Scenariusz zajęć
Tematyka zajęć: Książka- godny szacunku przyjaciel
Grupa: grupa świetlicowa
Cel ogólny:
kształtowanie szacunku do książki i dbania o jej wygląd
zapoznanie z etapami powstawania książki
Cele szczegółowe:
Uczeń:
zna zasady korzystania z książek
wie, z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot
zna etapy powstawania książki
dba o ład i porządek przy własnym stanowisku pracy
Metody:
Forma: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: list od książki, książki, hasła z zasadami korzystania z książki, karteczki z hasłami charakterystycznymi dla danej bajki, rekwizyty z bajek, magnetofon, płyta z piosenkami dla dzieci, tekst piosenki i muzyka „Czytaj wiele”, prezentacja multimedialna, szpatułka, kolorowy papier, klej, nożyczki
Przebieg zajęć:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu na dywanie.
2. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć świetlicowych.
3. Przywitanie się z uczniami poprzez zabawę „Witam wszystkich, którzy...
lubią czytać
są czytelnikami biblioteki szkolnej
korzystają z bibliotek miejskich
którzy lubią bajki
4. Rekwizyty- dzieci podają sobie pajacyka w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie dziecko trzymające pajacyka wyjmuje z kuferka jeden rekwizyt. Zadaniem ucznia jest odgadnięcie z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot.
II CZĘŚĆ ZASADNICZA
1. List- prowadząca czyta dzieciom krótki list. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, kto jest nadawcą listu (książka).
2. Rozmowa z dziećmi na temat listu:
O co proszą książki?
Czego nie lubią książki?
Co jest książkom potrzebne?
3. Regulamin korzystania z książek- skojarzenia- dzieci siedzą w kręgu na dywanie. W tle leci muzyka, a uczestnicy zajęć podają książkę z ręki do ręki. Gdy muzyka ucichnie osoba trzymająca książkę w ręku, wyjmuje jedną z karteczek, na której zapisany jest ciąg nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie tytuły bajki i wyjęcie z odpowiedniej książki hasła, zawierającego jedną z zasad korzystania z książek i umieszczenie na planszy pt.” Regulamin korzystania z książek”.
4. Jak powstaje książka?- prowadząca prezentuje dzieciom prezentację multimedialną pt. „Jak powstaje książka?”
5. Zakładka do książki- dzieci zajmują miejsca przy stolikach i wykonują zakładkę do książki ze szpatułek i kolorowego papieru.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
2. Podsumowanie zajęć- wysłuchanie piosenki „Czytaj wiele”, której słowa podkreślają dlaczego warto sięgać często po książki.