Numer: 3521
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróżnicy i badacze - zabawy badawcze. Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji poznawania samego siebie i społeczeństwa

Czas trwania: ok. 30 min.
Grupa wiekowa: 5 -latki

Temat zajęcia: "Podróżnicy i badacze" - zabawy badawcze.
Cele główne :
- poznawanie świata przez świadome wykorzystywanie zmysłów: wzroku, smaku, słuchu, węchu, dotyku.
- rozwijanie wrażliwości wzrokowej, smakowej, słuchowej, węchowej, dotykowej.
- uwrażliwianie na konieczność dbania o zmysły (słuchu, wzroku ).
Cele operacyjne :
- potrafi w toku działań badawczych wykorzystać zmysły do poznawania otaczającego świata.
- potrafi rozpoznać smak, zapach, ślady zwierząt, fakturę papieru, określone dźwięki.
- zna i potrafi określić rolę narządów zmysłów.
- wie jak dbać o higienę narządu słuchu, wzroku i układu nerwowego.
- zna zwyczaje charakterystyczne dla innych kultur.
Metody :
czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych
do wykonania słowne - rozmowa
oglądowe - pokaz, obserwacje badawcze twórcze - W. Sherbome, pedagogiki zabawy.

Formy :
- z całą grupą,
- indywidualna,

Środki dydaktyczne : wiersz "Polecimy w świat" D. Gellner, nagranie odgłosu samolotu, ilustracje przedstawiające krainy:
Grenlandii, Japonii, Afryki, Arabii, Indian, emblematy dla dzieci przedstawiające: oko, ucho, nos, dłoń ,język,
materiał badawczy do zabaw: smakowych, węchowych, dotykowych, wzrokowych, słuchowych, wierszyk "Głowa", obrazki przedstawiające pozytywny i szkodliwy wpływ na wzrok i słuch, wiersz do zabawy relaksacyjnej wg. W. Sherbome, sylwety głowy dla każdego dziecka
z brakującymi elementami.

Przebieg:

1. Nauczycielka zapowiada zabawę w "badaczy" i zaprasza w podróż po świecie samolotem.
"Mój samolot huczy głośno, drgają skrzydła złote, chodźcie dzieci polecimy w podróż samolotem".
(Przy odgłosie samolotu dzieci naśladują lot samolotem)
2. Lądowanie w "Krainie Grenlandii"
"Tu Eskimos nas powita nad zmarzniętą rzeką. Biegnie do nas z saneczkami, otulony w futro. - Wejdźcie do mojego domku odlecicie jutro".
a) Rozmowa na temat ilustracji.
b) Zabawa dotykowa "Rozpoznaj i odszukaj" (dzieci z emblematem „dłoni")
rozpoznawanie za pomocą dotyku: folii aluminiowej, chusteczki higienicznej, kartki papieru, tapety, tektury i odszukanie tego samego przedmiotu na tacy.

c) Zabawa "Ludzie lodu" - rozmrażanie poszczególnych części ciała wymienianych przez n-lkę.
"Znów samolot wzbił się w górę, leci w świat nieznany,
pod nim ziemia, pod nim oceany".
(Przy odgłosie samolotu dzieci naśladują lot samolotem)

3. Lądowanie w "Krainie Japonii".
"Patrzcie dzieci piękna wyspa słońcem wyzłocona i japonki jak motyle w kwiecistych kimonach".
a) Rozmowa na temat ilustracji.
b) „Zabawa węchowa "Co tak pachnie?" (dzieci z emblematem „nosa") rozpoznawanie za pomocą węchu zapachu: perfum, kawy, pomarańczy, pieprzu, cebuli w słoiczkach oraz sprawdzenie poprawności odpowiedzi na obrazku.
Pożegnanie Japonek - japońskim ukłonem.
( Przy odgłosie samolotu dzieci naśladują lot samolotem)

