Scenariusz zajęć
Temat: „Biedroneczki” – doskonalenie umiejętności przeliczania zgodnie z możliwościami dzieci.
Prowadząca: Monika Krupicka
Grupa: II „Pszczółki” (4latki)
Cel ogólny:
• rozwijanie kompetencji matematycznych
Cele szczegółowe:
• doskonalenie umiejętności liczenia
• doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wykonywania poleceń
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowe
• rozwijanie poczucia rytmu i umiejętności wokalnych
• kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
Metody:
instrukcja, ćwiczebna, działania praktyczne
Formy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
pacynka – biedronka, płyta CD z piosenką „Nosy pokazujemy” i utworem „Le Bastringlo”, odtwarzacz CD, jajka Kinder wypełnione ryżem, drewniane łyżki, podkładki w kształcie liścia, kolorowe emblematy do podziału na grupy, opaski dla kapitanów grup, plansze ze ściankami kostki do gry, packi, talerzyki z pomocami – biedronki, kostki do gry, kropki, bębenek, liczmany, janczar.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Wprowadzenie do tematu – nauczycielka wita dzieci i zapoznaje je z pacynką biedronki, która objaśnia w jakim celu przybyła do naszego przedszkola.
2. „Nosy pokazujemy” – zabawa ruchowa ze śpiewem – dzieci utrwalają treść piosenki, doskonalą pamięć mechaniczną oraz rozwijają aparat mowy.
3. „Wiosenna orkiestra” – gra na instrumentach – dzieci tworzą instrumentację do utworu „Le Bastringlo”, rozwijają umiejętność skupienia uwagi.
Część główna:
1. Dzieci łączą się w grupy, zgodnie z wcześniej przyporządkowanym kolorem i siadają wokół kolorowych plansz, ze ściankami kostki do gry. Kapitanowe grup rozdają każdemu dziecku packi w określonych kolorach. Zadaniem dzieci jest umieszczenie packi na ściance kostki, zgodnie z podaną przez nauczycielkę liczbą.
2. „Biedroneczki” – zabawa dydaktyczna – dzieci doskonalą umiejętność przeliczania na konkretach, pracują indywidualnie, wykonują poniższe zadania:
- odnajdują i ustawiają na liściach swoje miseczki z pomocami
- układają tyle kropek ile usłyszą uderzeń na bębenku
- układają tyle kropek ile zostanie pokazane na liczmanach
- układają tyle kropek ile wyrzucą na kostce (pracują samodzielnie, w określonym czasie na zegarze)
3. Dzieci porządkują stanowiska pracy, odnoszą pomoce na swoje miejsca.
Część końcowa:
1. „Biedronki na liście” – zabawa orientacyjno-porządkowa – doskonalenie szybkości reakcji na pauzę w muzyce.
2. Omówienie zajęć oraz ewaluacja – dzieciom, którym zajęcia się podobały podnoszą do góry liść.