SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY DZIECI 4,5 – LETNICH
TEMAT: „Prawa i obowiązki dziecka”.
CELE OGÓLNE:
- nabywanie wiadomości o prawach i obowiązkach dziecka
- kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i emocji
- tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
CELE SZCZEGÓŁOWE(dziecko):
- zna własne prawa i obowiązki
- dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm
- potrafi wyrażać emocje i uczucia
- dostrzega potrzeby innych
- wie, co to jest tolerancja i jak jest ona ważna w życiu człowieka
- aktywnie współpracuje z grupą tworzy atmosferę radości , przyjaźni i zaufania
- przestrzega wspólnie przyjęte prawa i obowiązki
METODY:
- podające : słuchanie wiersza , instrukcje
- poszukujące : formułowanie kodeksu
- ekspresyjne : rysowanie praw , zabawy: integracyjna , ruchowa
- praktycznego działania : rysowanie kredkami, kolorowanie
FORMA: indywidualna, zbiorowa
POMOCE: płyta CD z piosenkami, wiersz M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka”, ilustracje do wiersza, ilustracje przedstawiające emocje, karta pracy dla 4 – latków, karton, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa integracyjna „Ramię przy ramieniu” – wprowadzenie w dobry nastrój.
- Dzieci stoją w kole blisko siebie, ilustrując ruchem treść wyliczanki:
„Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu,
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami”
Dzieci witają się z rodzicami machając do nich ręką.
2. Scenka dramowa:
Nauczycielka: mam zaczarowaną różdżkę, która zaprasza do zabawy. Kogo różdżka dotknie, ta osoba wstaje, poda rękę następnemu i tak będziemy wędrować po sali (wszystkie dzieci siedzą). Żeby było wesoło, włączę piosenkę. Nauczycielka dotyka różdżką tylko kilkoro dzieci (te, które mają ciemne włosy).
Nauczycielka podchodzi do grupy dzieci, której nie dotknęła różdżką:
- dlaczego różdżka nie zaprosiła was do zabawy?
- czy takie postępowanie jest sprawiedliwe?
- czy wszyscy jesteśmy tacy sami?(czy wyglądamy jednakowo, ubieramy się tak samo, mamy takie same zainteresowania?)
- czy to, że ktoś wygląda inaczej, jest gorszy?
Wszystkie dzieci powinne być traktowane jednakowo bez względu na to jak wyglądają, czy są grube czy chude, czy mają włosy ciemne czy jasne, i bez względu na to jaki mają kolor skóry, dlatego różdżka wszystkich zaprosi do zabawy.
3. Zabawa ruchowa „Przyjaciele”.
Przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” dzieci bawią się w parach, na przerwę w muzyce witają się na różne sposoby (podając rękę, poklepując się po ramieniu, głaszcząc kolegę po głowie, przytulając się do kolegi itp.).
4. Słuchanie wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego.
- Zwróćcie uwagę jakie prawa dziecka przedstawione są w wierszu „O prawach dziecka”
Nauczyciel recytuje wiersz:
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los zmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta,
Spróbujcie dobrze zapamiętać.
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do robienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,
I każdego mogę na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata, już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać aby każdy uznał moje prawa
A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wierszu poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.
5. Rozmowa na temat wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego
- Co to są prawa ?
- Kto ma swoje prawa ?
- Jakie prawa mają dzieci ? Omówienie praw dzieci z wykorzystaniem ilustracji.
- Czy potrzebne są prawa dla dzieci ?
- Jakie prawo jest według Ciebie najważniejsze ?
6. Zabawa z piosenką „Bo co może mały człowiek”.
7. Rozmowa na temat obowiązków dzieci
– sformułowanie Kodeksu Dobrego Kolegi.
8. Określenie aktualnego samopoczucia.
Dzieci stają przy obrazku symbolizującym uczucia: radość, zadowolenie, obojętność, smutek, złość
9. Praca indywidualna: 5 – latki – rysowanie na temat:” Moje prawa”; 4 – latki – kolorowanie rysunku tematycznego