4. Lądowanie w "Krainie Afryki".
"Tu Afryka, a ten chłopczyk to mały (murzynek)"
a) Rozmowa na temat ilustracji.
b) Zabawa słuchowa" Co słyszysz?" (dzieci z emblematami „ucha").
- rozpoznawanie odgłosów: lwa, słonia, ptaka, muchy z nagrania oraz odszukanie tego zwierzęcia na obrazku i przypięcie ich na tablicy w celu sprawdzenia przez inne dzieci.
c) Zabawa ze śpiewem " Murzynek"

( Przy odgłosie samolotu dzieci naśladują lot samolotem)

5. Lądowanie w "Krainie Arabii".
"Arab jedzie na wielbłądzie, zajada daktyle
- wylądujemy na pustyni, choć na małą chwilę".
a) Rozmowa na temat ilustracji.
b) Zabawa smakowa" Jaki smak?" (dzieci z emblematami „języka").
-rozpoznawanie smaku : kwaśny - napój z cytryną, słodki- woda
z cukrem, słony - woda z solą, gorzki - gorzka herbata i
odszukanie właściwego produktu w foliowym woreczku.
c) Pożegnanie z Arabem :
"Tam-ram, tam - ram, o gili, gili, gili,
O jej! O jej!

( Przy odgłosie samolotu dzieci naśladują lot samolotem)

6. Lądujemy w "Krainie Indian".
"Teraz Indian odwiedzimy, dla nas wszędzie blisko.
A już wkrótce powrócimy na nasze lotnisko".
a) Rozmowa na temat ilustracji.
b) Zabawa wzrokowa "Czyj to ślad?". (dzieci z emblematami „oka").
- rozpoznawanie śladu: ptaka, węża, konia, człowieka i sprawdzenia
poprawności odpowiedzi z obrazkiem.
c) Zabawa naśladowcza "Indianie, Indianie"
"Na podróż powrotną nadeszła pora,
czas wracać samolotem do przedszkola".

(Przy odgłosie samolotu dzieci naśladują lot samolotem)

7. " Gdzie byliśmy i co robiliśmy?" - dzieci odpowiadają na pytania n-Iki typu:
- W jakiej krainie wykorzystywaliśmy zmysłu dotyku?
( Grenlandii, krainie Eskimosów)
- Jakiej części ciała używaliśmy? (dłoni, rąk)
Podobnie nauczycielka pyta o pozostałe krainy i części ciała.

8. Recytacja wiersza pt. "Głowa"
"Głowa-głowa, oczka-dwa. Nosek - nosek, dziurki ma. Język - język, a w nim smak. Uszka - uszka. Słyszysz? Tak!

Dokończcie zdania:
Dzięki oczom możemy ( widzieć).
Dzięki nosom możemy .............( wąchać, czuć).
Dzięki uszom możemy ( słyszeć).
Dzięki dłoniom możemy ( dotykać, czuć).
Dzięki językom możemy ( czuć smak).
- Czy wszyscy ludzie widzą, słyszą tak samo dobrze?
- Czy są takie osoby, które wcale nie widzą lub nie słyszą?
- Czy tym osobom łatwo jest żyć? Dlaczego?

9. "Co pomaga , a co szkodzi?"
- nauczycielka odsłania tablicę z okiem i uchem oraz obrazkami przedstawiającymi sytuacje , które szkodzą lub nie zmysłom wzroku i słuchu. Dzieci wybierają obrazki szkodzące zmysłom i odsuwają je z dala od "oka" i "ucha".

10. "Dorysuj czego brakuje?"
- dzieci na sylwetach głowy muszą dorysować brakujące części ciała: ucho, nos, oko, usta.

11. Zabawa relaksacyjna w parach z wykorzystaniem wiersza:

" Słonko mocno grzeje,
Kroczą silne słonie,
Biegną konie po betonie,
Chodzą panie na szpileczkach,
Płynie, kręta rzeczka,
Pada drobny deszczyk,
Czujesz dreszczyk?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.