KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
Temat: Jak się nazywasz (Topic: What is your name?)
Grupa wiekowa: 5 latki (Age - 5)
Nauczyciel: Ewa Przyborska (Teacher: Ewa Przyborska)
Czas: 30 minut (Time: 30 minutes)
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, flashcards, kolorowa kostka
Metody pracy: reagowania całym ciałem, dydaktyczna (zabawy i piosenki), audytywna (rymowanka)
Cele nauczania:
• powtórzenie i utrwalenie nazw kolorów
• rozumienie i wykonywanie poleceń w języku angielskim
Cele szczegółowe:
• dziecko potrafi się przedstawić w języku angielskim
• dziecko potrafi się przywitać i pożegnać w języku angielskim
• dziecko potrafi rozpoznać i nazwać po angielsku podstawowe kolory
• dziecko śpiewa piosenkę w języku angielskim
• dziecko recytuje wierszyk w języku angielskim
• dziecko wykonuje ruchy do treści wiersza
Przebieg zajęć:
1. Dzieci siadają w kręgu. Utrwalenie poleceń: Sit down, Let’s make a circle. (Usiądźcie, zróbmy koło) Następnie nauczyciel odtwarza nagarnie z płyty CD. Razem z dziećmi śpiewa piosenkę:
Good morning, Good morning,
And how do you do?
Good morning, good morning,
I’m fine, how are you!
2. Przedstawianie się dzieci – utrwalenie pytania: What’s your name? i odpowiedzi: My name is... (Jak masz na imię, nazywam się...)
3. Zabawa z kolorową kostką - przypomnienie nazw kolorów. Dzieci siedzą na dywanie w kręgu. Kolejno każde z dzieci wyrzuca kostkę i odpowiada na pytanie: What colour is this...? (Co to jest za kolor?)
4. Zabawa ruchowa „Hot ball” (gorąca piłka) - dzieci stoją w kręgu. Ustalamy hasło, np. „red” (czerwony), na które nie wolno łapać piłki. Nauczyciel rzuca piłkę po kolei do każdego dziecka i wypowiada nazwy kolorów. Zadaniem dziecka jest złapanie piłki, powtórzenie nazwy koloru. Dziecko, które złapie piłkę na hasło „red” – przyklęka na jedno kolano, przy ponownym błędzie na drugie, gdy odpowie dobrze, cofa swoje ruchy.
5. Zabawa ruchowa po okręgu – dzieci poruszają się po okręgu zgodnie z treścią wiersza:
Walking walking. Walking walking. (Idziemy, iedziemy)
Hop hop hop. Hop hop hop. (Skaczemy, skaczemy)
Running running running. Running running running. (Biegniemy, biegniemy)
Now let's stop. Now let's stop. (A teraz stajemy)
6. Dzieci wspólnie z nauczycielem mówią wierszyk na pożegnanie:
Good-bye, good-bye, (dowidzenia, dowidzenia)
have a nice day, (życzę miłego dnia)
good-bye, good-bye, (dowidzenia, dowidzenia)
come again to play! (zapraszam powtórnie do zabawy)