SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa dzieci 5 - 6 letnich
Prowadząca: Dorota Kowalska
Temat kompleksowy: " Wielkanoc"
Temat zajęcia: " Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych - poznajemy tradycje i zwyczaje świąteczne w oparciu o historyjkę obrazkową "Wielkanocna przygoda kaczorka". Określanie następstw zdarzeń w historyjce. Doskonalenie percepcji słuchowej poprzez wykorzystywanie zabaw z zakresu mowy, myślenia, matematyki, muzyki połączonej z ruchem. Ćwiczenie małej motoryki.
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi, poznanie tradycjii
kultury naszego kraju
- uważne słuchanie treści opowiadania, łączenie przyczyny ze skutkiem
- doskonalenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań
- rozwijanie logicznego myślenia
- kształcenie spostrzegawczości, uwagi, koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz
słuchowej, słuchu fonematycznego poprzez dzielenie wyrazów na sylaby,
zdania na wyrazy, wyrazu na głoski
- ćwiczenie wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania na konkretach
-utrwalenia znajomości figur geometrycznych
- rowijanie wrażliwości muzyczno - słuchowo- ruchowej
-kształcenie umiejętności manualnych,doskonalenie małej motoryki i
prawiłowego trzymania narzędzia pisarskiego
Cele operacyjne (dziecko...):
- dziecko rozumie polecenia i potrafi je wykonać
- układa sylwety jaj wg. wzrastającej liczby wzorów
- zna figury geometryczne
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia fonemowe, przelicza głoski, wyrazy
- układa historyjkę obrazkową, łączy przyczynę ze skutkiem ,układa treść
zdań do ilustracji
- potrafi podać słowa, które kojarzą się z Wielkanocą
- zna zwyczaje wielkanocne
- czyta globalnie wyrazy (5 l), proste zdania (6 l ), dobiera podpis do obrazka
- poprawnie rozwiązuje zagadki
- zgodnie współpracuje i bawi się z innymi dziećmi
- dodaje i odejmuje w dostępnym dla siebie zakresie
- posługuje sie prawidłowo nożyczkami
- wykonuje ćwiczenia grafomotoryczne 6- l , koloruje rysunek wg, kodu 5- latek
- łączy ruch z muzyką, ćwiczy pamięć słuchowo- ruchową
- chętnie śpiewa piosenki, gra na instrumentach perkusyjnych, wygrywa
rytm piosenki
Metody:
pedagogika zabawy - zabawy integracyjne
słowne - rozmowa, objaśnienia, żywego słowa
percepcyjna - pokaz
czynne - zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających, udział dzieci w
zajęciach
Formy:
praca z całą grupą, praca w grupie, indywidualna
Środki dydaktyczne:
wydmuszka na patyczku, sylwety pisanek z różną ilością figur geometrycznych (z tyłu sylwet naklejone litery), historyjka o tematyce wielkanocnej, podpisy do obrazków, zagadki, kartoniki z cyframi i znakimi matematycznymi, koszyczki , obręcze, płyta z muzyką do zabaw, instrumenty perkusyjne, kredki , flamastry.
Przebieg zajęć :
1. „Powitanie” – zabawa integracyjna.
Nauczycielka wraz z dziećmi stoją w kole. Podają sobie kolejno wydmuszkę na patyczku stylizowaną na kwiat i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając: Maciek wita Anię, Ania wita Olę, Ola wita Huberta itd.
2. „Jakie to święta ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów (figury geometryczne). Dzieci przeliczają je liczebnikami porzadkowymi, nazywają figury następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują nazwę świąt: WIELKANOC, przeliczają głoski w wyrazie.
3. Zabawa w „skojarzenia” – dzieci podają jak najwięcej słów, które kojarzą im się ze Świątami Wielkanocnymi : wielkanocny koszyczek, dyngus, palmy, święconka, pisanki.
