X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35288
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy znasz te baśnie i bajki - scenariusz zajęć

Czy znasz te baśnie i bajki – scenariusz zajęć dla 5-latków, przeprowadzony przez nauczycielkę Kingę Michalczyk
TEMAT ZAJĘCIA: „W krainie baśni i bajeczek” – wzbogacanie doświadczeń czytelniczych dzieci.

CELE OGÓLNE:
• Prezentowanie swoich wiadomości na temat znanych bajek we współdziałaniu z innymi dziećmi.
• Doskonalenie sprawności dokonywania złożonych czynności myślowych.

CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
• współdziała z innymi dziećmi w sytuacjach zadaniowych; (I/2)
• interesuje się książkami i wypowiada się na temat znanych bajek; (XIV/5)
• odpowiada na pytania dotyczące treści obrazka i odgaduje, o którym obrazku mówi nauczyciel; (XIV/2)
• pokazuje i rozwiązuje zagadki pantomimiczne; (VII/2)
• grupuje przedmioty przedstawione na obrazkach według określonego kryterium; (IV/2)

METODY:
• Czynne - kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
• Słowne - rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
• Percepcyjne - obserwacji, pokazu.

FORMY:
• Indywidualna
• Grupowa j

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Chusta animacyjna; list od wróżki; koperty z opisem zadań dla dzieci; obrazki do bajki „Śnieżka” + obrazki z 3 innych bajek; pocięte ilustracje przedstawiające bohaterów bajek: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Mała Syrenka, Piękna i Bestia; klej, pędzle, kartki do przyklejenia puzzli; kwiaty wycięte z papieru dla każdego dziecka; karta pracy dla każdego dziecka; kartoniki z ilustracjami bajek, nagranie CD z fragmentami bajek; nagrania z muzyką.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Wszyscy, którzy...” – zabawa na powitanie z chustą animacyjną.

N: Witam serdecznie wszystkie dzieci i naszych miłych gości.
Dzisiaj chciałabym zaprosić was w podróż do „Krainy bajek”. Zanim jednak wybierzemy się w tę podróż, chciałabym sprawdzić jakie są wasze bajkowe upodobania. Proszę abyście chwycili w ręce naszą kolorową chustę.

DZ: Ustawiają się w kole trzymając w dłoniach chustę animacyjną.

N: Proszę teraz aby dzieci, które znają bajki zamieniły się miejscami przechodząc pod chustą.
Proszę dzieci, które lubią słuchać bajek żeby zamieniły się miejscami przechodząc w prawo.
Proszę dzieci, które znają różnych bohaterów bajek żeby zamieniły się miejscami przechodząc w lewo.
Proszę dzieci, które lubią tworzyć własne bajki aby usiadły na chuście.
Proszę dzieci, które lubią książki z bajkami aby usiadły wkoło chusty.

DZ: Wykonują polecenia nauczyciela.

2. „Zaproszenie do świata bajek” – wprowadzenie w tematykę zajęcia.

N: Wydaje mi się, że słyszałam kogoś za drzwiami. Zaczekajcie tutaj chwileczkę – sprawdzę kto to taki?
Niestety nikogo nie spotkałam, ale znalazłam kopertę, która jest zaadresowana do was. Może sprawdzimy co jest w środku. (nauczycielka odczytuje list)

Witam was serdecznie.
Jestem bajkową wróżką i przybywam do was z „Krainy bajek” gdzie:
Idzie, idzie bajka w świat w czarodziejskiej szacie,
Przyjrzyjcie się dobrze – może ją poznacie...?
Na krainę bajek, z której pochodzę spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nią klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało.
Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję wam koperty, w których zły czarodziej ukrył zadania. Aby je wykonać musicie podzielić się na 5 zespołów. Życzę wam powodzenia.Bajkowa Wróżka

DZ: Dzielą się na 5 zespołów.

3. „Śnieżka” – przedstawienie treści bajki za pomocą historyjki obrazkowej.

N: Jeśli chcecie dowiedzieć się jak nazywa się pierwsza bajkowa postać, która potrzebuje naszej pomocy musicie najpierw rozwiązać zagadkę:

Macocha ją wygnała do lasu ciemnego,
Tam znalazła krasnoludki i księcia swojego. (Królewna Śnieżka)

DZ: Wyznaczone dziecko podaje rozwiązanie zagadki.

N: Tak, to królewna Śnieżka. Myślę, że teraz mogę już otworzyć pierwszą kopertę z zadaniem od czarodzieja Kadabry.

ZADANIE 1
Przygotowałem dla was koperty, w których są obrazki przedstawiające różne bajki. Wasze zadanie polega na wybraniu tylko tych, które przedstawiają bajkę o „Królewnie Śnieżce” i ułożeniu ich w odpowiedniej kolejności. Jeśli uda wam się to zrobić Śnieżka wróci do swojej bajki.

DZ: Wybierają odpowiednie obrazki i układają je w wyznaczonej kolejności.

