Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Temat: Wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała.
Osoba prowadząca zajęcia:
Czas trwania zajęć: ok. 40min
Cele ogólne:
- poznanie i utrwalanie nazw części ciała;
- doskonalenie płynności ruchów i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- podnoszenie aktywności własnej ucznia;
- stworzenie atmosfery radości, zadowolenia;
Cele szczegółowe:
- podejmowanie przez uczniów próby wskazania poszczególnych części ciała
u siebie i u drugiej osoby;
- uczniowie komunikują się ze sobą i nauczycielem (werbalnie i poza
werbalnie);
- uczeń potrafi dopasować części garderoby do części ciała;
- uczeń skupia uwagę na dłuższą chwilę;
- uczeń rozpoznaje części ciała wskazując je w lustrze
Metody:
- metoda Ch.Knilla: Programy Rozwoju Aktywności („Program wprowadzający”),
- metody rozwijające aktywność własną,
- pokaz,
Forma zajęć: grupowa zindywidualizowana
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenkami, płyta CD program wprowadzający Ch. Knill, lustra, rysunek chłopca z zaznaczonymi częściami ciała, szablony części garderoby do rysunku,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie wszystkich uczniów poprzez podanie dłoni, zaśpiewanie wspólnie z nauczycielem piosenki na przywitanie:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas,
Jestem ja, jesteś Ty raz, dwa, trzy,
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Realizacja „Programu Rozwoju Aktywności” wg Ch.Knilla, „Program wprowadzający”. Podstawową część rozpoczyna włączenie magnetofonu i wykonywanie określonych w danym programie czynności. Pozycja ucznia i forma jego fizycznego kontaktu
z nauczycielem jest uzależniona od jego woli i możliwości. Każdemu etapowi przyporządkowana jest inna, bardzo wyraźna, radosna linia melodyczna.
Program wprowadzający pozwala nawiązać z uczniem kontakt
i przygotować go do realizacji dalszych ćwiczeń ruchowych.
„Program wprowadzający” trwa w przybliżeniu 8 minut i ma następujący przebieg:
o kołysanie
o wymachiwanie rękami
o pocieranie dłoni
o klaskanie
o głaskanie głowy
o głaskanie brzucha
o relaksacja
3. Głośne wskazywanie i nazywanie wspólnie z nauczycielem poszczególnych części ciała. Ćwiczenia przed lustrem:
Mamy głowę, na niej uszy,
więc wszyscy słuchamy,
Mamy oczy do patrzenia
i nos, którym wąchamy
Mamy ręce i paluszki,
wszyscy mamy miękkie brzuszki,
Są też nogi i kolana,
No i stopy do biegania
Wszystkie części ciała znamy,
Z tego wielką radość mamy!
4. Próba samodzielnego wskazywania przez uczniów części ciała:
Pokaż (imię dziecka) gdzie masz oko,
Gdzie masz ucho, a gdzie nos.
Gdzie masz rękę, gdzie masz nogę,
Gdzie na głowie rośnie włos?
Daj mi rękę, tupnij nogą,
Kiwnij głową – „tak” i „nie”
Klaśnij w ręce.
Hop do góry!
Razem pobawimy się.
5. Wskazywanie na rysunku części ciała, dopasowywanie części garderoby do poszczególnych części ciała.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa "Głowa, ramiona, kolana..."
Zakończenie zajęć, podziękowanie uczniom za udział w zabawie.