4.Słuchanie opowiadania pt."Wielkanocna przygoda kaczorka". Rozmowa n/t treści: Jakie święta zbliżały się?, Gdzie poszedł kaczorek? Co zrobił z jajkami? Dlaczego jajka się rozbiły?
5.Układanie ilustracji do treści opowiadania nauczyciela , wg. kolejność zdarzeń, umieszczanie cyfr na kolejnych obrazkach. Czytanie globalne wyrazów : jajka, piskle, kura (5- latki) . Dzieci ( 6- latki) zdań: Wyprawa po jajka. Malowanie jajek. Cud w koszyku. Kolorowe pisklaki. Umieszczanie ich pod odpowiednimi ilustracjami.
6.'Wielkanocne zwierzęta"- zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się w rytm wygrywany na tamburynie: marsz, bieg, podskoki. Na przerwę w grze zmieniają się w zajączki (skoki), kurczaki (biegaja drobnymi kroczkami), baranki (poruszaja się na czworakach)
7.Rozwiązywanie zagadek słownych:
Jajka ozdabiane pięknie malowane (pisanki)
Żółciutka kuleczka co wychodzi z jajeczka (kurczaczek)
Pośrodku pięknych pisanek stoi cukrowy .......
Pyszna zupa pierwsza klasa, jest w niej jajko, jest kiełbasa (żurek)
Długie ma uszy , jeszcze dłuższy skok,
Na słodkości od niego czekasz cały rok ( zajączek)
Dzieci dokonują podziału fonemowego wyrazów będących rozwiązaniem
zagadek , układają z nimi zdania, przeliczaja wyrazy w zdaniu - klaszcząć,
tupiąc, robiąc przysiady.
8."Zajączki do koszyka"- zabawa ruchowa. Dzieci skacza po sali naśladując zające. Gdy nauczyciel powie : zające do koszyka i pokaże kartonik z cyfrą , dzieci wchodza do kółek w takiej liczbie jak ta pokazana wcześniej. Zabawa powtórzona zostaje kilkakrotnie
9."Kurczątka- zabawa słuchowo- ruchowa. Wszystkie dzieci oprócz jednego klęczą skulone w kole. Wybrana trójka dzieci naśladuje głosem dźwięki wydawane przez pisklątka. Wybrane dziecko wskazuje kto wydaje te odgłosy. Zabawa trwa do czasu odszukania wszystkich piskląt.
10."Wielkanocny koszyczek"- śpiewanie piosenki z podziałem na głosy żeńskie i męskie. Wygrywanie akompaniamentu na dwóch rodzajach instrumentów : grzechotkach i tulipankach.Ćwiczenia dynamiki tempa i rytmu.
11."Liczymy pisanki"- zabawa matematyczna z wykorzystaniem sylwety kosza, pisanek , cyfr i znaków matematycznych podczas której dzieci wykonują obliczenia na konkretach. np.
a) Kasia włożyła do koszyka 3 pisanki, Tola 4 . Ile jest pisanek w koszyku?
b)W koszyku było 8 pisanek , brat Wojtka potłukł 3. Ile pisanek zostało?
c) Maja do koszyka włożyła 5 pisanek , Tata włożył 2 i mama też 2. Ile maja teraz jaj?
Zadanie można wzbogacić o ćwiczenia orientacji w przestrzeni.
12. Masażyk relaksacyjny - ćwiczenie motoryki małej
Stary niedźwiedż mocno śpi i o ciepłej wiosnie śni
śniła mu się pisaneczka, ta co cała jest w kropeczkach
była też w paseczki i wesołe krateczki
te w malutkie ślimaczki i żółciutkie kurczaczki
tak wiosna radosna wita wielkanocnego gościa
13. Praca przy stolikach - wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych związanych z rozwojem małej mtoryki . Rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej. Dbałość o estetykę pracy , dokładność.
14. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, wykonanie gazetki dla rodziców, udzielenie pochwał.