Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej.
Temat: „Matematyka jest ciekawa – kolorowe nutki”.
Cele główne:
-Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania.
-Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi.
-Kształcenie umiejętności liczenia obiektów niewidocznych i określanie ich liczby.
-Porównywanie liczebności zbiorów.
Cele operacyjne (dziecko):
-Dodaje i odejmuje przedmioty ustalając ich liczbę.
-Liczy obiekty niewidoczne (dźwięki) i określa ich liczbę.
-Umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie mu dostępnym.
-Posługuje się słowami: tyle samo, o jeden więcej.
Obszary podstawy programowej:
Ob. 1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Ob. 4 Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Ob. 13 Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Ob. 14 Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Formy pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna.
Metody: elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, pokaz, objaśnienia, instrukcja.
Środki dydaktyczne: bębenek, obrazki instrumentów, kolorowe kartoniki z nutami, pudełka oznaczone kolorowymi kołami, nagranie skocznej melodii.
Przebieg zajęcia:
1.„Pozdrowienia” – zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymają chustę, podnoszą ją i opuszczają witając się okrzykiem „Hej”.
2.Zabawa muzyczno-ruchowa Muzyczne figurki. Przy nagraniu muzyki dzieci spacerują, biegają lub maszerują po sali (w zależności od muzyki). Podczas przerwy przybierają ciekawą pozę, nie ruszając się przez chwilę.
3.Szukanie nutek. Nauczyciel schował w sali kolorowe kartoniki z nutami (półnutami). Zadaniem dzieci jest odnalezienie ukrytych nutek, określenie ich położenia.
4.Segregowanie nutek. Dzieci, po odnalezieniu nutek, wkładają je do pudełek oznaczonych kolorowymi kołami – czerwone kartoniki z nutkami do pudełka oznaczonego czerwonym kołem, niebieskie – do pudełka z niebieskim kołem itd. Wcześniej określają kolor swojego kartonika z nutką.
5.Porównywanie liczby nutek. Dzieci dostają kartoniki z nutką, dwoma nutkami, trzema nutkami, czterema nutkami. Porównują, na którym kartoniku jest mniej, więcej czy równo nutek.
6.Ćwiczenia słuchowe. Nauczyciel gra na instrumentach perkusyjnych, a dzieci słuchają i przyglądają się instrumentom. Potem dzieci odwracają się tyłem, a nauczyciel gra na wcześniej przedstawionych instrumentach. Zadaniem dzieci jest wskazanie instrumentu, którego dźwięki słyszały. Następnie słuchają i liczą usłyszane dźwięki.
7.Policz. Dzieci otrzymują obręcze i sylwety nutek. Przeliczają je, dokładają, odsuwają, podają wynik.
8.Zabawa ruchowo – muzyczna Jestem muzykantem. Dzieci tańczą w dowolny sposób przy nagraniu skocznej melodii. Podczas przerwy w grze na¬śladują grę na instrumencie, którego obrazek pokazał nauczyciel (np. bębenek, gitara, trąbka).
9.Ewaluacja. Dzieci przyklejają na pięciolinii uśmiechnięte nutki, gdy zajęcie im się podobało, smutne w koszu, gdy coś im się nie podobało.