Danuta Moszczyc
nauczyciel przyrody
DZIEŃ ZIEMI– scenariusz
I Czas i miejsce akcji: lekcje przyrody od 25.04 do 28.04.
II Cele:
• Uświadomienie znaczenia przyrody dla życia człowieka.
• Kształtowanie świadomości ekologicznej rozumianej jako gotowość do działania w zgodzie ze środowiskiem.
• Kształtowanie postaw odpowiedzialności za stan środowiska.
• Ćwiczenie uwagi.
• Ćwiczenie umiejętności pracy samodzielnej.
III Przebieg akcji:
- każdy uczeń otrzymuje kartę z pytaniami do filmu pt. „Alaska- duch dzikiej przyrody”,
- uczniowie oglądają film przyrodniczy pt. „Alaska- duch dzikiej przyrody”( 40 minut),
- w trakcie oglądania filmu uczniowie pisemnie odpowiadają na pytania,
- nauczyciel sprawdza w domu karty odpowiedzi i na następnej lekcji ogłasza wyniki,
- zwycięzcy otrzymują dyplomy.
Opracowała:
Danuta Moszczyc
Dzień Ziemi”- test
Imię i nazwisko........................................, kl................
1.Czy w epoce lodowcowej można było przejść po lodzie z Azji do Ameryki Północnej?
a) tak
b) nie
2.Czy w epoce lodowcowej przybyli ludzie z Azji do Ameryki Północnej?
a) tak
b) nie
3. Czy w epoce lodowcowej przywędrowały niedźwiedzie z Azji do Ameryki Północnej?
a) tak
b) nie
4. Potomkami ludzi, którzy przybyli do Ameryki Północnej w epoce lodowcowe byli:
a) Siuksowie
b) Aztekowie
c) Apacze
5. Miejsce w którym rodzą się niedźwiadki, to:
a) legowisko
b) gawra
c) gniazdo
6. Czy humbaki przypływają z Hawajów do wybrzeży Alaski 6,5 tyś. km, żeby się rozmnażać?
a) tak
b) nie
7. Którymi zmysłami kierują się łososie podczas swojej podróży do miejsca, w którym się urodziły?
a) wzrokiem
b) węchem
c) słuchem
8. Niedźwiedź polarny potrafi wyczuć fokę z odległości:
a) 10 km c) 50 km
b) 30 km