Barbara Jodłowska
Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Jesień w poezji.
Czas: 1 godz.
Grupa wiekowa: klasa II/III
Cele dydaktyczno-wychowawcze:
- popularyzowanie poezji wśród dzieci
- poznawanie poetyckich opisów jesieni
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej
Metody pracy z grupą: rozmowa kierowana, głośne czytanie ,pokaz, objaśnienie, ekspresja twórcza.
Formy pracy z grupą: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: teksty wierszy, kartki papieru – format A-5, kredki lub mazaki, kolorowy papier do orgiami –kwadraty przecięte na połowę - trójkąty, brązowa krepina.
Przebieg zajęć.
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozmowę z dziećmi ( nauczyciel zadaje pytania: Czy wiecie co to jest wiersz?, Kto pisze wiersze? O czym można napisać wiersz? Czy jest to łatwe, czy trudne?
2. Nauczyciel podsumowuje. Wiersze piszą poeci. Aby napisać wiersz trzeba mieć pomysł, o czym lub o kim chcemy napisać. Wiersz ma więc swój temat.
3. Prezentacja wiersza Doroty Gellner „Jesienny pociąg” (głośne czytanie).
4. Wyszukiwanie oznak jesieni w wierszu i zapisywanie ich na rozdanych przez nauczyciela kartkach papieru. Dzieci zapisują każdą oznakę jesieni jeden wyraz pod drugim tak, aby jedna część kartki pozostała wolna.
5. Następnie nauczyciel zadaje pytanie: Czy jesień to pora roku , która lubią czy nie i dlaczego?
6. Prezentacja wiersza Marka Głogowskiego „Pora wesoła” i Ewy Szelburg-Zarembiny „Jesienne liście”.
7. Poszukiwanie symptomów jesieni i dopisywanie ich na kartkach.
8. Nauczyciel prosi dzieci o odczytanie z kartki znalezionych oznak jesieni „Jesień to: kasztany, żołędzie, grzyby, warzywa, parasol, deszcz, jabłko czerwone, wiatr, kolorowe liście, mgła, odlot ptaków.
9. Nauczyciel prosi o ozdobienie kartki rysunkiem, który uwzględni wybrane oznaki jesieni , może być jedna oznaka jesieni.
10. Praca plastyczna – liść. Nauczyciel pokazuje jak z kolorowego kawałka papieru zrobić efektowny liść. Objaśnia, że należy go złożyć w harmonijkę, następnie na połowę, skleić w górnej części, a w dolnej wsunąć ogonek zrobiony z paska skręconej krepiny.
11. Podsumowanie zajęć: dzieci prezentują wykonane przez siebie liście, które można wykorzystać do udekorowania sali świetlicowej