X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 35235
Przesłano:

Domek pszczół - scenariusz zajęć

Grupa: 3latki
Temat: „Domek pszczół”.
Realizacja podstawy programowej:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dziećmi i dorosłymi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
3.Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Cele główne:
- rozwijanie sprawności manualnej,
- poznanie wyglądu pszczoły,
- zapoznanie z wyglądem ula,
- poznanie znaczenia pszczół w życiu człowieka,
- doskonalenie skupienia uwagi.

Cele szczegółowe (dziecko):
- wie, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka,
- wie, w jaki sposób wydobywany jest miód,
- dostrzega zmiany rytmu,
- współpracuje w zespole,
- wie kto to pszczelarz,
- powącha i posmakuje miód,
- wie, że miód jest zdrowy,
- koloruje ul i przykleja naklejki pszczół w odpowiednich miejscach względem ula.

Metody: oglądowa– pokaz ilustracji zdjęć pszczół, pszczelarza, słowna – pogadanka,
zadań stawianym dzieciom, samodzielnych doświadczeń, aktywizująca – zabawy z piosenką i chustą animacyjną.

Formy pracy: grupowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: strój pszczoły, zdjęcia pszczół, pszczelarza, duża sylweta ula, sylwety uli różnej wielkości, nagranie z piosenką „Pszczoły”, liny, tabliczki z ilustracjami pszczół, tamburyno, nagranie melodii o zmiennym tempie, magnetofon, chusta animacyjna, klamerki, małe pomponiki, wytłaczanki od jajek, miód, suche wafle, noże, talerzyki, karty pracy z rysunkiem ula, naklejki z pszczołami.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie- do sali wlatuje nauczyciel w stroju pszczoły. Przedstawia się dzieciom słowami:
Nad zieloną łąką lata złota pszczoła,
nektar ją tu nęci, słońce ja tu woła,
więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie,
aby człowiek później mógł jeść słodki miodek.
Nad kwitnącą łąką lata mała pszczoła,
nawet nie wie, ile pyłku zebrać zdoła!
Nauczyciel pyta dzieci:
- Czy wiecie kim jestem?
- A po czym można mnie rozpoznać?
- Czy wiecie gdzie mieszkam?
- Czy wiecie co ja produkuje?
- Czy można drażnić pszczoły?
- Jeśli nie, to dlaczego?

Nauczyciel prezentuje dzieciom zdjęcia pszczół zbierających nektar.
2. Zaprezentowanie dzieciom wyglądu ula. Krótka pogadanka o tym, co w nim pszczoły produkują oraz kto zajmuje się wybieraniem miodu z uli. Poznanie wyglądu pszczelarza.
3. Zabawa przy piosence „Pszczoły”.

I. Słychać w ulu gwar wesoły bzy, bzy, bzy.
Wylatują z ula pszczoły bzy, bzy, bzy.
Skrzydełkami pocierają bzy, bzy, bzy.
Na swych głowach czułki maja bzy, bzy, bzy.

II. Frunie pszczoła, frunie pszczoła raz, dwa, trzy.
Pachną kwiaty dookoła raz, dwa, trzy.
Pszczoła chętnie na nie siada raz, dwa, trzy,
To wspaniała jest zabawa raz, dwa, trzy.

III. Wietrzyk powiał dziś nad łąką szu, szu, szu.
Zatańczyło z pszczołą słonko szu, szu, szu.
Zbiera pszczoła pyłek z kwiatów szu, szu, szu.
Będzie miód dla przedszkolaków szu, szu, szu.

4. Zabawa dydaktyczna „Domki pszczół ”- nauczycielka rozkłada sylwety uli różnej wielkości. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich od najmniejszej do największej.
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ule i pszczoły” – nauczyciel rozkłada na dywanie koła utworzone z lin, obok nich tabliczki z różną ilością pszczół od 2-4. W czasie gdy nauczyciel gra na tamburynie dzieci – pszczoły fruwają, gdy nauczyciel przestaje grać dzieci ustawiają się w kołach po tyle dzieci ile wskazuje tabliczka.
6. Zabawa „Pracowite pszczoły” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
N-l rozdaje dzieciom klamerki. Dzieci (pszczółki), biegają po obwodzie chusty (kwiat) Na zmianę w muzyce pszczółki wskakują na chustę i zbierają pomponiki (nektar) za pomocą klamerek i przenoszą na plaster miodu (wytłaczanka z jajek). Zadaniem pszczółek jest wypełnienie całej wytłaczanki "nektarem" i zrobienie przepysznego plastra miodu.
7. Oglądanie i wąchanie miodu połączone z degustacją miodu na kawałkach suchych
wafli.
Nauczyciel mówi, że pszczoły wytwarzają miód z pyłków, nektaru, który zbierają z kwiatów. Miód jest bardzo zdrowy. Dzieci, które go jedzą, rzadziej chorują.
8. Wykonanie pracy plastycznej „Ul”- kolorowanie rysunku ula na żółto, następnie dzieci przyklejają naklejki z pszczołami po trzy z jednej strony ula i trzy po drugiej stronie ula.
9. Ewaluacja- dzieci siadają na chuście animacyjnej (kwiatku), jeżeli zajęcia się podobały, jeżeli nie pozostają na dywanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.