Scenariusz zajęć w grupie dzieci: 4, 5 i 6 letnich
Prowadząca zajęcia: Marzena Pucka
Data zajęcia: 11.04.2016r.
Podstawa programowa:
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia - IV
Temat kompleksowy: Szanujemy energię i chronimy klimat.
Temat: . „Źródło energii - słońce”
Cel główny:
• Zapoznanie dzieci z jednym ze źródeł energii jakie daje nam słońce
• Pobudzanie aktywności twórczej
Cele operacyjne: (dziecko)
• Rozumie znaczenie pojęcia „energia”
• Zna i wymienia odnawialne i nieodnawialne źródła energii
• Obserwuje i uczestniczy w doświadczeniach
• Rozumie znaczenie odnawialnych źródeł energii dla środowiska i człowieka
Metoda: czynna, słowna, oglądowa
Formy: indywidualna i grupowa
Pomoce: autko solarne, coś metalowego, papier, drewniany patyczek, lód, lampka, ilustracje przedstawiające sposób wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, postaci Solarka i Energojada.
PRZEBIEG
1. Powitanie „Iskierką”
2. Rozmowa na temat znaczenia powiedzeń, które często możemy usłyszeć:
o „Rozpiera cię energia”
o „Ten to ma energię”
o „Jest taki energiczny”
o „Oszczędzaj energię”
o „Brakuje mi energii”
3. Burza mózgów – „Do czego potrzebna jest energia?
4. Moja energia – zabawa ruchowa
5. Pogadanka na temat źródeł energii odnawialnej i nieodnawialnej na podstawie ilustracji.
6. Energia słońca – wykonanie doświadczenia. Nauczyciel kładzie na stoliku, coś metalowego, drewnianego, kartkę papieru, kostki lodu. Włącza lampkę kierując światło na przedmioty. Po kilku minutach obserwujemy co się dzieje. (lód topnieje, metal i papier się nagrzał, trochę słabiej nagrzało się drewienko)
7. Rosną sobie kwiaty – zabawa ruchowa do opowieści ruchowej
8. Rozmowa z dziećmi n/t „Skąd na ziemi jest energia”.
- Skąd na ziemi jest energia? (ze słońca)
- Tak, prawie cała energia Dostępna na ziemi pochodzi ze słońca. Słońce ogrzewa naszą planetę – ziemię i umożliwia rozwój życia. Rośliny rosną dzięki tej energii, ale również ją gromadzą. Z energii tej korzystają zwierzęta, bo zjadają rośliny. My też uzyskujemy energię zjadając rośliny i mięso (zwierzęta).
- Skąd jeszcze na ziemi jest energia? (z ognia, wody, wiatru)
- Do czego energia jest wykorzystywana przez człowieka?
- Ludzie dawno temu nauczyli się wykorzystywać energię. Najpierw używali ognia jako źródła światła i do ogrzewania oraz gotowania jedzenia.
- Potem wykorzystali wiatr do budowania wiatraków i mielenia zboża, a potem do budowania elektrowni wiatrowych.
- Wodę wykorzystali do budowania młynów i elektrowni wodnych.
- Słońce wykorzystali do budowania elektrowni słonecznych na baterie słoneczne.
• WNIOSEK: Mówimy, że są to źródła energii, które się nigdy nie wyczerpują – odnawialne.
• Gdzie na ziemi ukryte są źródła energii?
- Węgiel kamienny
- Ropa naftowa
- Gaz ziemny
- Te źródła są nieodnawialne. Co to znaczy, że energia jest odnawialna lub nieodnawialna?
WNIOSEK : Bądź mądry - oszczędzaj energię.
9. Przybliżenie dzieciom postaci Solarka i Energojada.
Nauczyciel przedstawia dzieciom postać dobrego Solarka oraz podstępnego Energojada (prezentuje kolorowe portrety). Pomaga dzieciom określić, co złego grozi przyrodzie i wszystkim ludziom ze strony zachłannego Energojada i jakie wobec tego stoją zadania przed pozytywną postacią – Solarkiem. (oszczędzanie energii).
10. Rozmowa na temat: „Jak można oszczędzać energię elektryczną w domu?”
- Czy możemy żarówką świecić cały dzień i noc?
- Czy prąd jest za darmo, czy trzeba go oszczędzać?
- Czy prąd może się wyczerpać? Dlaczego?
- Jak możemy go oszczędzać?
PAMIĘTAJ! Gdy wychodzisz z pokoju gaś światło!
Źródło:
Pakiet edukacyjny na temat odnawialnych źródeł energii, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych 2011