Temat kompleksowy: Wakacje na wyspach- podróż dookoła świata.
Temat dnia: To my piraci z Karaibów.
Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich.
Cele ogólne:
• Rozbudzanie ciekawości i wyobraźni dziecięcej
• Przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
• Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
• Rozwijanie umiejętności przeliczania, dodawania, odejmowania i ustalanie wyniku dodawania w konkretnym działaniu
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania liter, układania wyrazów
• Rozwijanie umiejętności czytania
Cele szczegółowe:
Zakłada się, że dziecko:
• Uważnie słucha nauczyciela i swoich rówieśników
• Jest zainteresowane tematyką zajęć
• Buduje logiczne zdania i dłuższe wypowiedzi
• Uważnie słucha czytanego listu
• Uczestniczy we wszystkich działaniach grupowych i zespołowych
• Potrafi ułożyć podane wyrazy wykorzystując litery z ruchomego alfabetu
• Rozumie czytane zadanie z treścią i potrafi je rozwiązać w pamięci
• Potrafi zapisać działanie matematyczne
• Odczytuje wyraz oraz krótki tekst
• Rozpoznaje nagrane odgłosy
• Współpracuje w zespole
Metody:
• Słowna –rozmowa kierowana
• Czynna- działania i zadania
• Oglądowa- pokaz
Formy:
• Zbiorowa
• grupowa
Środki dydaktyczne:
• butelka z listem
• kartki puste i z napisem
• kartki białe A4
• długie patyczki
• kredki
• litery dla każdej grupy
• koperty z zadaniami
• opaski pirackie
• kredki do malowania twarzy
• płyta Cd/ odtwarzacz
• skrzynia z czekoladkami
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie wg Klanza „Ole, ole...”
2. Na dywanie leży kartka z napisem „W WASZEJ SALI ZNAJDUJE SIĘ TAJEMNICZA BUTELKA” (karteczkę na dywan przypadkowo podrzuca nauczyciel, zwracając uwagę dzieci, że na dywanie leżą papierki). Prosi dziecko, które potrafi czytać, aby podniosło kartkę i sprawdziło czy to nie jest jakiś dokument. Dziecko zauważa napis i odczytuje.
3. Odszukiwanie tajemniczej butelki. Przeczytanie listu znajdującego się w butelce.
4. Pasowanie na Pirata.- malowanie twarzy i założenie Pirackich opasek.
5. Okrzyk piratów: Raz dwa trzy, ja i Ty, Piraci to my!
6. Pirackie przygody: Piraci podczas swej wyprawy na wyspy mają do pokonania pewne przeszkody. Dzieci dzielą się na grupę piratów zielonych: czerwonych: żółtych i niebieskich. Pirackie grupy otrzymują zadania w kopertach. Zadania są na 4 kartkach ponumerowane od 1-4. Po rozwiązaniu zadań Piraci otrzymują skrzynię skarbów, w której znajdują się Pirackie czekoladki dla każdego dziecka.
a) Każda grupa wykonuje swoją piracką flagę.
b) Każda grup układa z ruchomego alfabetu dwa wyrazy: (skrzynia, skarby), (kotwica, mewa) (złoto, mapa),( flaga, hak, pirat).
c) Każda grupa musi odgadnąć jeden odgłos: mewy, silnego wiatru (sztorm), statku, burzy.
d) Zadania matematyczne z treścią: Piraci znaleźli 4 skrzynie skarbów na pierwszej wyspie. Na drugiej wyspie znaleźli kolejne 3 skrzynie. Ile mają razem skrzyni? Zadanie należy rozwiązać w pamięci i zapisać działaniem matematycznym ma kartce.
7. Pożegnanie pirackiej przygody okrzykiem Raz dwa trzy, ja i Ty, Piraci to my!
8. Poczęstunek pirackimi czekoladkami.
Marta Lipińska