Scenariusz zajęć edukacyjnych dla dzieci 5 i 6 letnich w kl. 0 A
Prowadząca: Marzena Gałka
Data: 04.11.2016r.
Temat kompleksowy: Domy i domki
Temat dnia: Domy zwierząt
Cele ogólne:
• rozwijanie mowy; rozwijanie sprawności fizycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• wypowiada się na temat opowiadania; sprawnie wykonuje ćwiczenia.
Metody:
• słowna,
• oglądowa,
• praktycznego działania.
Formy pracy:
• grupowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• opowiadanie M. Strękowskiej- Zaremby „Co robią skrzaty w zimie?”
• tamburyn, trójkąt, dzwonki,
• zdjęcia zwierząt leśnych, prezentacja multimedialna,
• nożyczki, klej, papier kolorowy, krepina, kolorowanka A3
• Karty pracy cz. 1
Przebieg dnia:
1. Zabawa twórcza „Skojarzenia”.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi słowo „Las”. Zadaniem każdego kolejnego dziecka jest podanie wyrazu kojarzącego się ze wcześniej podanym wyrazem.
2. Słuchanie opowiadania M. Strękowskiej- Zaremby „Co robią skrzaty w zimie?”
Mały skrzat Alojzy i jego rodzice zamieszkali w lesie na początku lata. Wtedy las był bardzo zielony. Aż tu nagle zaczął się zmieniać. Liście na niektórych drzewach pożółkły, na innych zbrązowiały, a nawet poczerwieniały!
Kolorowy las spodobał się Alojzemu. Skrzat założył czerwony sweter i żółte spodnie, żeby wy¬glądać tak wesoło jak las. Zadowolony z siebie, poszedł odwiedzić bociana Jarka. Codziennie bawił się z nim w chowanego. Znalazł Jarka na polanie. Było tam wiele innych bocianów. Jak nigdy dotąd.
– Naradzamy się przed odlotem do ciepłych krajów – wyjaśnił bocian Jarek.
Skrzat się zasmucił. – Nie odlatuj – poprosił przyjaciela.
Bociek tylko się uśmiechnął. – Wiele ptaków odlatuje przed zimą. Jerzyki już odleciały. Bociany, jaskółki, kukułki, wilgi też szykują się do podróży.
Alojzy uściskał bociana na pożegnanie. I poszedł odwiedzić niedźwiadka Niuńka.
Znalazł go na leśnej polanie. – Pobawimy się w berka? – zapytał.
– Nie mam czasu na zabawę. Muszę jeść, jeść i jeść! – odparł Niuniek.
– Dlaczego? – zdziwił się skrzat.
– Żeby utyć, zanim przyjdzie zima. Będę spał kilka miesięcy – wyjaśnił niedźwiadek i włożył do pyszczka garść jagód.
Nic więcej nie powiedział, bo przecież trudno mówić i jeść.
– Kto się ze mną pobawi? – spytał zmartwiony Alojzy.
Nikt mu nie odpowiedział. Zwierzęta były bardzo zajęte. Skrzat przyglądał się im każdego dnia z wielkim zdziwieniem. Jedne jadły od rana do wieczora, inne gromadziły zapasy na zimę. Bobry ścinały soczyste gałązki i układały je w domkach nad rzeką. Wiewiórki zakopywały orzechy w różnych miejscach lasu. Chomiki zbierały ziarno. Sójki gromadziły żołędzie.
Któregoś dnia skrzat Alojzy spotkał borsuka Freda. Borsuk niósł do nory suche liście.
– Zrobię z nich wygodne łóżko. Będę spał całą zimę. Susły i jeże już śpią, pora i na mnie – rzekł Fred.
Skrzat Alojzy wrócił do domu bardzo zmartwiony.
– Ptaki uciekają z naszego lasu, a niedźwiedzie, susły i jeże usypiają na całe miesiące. Co ja będę robił? Zanudzę się. Też muszę przespać zimę.
Mama skrzata pokręciła głową. – Ptaki odlatują, a niedźwiedzie, susły, jeże zasypiają, bo w zimie nie miałyby co jeść. Dlatego też niektóre zwierzęta robią zapasy jedzenia. A skrzaty, synku, zbierają nasiona. Będą nimi karmić te zwierzęta, które nie śpią w zimie i nie zgroma¬dziły zapasów.
Mama dała Alojzemu dużą torbę i poszła z nim zbierać nasiona.
Alojzy aż się zasapał przy tej pracy. Jednak był szczęśliwy. – Wreszcie się nie nudzę! – stwier-dził, gdy napełnił torebkę nasionami. I zaraz poprosił o większą torbę. A potem – o wielki wór.
3. Rozmowa na temat opowiadania.
• Co robiły zwierzęta jesienią?
• Dlaczego bocian odlatywał do ciepłych krajów?
• Dlaczego niedźwiedź tak dużo jadł?
• Co robią inne zwierzęta, np. wiewiórka, jeż, przed zbliżającą się zimą?
• Co się dzieje z piórami ptaków zimujących u nas? Co się dzieje z futrem zwierząt, które nie zasypiają?
• Jak nazywa się dom borsuka? Jak nazywa się dom niedźwiedzia?
• Co robił skrzat jesienią w lesie?
• Dla kogo zbierał owoce i nasiona?
4. Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach, dzielenie ich nazw na sylaby.
5. Układanie zdania o wybranym zwierzęciu.
6. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zwierzęta”.
Dzieci poruszają się odpowiednio do dźwięków tamburynu. Na przerwę w grze i nazwę zwierzęcia podaną przez nauczyciela, dzieci zatrzymują się, a potem naśladują ruchy i głosy zwierząt – niedźwiedzia, bociana, sowy, lisa, wiewiórki, jeża, zająca.
7. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Zwierzęta w lesie”.
Do każdego instrumentu zostaje przypisane zwierzę: do tamburynka- niedźwiedź, do trójkąta- sowa, do dzwonków- wiewiórka. Dzieci poruszają się odpowiednio do dźwięku danego instrumentu naśladując poruszanie się danego zwierzęcia.
8. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Zmęczone wiewiórki”.
Naśladowanie sposobu poruszania się wiewiórek- wypoczętych i zmęczonych.
9. Zabawa „Mały wietrzyk i duży wiatr”.
Dzieci naśladują ruchami rąk duży wiatr, następnie mały słabnący wietrzyk”.
10. Zabawa „Liczymy kroki.”
Nauczyciel stoi w jednym końcu sali, dzieci w drugim, zwrócone do niego twarzami. Nauczyciel klaszcze lub uderza w bębenek kilka razy, a dzieci liczą uderzenia. Na hasło Start, wypowie¬dziane przez nauczyciela, dzieci poruszają się do przodu tyle kroków, ile było uderzeń.
11. Prezentacja multimedialna „Zwierzęta i ich domy”- wskazywanie i nazywanie domów zwierząt przedstawionych na zdjęciach.
12. Karta pracy cz. 1 str. 78
Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego. Nauczyciel czyta wyrazy, a dzieci mówią nazwy obrazków.
Karta pracy cz. 1 str. 79
Łączenie liniami zdjęć zwierząt z obrazkami ich domów.
13. Praca plastyczna w dwuosobowych grupach: „Niedźwiedź w gawrze”- wyklejenie niedźwiedzia w gawrze krepiną lub papierem kolorowym na kartce A 3.
Uwagi: Realizacja zajęć przebiegać będzie z uwzględnieniem procesu grupowego.