SCENARIUSZ ZAJĘC OTWARTYCH POŁĄCZONYCH Z DNIEM MAMY I TATY DLA DZIECI 3,4 LETNICH
CELE:
Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne zabawy i spędzanie czasu;
Rozbudzanie aktywności dzieci;
Rozwijanie ekspresji słownej, ruchowej poprzez łączenie śpiewu z elementami ruchu;
Rozwijanie wrażliwości muzycznej, aktywności muzyczno – ruchowej
Doskonalenie umiejętności matematycznych
Budzenie wiary w możliwości i umiejętności dzieci;
Budowanie poczucia przynależności do grupy;
Sprawianie radości bliskim poprzez obdarowywanie ich samodzielnie wykonanymi upominkami
Odpowiednie zachowanie się w trakcie uroczystości
Formy organizacyjne: indywidualna, zespołowa, w parach
Metody pracy:
czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania
słowna – objaśnienia, instrukcje
oglądowa
pedagogiki zabawy
elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
Środki dydaktyczne: stoje: biedronek, pszczółek, żabek, muchomora, żuka, opaski dla kwiatów, chusty szyfonowe, domek biedronki, tamburyna dla każdego dziecka, liczmany biedronek i motyli, sylwety kwiatów, pszczółek, żabek, magnetofon, płyta CD, laurki, bukieciki kwiatów
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rodziców krótkim wierszykiem przez dzieci
2. Piosenka „Dla Ciebie Mamo, dla Ciebie Tato”
3. Zabawa integracyjna „Pociągiem na łąkę”
4. Inscenizacja wiersz J. Brzechwy „Żuk”
5. „Tańczące motylki” – reagowanie na zmiany dynamiczne w muzyce
6. Ćwiczenia liczbowe pod hasłem „Na wiosennej łące”
7. Zabawa ruchowa „Usiądź na kwiatek”
8. „Motylki i biedronki” – dostrzegamy rytm w podanym ciągu i kontynuujemy go
9. Zabawa muzyczna „Stokrotka” – doskonalimy umiejętność poruszania się w zmiennym tempie
10. Piosenka „Żabie sekrety”
11. Wierszyki dla Mamy
12. „Taniec żabek” w wykonaniu dzieci starszych
13. Wiersze dla Taty
14. „Taniec kwiatów” do utworu Piotra Czajkowskiego
15. Zabawa taneczna ze śpiewem „Owady i żabki” – podziękowania dla rodziców
16. Wręczenie rodzicom laurek
17. Wspólne zabawy z rodzicami „Labada”, „Mało nas”, Whoogi – Boogi”