Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5, 6 letnich.
Prowadząca zajęcie: Pucka Marzena
Data zajęcia: 31.03.2016 r.
Temat kompleksowy: „Wiosna – polisensoryczne poznawanie świata przyrody”
Temat zajęcia: „Wiosna – poranny krąg”
Zajęcia z obszaru: wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (IV)
Cel ogólny: polisensoryczne poznanie nowej pory roku – wiosny.
Cele operacyjne:
- doświadcza polisensorycznie świat natury,
- zna zapach, smak i kolor wiosny
- odkrywa i rozumie świat natury
- rozróżnia odgłosy wiosny, rodzaje ziemi
- wymienia cechy wiosny
Metoda: „Poranny krąg” (modyfikacja metody Jacka Kielina)
Pora roku: wiosna
Żywioł: ziemia
Środki dydaktyczne: lampka zapachowa, olejek cytrynowy, cytryna, nagranie piosenki „Wkrótce wiosna” (płyta Bawię się i uczę cz. 2), „Powitanka” z płyty „Bumbumkowe poruszanki” E. Szeliga-Kraus wyd. DobEdu, nagranie odgłosów: bociana, skowronka, żaby, pszczoły, kukułki, dzięcioła (płyta Muzyka i ruch w przedszkolu na cztery pory roku wyd. MAC Edukacja); bębenek, różne gatunki ziemi (piasek, żwir, glina, ziemia kwiatowa), zielone chusty, muzyka relaksacyjna „Fletnia pana”,
Przebieg zajęcia:
1. Zapalenie lampki zapachowej (zapach cytrynowy), podawanie lampki po okręgu
2. Powitane dzieci piosenką „Powitanka” z płyty „Bumbumkowe poruszanki” i jednoczesny masaż dłoni olejkiem cytrynowym
Witamy cię, cię, cię! /x2
imię 1, imię 2, imię 3
3. Słuchanie piosenki „Wkrótce wiosna” – omówienie charakterystycznych cech wiosny, wyjaśnienie dzieciom pojęcia „chochoły”.
4. Zagadki słuchowe – nagrania odgłosów: bociana, skowronka, żaby, pszczoły, kukułki, dzięcioła
5. Spotkanie z żywiołem ziemią.
- Przedstawienie dzieciom ilustracji przedstawiającej warstwy ziemi i uświadomienie, że ziemia nie jest jednolita i składa się z wielu warstw.
- Dotykanie różnych gatunków ziemi (piasek, żwir, glina, ziemia kwiatowa);
- Spacer po „Ulicy dotykowej” określanie gatunku ziemi oraz wrażeń dotykowych.
- Ulubiona ziemia nasturcji – dzieci do napełnionych różnymi gatunkami ziemi (piasek, żwir, glina, ziemia kwiatowa) wkładają nasiona nasturcji, podlewają je, a następnie przez kilka kolejnych dni obserwują, który rodzaj ziemi jest przyjazny dla wzrostu roślin.
6. Demonstracja instrumentu muzycznego kojarzącego się z wiosną – bębenek – gra na instrumencie w rytm piosenki „Wkrótce wiosna”
7. Zakładanie zielonych chust na głowę – oglądanie świata przez zielone chusty
8. Smakowanie cytryny
9. Relaks – „fletnia pana” – dzieci leżą na dywanie z oczami zamkniętymi, następnie na prośbę nauczycielki otwierają je i obserwują kolorowe światła z lasera.
10. Gaszenie lampki zapachowej – podsumowanie zajęcia.
- jaki kolor kojarzy się nam z wiosną?
- jaki wiosna ma zapach?
- jaki ma smak?
- jakie dźwięki i instrument odpowiada wiośnie?
- jak czujemy wiosnę?
- co dzieje się wiosną?
Piosenka „Wkrótce wiosna” (sł. B. Lewandowska, muz. Z. Ciechan)
Pierwszy obudził się pierwiosnek
Potem chochoły spadły z róż.
Skowronek śpiewem wołał wiosnę,
żeby na pole przyszła już!
Refren: Bo zima, bo zima
każdemu obrzydła!
Niech słońce jej da pstryczka w nos!
Niech wiosnę, niech wiosnę
przyniosą na skrzydłach
bociek, jaskółka, szpak i kos.
Złoto błysnęło na leszczynach
Zapach obudził senny ul.
Wiosenną orkę chcą zaczynać
głodne gawrony z pustych pól.
Refren: Bo zima, bo zima...