Scenariusz zajęć
Temat zajęć: „Jesienny spacer”.
Cele:
Rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi w przyrodzie
Zapoznanie z charakterystycznymi cechami jesieni
Rozwijanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się
Wzbogacanie słownictwa dzieci w miarę poznawania środowiska przyrodniczego
Poznanie podstawowych gatunków grzybów
Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu śpiewanego
Kształtowanie umiejętności estetycznego wykonywania pracy plastycznej
Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagraniem piosenki pt. „ Piosenka powitalna” oraz „Grzybobranie”
sylwety i nazwy grzybów
papierowy kosz
zegar „Pory roku”, nazwy pór roku i miesięcy
kolorowa bibuła
tasiemka
pojemniki z wodą
kartki z jesiennym drzewem, koperty z papierowymi elementami obrazka, słomki, kleje
mapa myśli „Jesienny spacer”
Forma zajęć:
indywidualna
zbiorowa
Metody pracy:
słowna
oglądowa
praktycznego działania
Przebieg zajęć:
I Wstęp
1. Przywitanie uczniów. Zaśpiewanie z uczniami piosenki na powitanie.
2. Przypomnienie zasad obowiązujących na zajęciach świetlicowych.
3. Temat zajęć- uczniowie odczytują temat zajęć z przygotowanej planszy. Rozmowa z dziećmi, w jaki sposób będą przebiegały zajęcia.
II Część zasadnicza
1. Zegar „Pory roku”- dzieci odczytują treść pierwszego zadania do wykonania. Dzieci nazywają pory roku przedstawione na zegarze i ustawiają wskazówki zegara na obecnej porze roku. Następnie wybierają nazwy miesięcy, które obejmuje jesień.
2. Dary jesieni – dzieci podają sobie pudełko z jesiennymi zagadkami w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, dziecko, które trzyma pudełko wyjmuje karteczkę z zagadką, czyta treść, podchodzi do stolika z darami jesieni i wybiera odpowiedni dar. Papierowy odpowiednik przyczepia na arkusz.
3. Grzybobranie- dzieci słuchają piosenki Pt. „Grzybobranie”. Ich zadaniem jest wybrać i włożyć do koszyka te nazwy i sylwety grzybów jadalnych, które pojawiły się w piosence.
4. Barwy jesieni- dzieci podchodzą do stolika i wrzucają do pojemników z wodą kawałki kolorowej bibuły i tworzą różne kolory. Następnie wybierają kolory charakterystyczne dla jesieni i przyczepiają na tasiemce.
5. Jesienny krajobraz- dzieci zajmują miejsca przy stolikach i wykonują prace plastyczne przy pomocy gotowych elementów obrazka i słomek. Aby umieścić element obrazka na kartce dzieci muszą wciągnąć powietrze przez słomkę i unieść dany element, a następnie umieścić go w odpowiednim miejscu na kartce. Na końcu dzieci przyklejają elementy do kartki i prezentują wykonane prace.
III Część końcowa
1. Rozmowa podsumowująca. Wykorzystanie mapy myśli „Jesienny spacer”.
2. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
3. Posprzątanie miejsc pracy.