SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
DLA GRUPY DZIECI 4 – 5 – LETNICH
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE
- stwarzanie sytuacji inspirujących do udzielania odpowiedzi
TEMAT: „Zgaduj – zgadula” – co wiemy o jesieni?
CELE OGÓLNE:
- przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni
- kształcenie umiejętności kreatywnego myślenia
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
- zna aktualną porę roku, określa zjawiska charakterystyczne dla jesieni
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne
- umie zaprezentować piosenkę o jesieni
- segreguje dary jesieni ze względu na miejsce ich pochodzenia (las, ogród)
- dzieli (na sylaby) wyrazy związane z jesienią
- potrafi ułożyć obrazek z części
- rozpoznaje przedmioty związane z jesienią za pomocą dotyku
- potrafi wybrać spośród wielu ubiór, który nie jest odpowiedni na jesienną pogodę
- zgodnie współpracuje w grupie
- odczuwa radość z zabawy
FORMY: indywidualna, zespołowa
METODY: słowna, czynna, oglądowa
POMOCE: emblematy (chmura, wiewiórka, grzyb, liść), krople deszczu – powiększone sylwety, „czarodziejskie pudło” z zestawem „skarbów jesieni”, komplety obrazków przedstawiających dary lasu i warzywa, sylwety koszy, obrazek pocięty na części o tematyce jesiennej, obrazki przedstawiające różne ubrania, koperty z zadaniami i zagadkami słownymi
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa „Witam...”
2. Dobranie dzieci w równoliczne grupy.
3. Rozdanie dla członków każdej grupy emblematu (grupa I – chmura, grupa II – wiewiórka, grupa III – grzyb, grupa IV – liść).
4. Umieszczenie na tablicy większych obrazków chmury, wiewiórki, grzyba i liścia. Pod nimi nauczycie będzie przypinał krople – odpowiedniki uzyskanych punktów (jeden punkt za dobrze wykonane zadanie).
5. Zadania do wykonania:
I. Rozwiązanie zagadek słownych o tematyce jesiennej:
• Choć kolczaste jak jeże, każdy do rak je bierze,
Odziera z odzienia i w koniki zamienia. (kasztany)
• Spadają z drzewa żółte, czerwone
Wiatr je niesie w tę i tamtą stronę. (liście)
• W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze:
Bo on ma kapelusz, ale gdzie? Na nodze! (grzyb)
II. Zaśpiewać piosenkę o tematyce jesiennej.
III. Czarodziejskie pudło – rozpoznawanie przedmiotów związanych z jesienią na podstawie dotyku.
IV. Sytuacja edukacyjna – „Co z lasu, co z ogrodu” – segregowanie do dwóch koszy odpowiednich obrazków.
V. Zabawa w skojarzenia: Jesień to... (dzieci kolejno mówią, co kojarzy im się z jesienią).
VI. Podzielić na sylaby wyrazy związane z jesienią: parasol, chmura, muchomor, kapuśniaczek, wiatr.
VII. Quiz – rozpoznawanie zdań jako prawdziwe lub fałszywe i potwierdzenie lub zaprzeczenie przez użycie słów: tak, nie.
• Jeż śpi zimą
• Jaskółki i bociany odlatują do Afryki
• Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr
• Drzewa zrzucają jesienią liście bo przygotowują się do zimowego odpoczynku
• Muchomory można jeść, bo mają dużo witamin
• Po jesieni przyjdzie lato
VIII. Ułożenie obrazka (o tematyce jesiennej) pociętego na części.
IX. Wśród wielu ubrań wybranie tych, których nie założymy jesienią.
X. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
• Jakie ptaki są u nas cały rok? Podaj przykład.
• Czy drzewa iglaste zrzucają igły na zimę?
• Po czym poznajemy, że jest już jesień?
• Gdzie odlatują ptaki?
• Co możemy robić w brzydką deszczowa pogodę?
• Pomidor to owoc czy warzywo?
XI. Zabawa z piosenką „Jarzębinowa piosenka”.
XII. Podziękowanie dzieciom za wspólna zabawę.
XIII. Podliczenie punktów, nagrodzenie zwycięzców brawami.