N: Wszystkie zespoły znakomicie poradziły sobie z tym zadaniem. Proszę teraz abyście jeszcze przez chwilę przyjrzeli się obrazkom z naszej historyjki o Śnieżce i podnieście do góry obrazek, na którym znajduje się:
• postać, której nazwa zaczyna się głoską „m” (myśliwy);
• postać, której nazwa zaczyna się głoską „k” (krasnoludek, kot, królik)
• postać, której nazwa zaczyna się głoską „w” (wiewiórka); itp.

DZ: Wskazują obrazki i wymieniają głośno nazwy rozpoczynające się określonymi przez nauczyciela głoskami.

4. „Wesołe krasnoludki” – zabawa ruchowa.

N: Świetnie poradziliście sobie z pierwszym zadaniem i myślę, że teraz już Śnieżka będzie mogła wrócić do swych przyjaciół i wspólnie z nimi miło spędzać czas. Nie wiem, czy słyszeliście o tym, że ulubionym zajęciem krasnoludków i Śnieżki jest zabawa w naśladowanie. Myślę, że sprawimy ogromną radość naszym bajkowym przyjaciołom jeśli przyłączymy się do ich zabawy. Proszę aby każdy z was kolejno wchodził do środka naszego koła i pokazał nam czynność, którą my będziemy naśladować. Podczas naszej zabawy będzie towarzyszyła nam piosenka.

DZ: Kolejno wchodzą do koła i pokazują ćwiczenia lub czynności, które następnie wykonują pozostałe dzieci.

5. „Bajkowe puzzle” – układanie obrazka pociętego na części.

N: Myślę, że teraz już przyszedł czas na kolejne zadanie od czarodzieja Kadabry. Dlatego proszę żebyście zajęli miejsca w swoich drużynach.
(otwiera kopertę z drugim zadaniem)

ZADANIE 2
Za chwilę otrzymacie koperty, w których znajdują się puzzle przedstawiające bohaterów znanych wam bajek. Jeśli chcecie aby i oni wrócili do swoich bajek musicie je ułożyć. Jednak proszę abyście nie zdradzali głośno pozostałym zespołom kogo przedstawiają wasze puzzle. Dlaczego? Tego dowiecie się przygotowując się do kolejnego zadania.

DZ: Układają obrazki pocięte na kilka części i przyklejają je na karton.

6. „Zgadnij kto to? – zagadki pantomimiczne.

N: Teraz, kiedy wasze puzzle są już ułożone mogę otworzyć kolejną kopertę z zadaniem od czarodzieja Kadabry.

ZADANIE 3
Jeśli chcecie aby bohaterowie bajek z waszych puzzli mogli powrócić do swoich baśniowych krain musicie za pomocą ruchów, mimiki i gestów bez używania słów przedstawić pozostałym zespołom bajki z których oni pochodzą.

DZ: Każdy zespół kolejno przedstawia bajkę, która jest przedstawiona na puzzlach.

7. „Baśniowy taniec motyli” – zabawa ruchowa doskonaląca szybką reakcję na pauzę w muzyce.

N: Doskonale poradziliście sobie z tym zadaniem teraz pora na kolejne. Jednak zanim odczytam jego treść proszę abyście uważnie posłuchali zagadki a gdy ją rozwiążecie dowiecie się z kim będzie wiązało się kolejne zadanie.

Mała jak paluszek w płatkach róży spała
Aż dnia pewnego żaba ją porwała
Czy wiesz jak na imię ta panienka miała? (Calineczka)

DZ: Podają rozwiązanie zagadki

N: Tak to właśnie Calineczka i właśnie z nią związane jest kolejne zadanie czarodzieja Kadabry. Posłuchajcie co musimy teraz zrobić aby pomóc Calineczce wrócić do swojej bajki.

ZADANIE 4
Calineczka wróci do swojej bajki jeśli wykonacie motyli taniec. Jednak musicie być bardzo uważni bo gdy muzyka ucichnie musicie szybko usiąść na jednym z kwiatów.

DZ: Biorą udział w zabawie.

8. „Komu zginęły te przedmioty? – ćwiczenie klasyfikacyjne.

N: Doskonale, kolejny bajkowy bohater mógł powrócić do swojej krainy. Przed nami ostatnie zadanie do wykonania posłuchajcie uważnie:

ZADANIE 5
Jeśli chcecie aby pozostali bohaterowie wrócili do swoich bajek musicie wykonać ostatnie zadanie, które polega na przydzieleniu poszczególnym postaciom pasujące do nich przedmiotów. Za chwile otrzymacie kartki na których narysowane są różni bajkowi bohaterowie i wasze zadanie polega na przyklejeniu obok nich przedmiotów, które związane są z nimi.

DZ: Wykonują zadanie przy stolikach.

9. Podsumowanie zajęcia i ocenienie aktywności dzieci.

N: Czarodziej Kadabra pozwolił już powrócić wszystkim bohaterom do swoich bajek, ale chciałby jeszcze upewnić się czy na pewno jesteście takimi doskonałymi bajkowymi ekspertami. Za chwileczkę usłyszycie fragmenty bajek. Wasze zadanie polega na uważnym wysłuchaniu ich i podania tytułu, ale umówimy się, że nie będziemy nic mówić tylko pokażecie mi obrazek przedstawiający daną bajkę.

DZ: Po wysłuchaniu fragmentu bajki z nagrania CD podnoszą do góry obrazek przedstawiający daną bajkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.