Numer: 35103
Przesłano:

Praca z wierszem pt.: "Sześć parasoli" A. Łady Grodzickiej. Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych

Nauczyciel prowadzący: mgr Olga Strzałkowska.
Temat zajęć: Zapoznanie z jesienną pogodą poprzez ćwiczenia i zabawy z wierszem pt: „Sześć parasoli”.
Cel ogólny:
• Zapoznanie dziewczynki z jesienną pogodą, sposobem chronienia się przed deszczem;
• Doskonalenie czucia powierzchniowego;
• Stymulacja percepcji wzrokowej, słuchowej.

Środki dydaktyczne:
• Środki dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zajęć: „Porannego kręgu, wiersz A. Łady – Grodzickiej pt.: „Sześć parasoli”, obrazki parasoli, parasole, skraplacz, suche pastele, bębenek, nagranie CD z odgłosem padającego deszczu, kolorowe kontury parasoli do kolorowania.
Metody:
• Metoda Porannego Kręgu, metoda pozytywnych wzmocnień, elementy metody Dennisona, metoda działań praktycznych, metoda M. Ch. Knill.
Formy pracy:
• Indywidualna.
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1. „Poranny krąg” – powitanie dzieci:
a) przywitanie ze światełkiem,
b) określenie pogody,
c) zapach, smak, dźwięk jesieni,
d) dni tygodnia.
II. Zajęcie właściwe:
1. Przedstawienie i omówienie tematu zajęć. N-l informuje ucznia o temacie zajęć.
2. Określenie pogody, pogody jesiennej: typowanie jednego obrazka z dwóch (obrazki: słonko i chmurka z deszczykiem). Zachęcanie dziewczynki
do wskazania chmurki z deszczykiem wzrokiem, następnie poprzez wskazanie dłonią.
3. Słuchanie wiersza pt: „Sześć parasoli”- omówienie wiersza przez n-la
i oglądanie ilustracji parasoli.
4. Oglądanie parasoli przyniesionych przez n-la: jednokolorowe, w kratkę, kolorowe – obserwacja wirowania kolorowego parasola.
5. Rysowanie na ciele dziewczynki: dłonie, ręce, nogi, plecy, brzuch, głowa: esy – floresy, kropki, kratki, kwiatki, kółka, ciapki według wiersza pt: „Sześć parasoli”.
Rysowanie dłonią dziewczynki w powietrzu wzorów według wiersza.
6. Odczuwanie na twarzy i dłoniach padającego deszczyku – n- l zrasza dziewczynkę wodą.
7. Słuchanie odgłosów padającego deszczu. Podsumowanie wrażeń akustycznych: deszczyk kapie, pada, puka, uderza, pluszcze, mży, siąpi, kropi.
8. N-l włącza piosenkę pt: „Jesienią pada deszcz” – wystukiwanie rytmu piosenki na bębenku.
9. Porównywanie kolorów parasoli z wiersza (parasol biały - zima, bałwanek; parasol czerwony – lato, jabłko; parasol beżowy – kawa z dodatkiem mleka; parasol żółty – jesień, żółte tulipany; parasol zielony – wiosna, zielona bibuła; parasol niebieski – chmurka).
10. Typowanie kolorów parasoli: zachęcanie dziewczynki do wskazania wzrokiem bądź dłonią koloru o który prosi n-l.
11. Rozsmarowywanie suchych pasteli na konturach parasoli (wzory według wiersza).
III. Program specjalny Knilla.
IV. Zakończenie:
1. Pochwała dziecka, nagroda.
2. Uporządkowanie miejsca pracy.

Sporządziła:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.