Numer: 35205
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż do bajkowej krainy - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 5 - 6 latki
Prowadząca: Dorota Kowalska
Temat kompleksowy: "Książki, książeczki"
Temat zajęcia: "Podróż do bajkowej krainy"- rozwijanie kompetencji czytelniczych z wykorzystaniem min. bajki o Czerwonym Kapturku Rozwijanie inwencji twórczej dziecka podczas prezentacji bajki w formie teatrzyku sylwet. Udział w zabawach muzyczno- ruchowych, dydaktycznych, słownikowych, rozwijających pamięć, uwagę, spostrzegawczość.
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań i kompetencji czytelniczych
- inspirowanie zabaw z elementem dramowym
- rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa
- doskonalenie umiejętności czytelniczych
- rozwijanie inwencji twórczej i pomysłowości
- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej , orientacji przestrzennej,
koordynacji wzrokowo- ruchowej
- rozwijanie ekspresji słownej, muzycznej i ruchowej
- doskonalenie sprawności manualnej wraz z umiejętnościami ilustracyjnymi
- budzenie zadowolenia z posiadanych umiejętności, wzmacnainie pozytywnej
samooceny
Cele szczegółowe:
- zna tytuły i treści popularnych bajek i baśni
- wie jak należy obchodzić się z książką
- odtwarza treść utworu w formie krótkich scenek dramowych
- utrwala wiedzę czytelniczą
- rozwiązuje zagadki o postaciach z bajek
- dokonuje analizy fonemowej wyrazów
- czerpie radość z obcowania z literaturą i muzyką
- potrafi narysować ilustracje do znanej lub wymyślonej bajki
- uczestniczy we wspólnych zabawach i odczuwa więź z grupą rówieśniczą
- prawidłowo realizuje polecenia n-la
- odczuwa radość z własnej twrórczości
Metody:
- podająca: instrukcja, objaśnienia, polecenia
- poszukująca: odkrywanie
- działań praktycznych: udział w zabawach, zajęciach
Formy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje bohaterów bajek, podpisy do obrazków, płyta CD z piosenkami i utworami do zabaw, tulipanki, teatrzyk sylwet, książka dla każdego dziecka, "czarodziejska różdżka", kartki z zestawem wyrazów, kredki , flamastry,
Przebieg zajęcia
1.Zabawa integracyjna do piosenki - " Jedzie pociąg"- Zaproszenie w świat bajek i baśni zawołaniem ;
Jak to miło i wesoło, gdy czytamy wszyscy w koło
czytam Ja, czytasz Ty, Mama, Tata no i My.
2." Baśniowy świat"- Gdzie mieszkają bajki ?, Jakie są wasze ulubione?, Gdzie możemy je kupić?, Kto najczęściej je wam czyta? Co my jako czytelnicy musimy zrobić aby ksiązki były szczęśliwe? : burza mózgów. Utrwalenie zasad właściwego obchodzenia się z książkami . Podawanie propozycji dzieci w formie haseł. Dokonywanie syntezy fonemowej tytułów bajek uznawanych przez dzieci jako ich ulubione

3. Z której jestem bajki?- rozwiązywanie zagadek słownych. Dobieranie właściwych ilustracji i podpisów do obrazków, dokonywanie analizy i syntezy fonemowej wyrazów - rozwiązań zagadek.
1.Jaka to dziewczynka 2. Chociaż kłopoty
ma roboty wiele, z wilkiem miała
a na pięknym balu wyszła z opresji
gubi pantofelek ( Kopciuszek) zdrowa i cała (Kapturek)
3.Każdy tego kota zna 4. W szklanej trumnie słodko
co czerwone buty ma ..( kot w butach) spała na królewicza swego
czekała ( Śnieżka)
5.Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą 6.Jaka pani z dawnych bajek
i zionął ogniem jak ognisko ( smok) z miotłą się nigdy nia rozstaje.

4."Czerwony Kapturek"- słuchanie bajki wg. H. Kozioł i E. Wygodzik czytanej przez n-la z wykorzystaniem sylwet i teatrzyku. Sprawdzenie znajomości bajki, do której wkradł się psotnik i pozamieniał niektóre wyrazy w tekście. Jeśli zauważycie, że się coś nie zgadza to klaśnijcie w dłonie.
Odtworzenie treści utworu w formie krótkich scenek prezentowanych w teatrzyku sylwet (dzieci dobierają się w małe zespoły). Przedszkolaki przedstawiają scenki dotyczących jednego tematu np. Droga Czerwonego Kapturka do babci. lub Rozmowa z wilkiem. Wilk w chatce babci. Wizyta gajowego.
Rozwijanie umiejętności dramowych dzieci, inwencji twórczej i pomysłowości.
Przestrogi dla Czerwonego Kapturka - propozycje dzieci odnoszące się do własnych doświadczeń w kontaktach z nieznajomymi.
Jakie mogą być skutki nie przestrzegania zakazów rodziców?

5."Marsz krasnali"- zabawa rytmiczno- ruchowa do muzyki instrumentalnej. Reagowanie na zmiany rytmu i tempa.
6."Moje książeczki"- ćwiczenie orientacji w schemacie ciała i na kartce z wykorzystaniem książek .
7."Czarodziejskie zaklęcia"- twórcza zabawa słowna - wymyślanie czarodziejskich zawołań.
8."Krasnoludki"- zabawa ruchowa ze śpiewem z elementem naśladownictwa.
9."Moja bajeczka" - rysowanie ilustracji do baśni ( 6l). Na kartce przygotowany zestwa trzech wyrazów charakterystycznych dla znanych dzieciom baśni np. las, wilk, Kapturek lub kot, zamek, kareta, piernik , piec, Jaś.
Dziecko losuje zestaw wyrazów, odczytuje nazwę baśni , wykonuje ilustrację. do znanej sobie baśni lub wymyśla własną. 5-latki odnajdują ukryte elementy bajkowych strojów. Omówienie wykonanych prac.
10. Ocena dokonań dzieci , podsumowanie zajęcia, udzielenie pochwał.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.