Scenariusz zajęcia prowadzonego metodą I. Majchrzak
Data 06.06. 2017 r
Prowadząca: Ilona Mach
Temat : W krainie literek – czytelnicze zabawy małych dzieci przygotowane w oparciu o metodę I. Majchrzak
Cele ogólne: Kształtowanie gotowości do nauki czytania , rozwijanie umiejętności społecznych dzieci , zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
Cele operacyjne : dziecko:
rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem
rozpoznaje litery
nazywa litery
wymyśla imiona na wylosowaną literę
tańczy w rytm muzyki
czyta wyrazy
dopasowuje wyraz do bajki
obserwuje rodziców
współpracuje z rodzicami w tańcu
· współpracuje z kolegami
· rozpoznaje imiona kolegów
· wyszukuje wskazane litery w wyrazach
· wymyśla imiona rozpoczynające się wylosowaną literą
· podchodzi do nauczyciela
· reaguje na sygnał wzrokowy
· czyta tytuły bajek,
· dopasowuje wyrazy do bajek
· kojarzy nazwę z tytułem bajki
· przekazuje woreczek w rytm muzyki
· reaguje na sygnał dźwiękowy
· wyszukuje określone litery w swoich imionach
· układa kwiatki pod wyszukanymi literami ,
· rozpoznaje cyfry
· losuje cyfry
· układa pierwszą literę swojego imienia z kawałków papieru
· pisze palcem w piasku pierwszą literkę imienia swojej mamy lub taty
· wyodrębnia pierwszą głoskę w imionach rodziców
Metody:
słowne- rozmowa ,objaśnienia, instrukcje
czynne: zadań stawianych do wykonania
oglądowe: pokaz , obserwacja
metoda I. Majchrzak
Forma pracy:
indywidualna
zbiorowa
Pomoce: muzyka, wizytówki z imionami dzieci i rodziców, wizytówki wyrazów pasujących do bajek, kawałki papieru, woreczki,kwiatuszki, tacki z piaskiem
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Dwóm tańczyć się zachciało” ( dziecko z rodzicem )
2. Zabawa „Krąży , krąży moje imię” - dzieci przekazują imiona po obwodzie koła z ręki do ręki, zatrzymują swoje , imiona krążą aż każdy otrzyma swoje imię
3. Zabawa z kostką literową – nauczycielka rozkłada kartoniki z wyrazami na dywanie. Każde dziecko wybiera sobie dowolny wyraz. Następnie chętne dziecko rzuca kostką literową a pozostałe szukają wskazanej przez kostkę litery w wyrazach
4. Zabawa Piramida Na dywanie ułożona została piramida z kolorowych pudełek od zapałek. Dziecko toczy piłę tak, aby piramidę zburzyć. Następnie dzieci wybierają sobie pudełeczko i wymyślają imię na literkę, która się w nim znajduje
5. ZabawaTańczące dzieci – dzieci i rodzice tańczą swobodnie przy muzyce, nauczyciel pokazuje kolejno wizytówki z imionami, po rozpoznaniu swojego imienia każdy podchodzi do nauczyciela.
6. Zabawa czytelnicza: „Skojarzenia”- Na sali nauczycielka rozwiesza tytuły bajek: „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, „Czerwony kapturek”, „Kot w butach”, „Smerfy”, „Pszczółka Maja”, „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”. Dzieci kolejno losują karteczki z imionami kolegów i głośno je czytają, wywołana osoba wyciąga los z „Magicznego pudełka”. Losy to karteczki z wyrazami kojarzącymi się z rozmieszczonymi na sali tytułami bajek. Zadaniem dzieci jest przeczytać wyraz bądź wyrazy i stanąć obok tytułu bajki, z którą wyraz się kojarzy. Jeśli dziecku się uda zostaje nagrodzone oklaskami, jeśli nie , prosi o pomoc kolegę
7. Zabawa muzyczna z woreczkami do utworu Gotitas de amor
8. Gra w sylaby- układanie wyrazów z sylab – zadanie dla rodziców . Przy muzyce kolejno podchodzą i dokładają sylabę do sylab umieszczonych na tablicy
9. Zabawa: „Loteryjka fonetyczna”- Nauczyciel pokazuje dowolny rzeczownik- chętne dziecko odczytuje, a dzieci odszukują w swoim imieniu litery tego wyrazu i kładą pod literą mały kwiatek
10. Wspólny taniec –nauczycielka dzieli dzieci na 5 zespołów przez wylosowanie cyfry. Dzieci tańczą,na przerwę w muzyce dzieci stają obok cyfry którą mają i zadaniem dzieci jest ułożenie pierwszej literki swojego imienia z przygotowanych w pojemnikach kawałków papieru
11. Pisanie imienia na tackach z piaskiem pierwszej literki imienia mamy lub taty