Danuta Moszczyc
nauczyciel przyrody
Konspekt lekcji przyrody w kl. IV
Temat: Oglądamy drożdże pod mikroskopem.
I Cele lekcji:
a) Zapoznanie uczniów z rodzajami grzybów.
b) Ukazanie pozytywnego i negatywnego znaczenia pleśni.
c) Przedstawienie sposobu odżywiania się grzybów.
d) Zapoznanie ucznia z zasadami mikroskopowania.
II Umiejętności:
a) Uczeń zna rodzaje grzybów.
b) Uczeń potrafi omówić znaczenie pleśni.
c) Uczeń zna sposób odżywiania się pleśni.
d) Uczeń potrafi narysować grzyba widzianego pod mikroskopem.
III Przebieg lekcji:
1. Nawiązanie do lekcji o grzybach kapeluszowych:
a) Gdzie żyją grzyby kapeluszowe?
- W podłożu bogatym w związki organiczne.
b) Jak odżywiają się grzyby?
-Czerpią gotowe związki organiczne z podłoża.
c) Co służy grzybom do rozmnażania?
-Zarodniki lub strzępki grzybni.
d) Demonstracja okazów pleśniaka i drożdży.
e) Obserwacja mikroskopowa preparatu pleśniaka i drożdży.
- Niewielką ilość roztworu drożdży nanosimy igłą preparacyjną na szkiełko podstawowy i przykrywamy szkiełkiem nakrywkowym.
-Niewielką ilość strzępek pleśniaka odrywamy od wyhodowanego okazu i za pomocą igły preparacyjnej nanosimy je na szkiełko podstawowe i przykrywamy szkiełkiem nakrywkowym.
- Obserwujemy preparat pod powiększeniem: 300, 600 i 1200 x.
- Uczniowie rysują w zeszycie obraz grzyba, widzianego pod mikroskopem.
Faza podsumowująca:
1)Omówienie pozytywnej i negatywnej roli pleśni w gospodarce człowieka.
a) pozytywna rola :
- do produkcji penicyliny (pędzlak),
- do produkcji serów typu rokpol.
b) negatywna rola:
-powodują pleśnienie pokarmów,
2) Uczniowie podają propozycje zabezpieczania pokarmów przed pleśnieniem:
-zamrażanie,
-przechowywanie w lodówce,
- gotowanie,
-suszenie,
-pojemniki próżniowe,
Zadanie domowe:
Proszę przygotować krzyżówkę z hasłem: penicylina
Opracowała:
Danuta Moszczyc