Konspekt zajęć indywidualnych
Osoba prowadząca: Olga Strzałkowska
Temat zajęć: „Jesień w parku – jesienny liść”.
Czas trwania zajęć: 120 minut.
Cel ogólny:
• Zapoznanie z barwami jesieni;
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
• Zapoznanie z darami jesieni w parku;
• Stymulacja wzrokowa;
• Stymulacja dotykowa;
• Rozwijanie sprawności manualnej.
Środki dydaktyczne:
• Karton z rysunkiem drzewa i doklejanymi liśćmi, kontur liścia;
• Kasztany z łupinami, żołędzie, kolorowe liście, kora drzewa;
• Farby, wiklinowy koszyczek;
• Płyta z muzyką relaksacyjną,
• Wiersz W. Broniewskiego pt: „Liście” (w załączeniu).
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1. „Poranny krąg” – powitanie dziecka:
a) przywitanie ze światełkiem,
b) sprawdzenie pogody,
c) zapach, smak, dźwięk jesieni,
d) dni tygodnia.
II. Zajęcie właściwe:
1. Przedstawienie i omówienie tematu zajęć.
2. Przypomnienie pór roku, pokazanie obrazków ilustrujących każdą porę roku.
3. Rozmowa z uczniem przypominająca jesienny spacer.
4. Przypomnienie oglądanych drzew przy pomocy ilustracji i okazów naturalnych:
a) oglądanie przyniesionej kory drzewa za pomocą dotyku i określanie jej wyglądu,
b) nauczyciel czyta wiersz W. Broniewskiego pt. „Liście”:
Klon ma złote liście,
Świecą się ogniście,
Jesion ma brązowe,
Zgubił ich połowę;
Dęby się czerwienią
Pół na pół z zielenią,
Olcha – żółto – siwa,
Wiatr jej liście zrywa, miesza je z innymi,
Pędzi het! Po ziemi,
Z najładniejszych liści cały park oczyści.
c) oglądanie przyniesionych liści – określanie ich kształtu, koloru, ciężaru, zapachu,
d) oglądanie kasztanów, żołędzi. Zwrócenie uwagi na kolor, fakturę, zapach.
5. Zabawy z liśćmi – improwizacja ruchowa. Nauczyciel rozrzuca liście na dywanie, uczeń obserwuje ich opadanie, a następnie:
a) zamienia się w drzewa, którymi kołysze wiatr,
b) zbiera liście z podłogi, podrzuca do góry i obserwuje jak opadają.
6. Praca plastyczna – uczeń zamalowuje farbą kontur liścia jesiennego z pomocą nauczyciela, nauczyciel kieruje rękoma ucznia.
7. Omówienie wykonanej pracy plastycznej, pochwała za wkład i włożoną pracę.
III. Program specjalny Knilla.
IV. Zakończenie:
1. Pochwała dziecka, nagroda.
2. Uporządkowanie miejsca pracy.
Nauczyciel prowadzący: