SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: 5 -6 latki
Prowadząca: Dorota Kowalska
Temat kompleksowy: "Zawody naszych rodziców"
Temat zajęcia: "Podróż w świat zawodów" - wzbogacenie wiedzy dziecka n/t różnych zawodów w oparciu o wiersz M.Szyszko- Kondej .Kszłtowanie postawy szacunku dla pracy ludzi . Rozwiązywanie zagadek, dobieranie podpisów pod ilustracjami z rozsypanki wyrazowej, narzędzi oraz charakterystycznych odgłosów.Rozwijanie różnych form aktywności muzyczno- ruchowej i słuchowej wzbogaconej grą na instrumentach perkusyjnych i akustycznych.
Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji czytelniczych i językowych u dzieci
- uważne słuchanie i udzielanie odpowiedzi na określony temat
- poszerzenie wiadomości n/t zawodów wykonywanych przez różnych ludzi ,
wzbogacenie słownika czynnego
- rozwijanie słuchu fonematycznego, doskonalenie analizy i syntezy wyrazowej
- rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
- kształtowanie postawy szacunku do pracy innych, wychowanie do wartości
- kształtowanie umiejętności łączenia ruchu z muzyką
- rozwijanie wrażliwości muzycznej poprzez śpiew znanych piosenek
- rozwijanie zdolności improwizacyjnych
- wdrażanie do reagowania na polecenia n-la oraz przestrzeganie reguł dobrej
zabawy
Cele szczegółowe:
- poszerza kompetencje czytelnicze
- wymienia zawody wykonywane przez ludzi wymienione w wierszu
- rozwiązuje zagadki słowne, obrazkowe, słuchowe i pantomimiczne
- dobiera do rozwiązań ilustracje z narzędziami potrzebnymi w poszczególnych
pracach
- rozpoznaje odgłosy dochodzące z otoczenia
- poprawnie rozwiazuje zagadki różnego rodzaju
- umiejętnie łączy ruch z muzyką
- ćwiczy pamięć słuchowo- ruchową
- rytmicznie wygrywa rytm piosenki wykorzystując instrumenty perkusyjne i
akustyczne
- reaguje na zmiany tempa,dynamiki, wysokości dźwięku
- prawidlowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów
- uczy się współdziałać w grupie
Metody pracy:
- czynna: udział w zajęciach i zabawach, rozwiązywanie zadan stawianych do wykonania
- słowna: objaśnienia, polecenia, wypowiedzi, instrukcje słowne, przekazywanie treści literackich
- oglądowa: pokaz, obserwacja, inprowizacje ruchowe
Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniami piosenek i odgłosów z otoczenia, tekst wiersza ,puzzle, instrumenty perkusyjne i akustyczne, podpisy do ilustracji, ilustracje, treść zagadek, karty praca ,kredki
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1."Przekazywanie gestów"- zabawa integracyjna wykorzystujaca ćwiczenie pamięci słuchowo-ruchowej. Dziecko wykonuje dowolny gest akustyczny (np. klaskanie, tupanie, klepanie), kolejne dziecko powtarza poprzedni dodając swój własny itd.
2. "Zawody"- słuchanie wiersza M Szyszki- Kondej.Wzbogacenie wiedzy o zawodach wykonywanych przez ludzi z wiersza. Tworzenie wypowiedzi zdaniowych . Uważne słuchanie i udzielanie odpowiedzi na określony temat..Kształtowanie postawy szacunku dla pracy wykonywanej przez ludzi różnych zawodów.
3."Kalambury"-rozwiązywanie zagadek słownych, słuchowych, obrazkowych, i pantomimicznych z różnymi zawodami. Dokonywanie wyboru ilustracji, układanie podpisów z rozsypanki sylabowej, dobieranie narzędzi , charakterystycznych ruchów dla danego zawodu.
Czytanie podpisów pod ilustracjami, dokonywanie analizy fonematycznej, Budowanie zdań z wybranymi rozwiązaniami zagadek, przeliczanie liczby wyrazów w zdaniu, wygrywanie liczby w formie pstrykania,tupania, klaskania itp.
4."Muzyczne zawody" - ćwiczenia emisyjno- dykcyjne. Utrwalenie obrazu graficznego poznanych liter. N-l pokazuje po kolei utworzone z nich sylaby np. pie... (piekarz) , ry... (rybak), ma..(malarz). Dzieci wyśpiewują sylaby do melodii piosenek znanych dzieciom.
5. "Furman"- zabawa ilustracyjna do piosenki z podziałem na role i wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.Wybrane dzieci poruszaja się zaprzęgiem na zewnątrz koła, pozostale dzieci tworzą akompaniament na instrumentach niemelodycznych
6.Śmieszne puzzle - " Kto i gdzie poszedł do pracy "?. Podział dzieci na grupy, rozdanie kopert z puzzlami. N-lka wyjaśnia, że wśród puzzli jeden ma charakterystyczny kształt i od niego należy rozpocząć układanie. Po ułożeniu dowiedzą się kto gdzie poszedł do pracy i czy na ułożonej ilustracji nie ma pomyłki. Można wprowadzić element współzawodnictwa między zespołami.
7."Echo rytmiczne"- odtwarzanie układów rytmicznych zaproponowanych przez n-la z wykorzystaniem klawesów wykonanych podczas wcześniejszych zajęć. Dziecko reaguje na zmiany tempa, dymaniki .
8. "Kto pracuje"- zagadki słuchowe . Odpoznawanie charakterystycznych odgłosów dochodzacych z miejsc pracy. Wykonywanie ćwiczenia w kartach pracy Dziecko przy pomocy cyfr lub kropek zaznacza, który odgłos pasje do kolejnej ilustracji .
9. Pożegnanie. Dzieci stoją na linii koła tworząc małe kóleczka Śpiewają piosenkę pożegnalną do melodii popularnej Uciekaj myszko poruszając się w rytm walczyka.
"Zatańczmy w kole wszyscy wraz. Już pożegnania nadszedł czas".
10.Marsz w rozsypce przy piosence Puszatka - muzyczne podziękowanie dzieciom za zajęcia.