Scenariusz zajęć logopedycznych dla dziewczynki z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją.
Prowadzący: logopeda Iwona Szandurska-Bodzioch
Temat: "Przygoda w lesie"
Obszar z podstawy programowej: wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Cele główne:
• usprawnianie aparatu artykulacyjnego
• poszerzenie zasobu słownictwa biernego i czynnego
• nauka prawidłowego oddechu
Cele operacyjne:
dziecko potrafi:
• prawidłowo wypowiadać samogłoski
• prawidłowo wypowiadać proste sylaby
• prawidłowo naśladować odgłosy zwierząt
• prawidłowo oddychać
Metody : słowne – rozmowa, opowiadanie,
oglądowe – pokaz, plansze, obrazki,
aktywizująca – samodzielna praca dziecka (ekspresja twórcza).
Forma pracy:
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• plansze i obrazki związane z lasem, kolorowanka, płyta cd z muzyką relaksacyjną
z odgłosami lasu.
Czas trwania:
• 30-40 minut
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się: krótka rozmowa z dzieckiem na dowolny temat.
2. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny na podstawie zabawy:
"Pan Języczek sprząta mieszkanie"
Mieszkanie pana Języczka jest brudne trzeba je pięknie wyczyścić. Najpierw pan Języczek myje sufit (dziecko przesuwa językiem po podniebieniu górnym od zębów do gardła) potem szoruje podłogę (dziecko opuszcza język jak najniżej i przesuwa nim po dolnych dziąsłach). Myje ściany (przesuwamy językiem
po wewnętrznej powierzchni policzków w górę i w dół), schodki (językiem dotyka każdego zęba na dole i na górze). A teraz jak już jest pięknie wysprzątane wyrzuca śmieci (dziecko otwiera szeroko buzię i na przemian wyciąga i chowa język w jamie ustnej) i wita się z sąsiadami: panem Gardełkiem (czubek języka odgina się w kierunku gardła), panią Bródką (przy otwartej buzi język wędruje w kierunku brody), panem Noskiem (przy otwartej buzi język wędruje w kierunku nosa) i braćmi Policzkami (dziecko dotyka raz jednego kącika warg raz drugiego).
Pochwała słowna dziewczynki za dobrze wykonane ćwiczenie.
3. Krótka rozmowa z dziewczynką o lesie. Co rośnie w lesie? Jakie mieszkają w nim zwierzęta?
Co słychać w lesie? Dziecko wypowiada krótkie zdania, posiłkując się onomatopeją i obrazkami dotyczącymi lasu. Dziewczynka koloruje prosty obrazek przedstawiający las dorysowując do niego własne motywy związane z leśną fauną i florą (np.: grzybki, kwiatki).
4. Ćwiczenie artykulacyjne na podstawie zabawy:
„Przygoda w lesie”
Pod lasem w małej chatce, mieszkała mama z ośmiorgiem dzieci, nazywały się A, O, E, U, I, Y, Ą, Ę.
Pewnego razu dzieci poszły na grzyby do lasu, ale nie zabrały ze sobą ani zegarka, ani kompasu – więc zgubiły się i zaczęły rozpaczać: ECH, ECH, ECH, ECH. Mama zaczęła je szukać, wołała więc głośno: A-O, E-U, I-Y, Ą-Ę.
Niebawem dzieci się odnalazły i w rodzinie zapanowała wielka radość: OCH, OCH, OCH, OCH.
Cieszyły się wszystkie zwierzęta w gospodarstwie:
- kotek, który miauczał: MIAU, MIAU, MIAU, MIAU
- piesek, który szczekał: HAU, HAU, HAU
- koza, która meczała: ME, ME, ME
- krowa, która muczała: MU, MU, MU, MU
- koń, który rżał: IHA-HA, IHA-HA.
Mama ugotowała pyszną kolację, przy której pomagały jej dzieci: CIACH, CIACH, CIACH, MACH, MACH-MNIAM, MNIAM, MNIAM.
Po skończonej kolacji i leśnych przygodach, dzieci szeroko ziewnęły i szybko zasnęły: AAAAAAAAAAA-CHA PSI, CHA PSI, CHA PSI.
Dziecko powtarza wszystkie zapisane dużą literą samogłoski, sylaby i zwroty.
Pochwała słowna za dobre wykonanie zadania.
5. Zabawa słuchowo - ruchowa "Drzewa".
Dziecko naśladuje ruchem rąk gałęzie poruszające się na wietrze. Naśladuje podmuchy wiatru (wciąga powietrze nosem, wypuszcza ustami). W tym samym czasie prowadzący wygrywa na tamburynie dźwięki. Zgodnie z ich natężeniem dziecko dmucha raz mocniej, raz słabiej. Gdy instrument cichnie, dziecko przestaje dmuchać..
6. Ćwiczenie obniżające natężenie mięśni i emocji:
W pozycji leżącej dziewczynka słucha muzyki relaksacyjnej z odgłosami lasu.
7. Podsumowanie: prowadząca dziękuje dziecku za wspólną zabawę i nagradza za prawidłowe wykonywanie ćwiczeń (kolorowanką, małym żelkiem lub naklejką), zapisuje zadanie domowe
w zeszycie dziecka.