Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych
Osoba prowadząca: mgr Olga Strzałkowska
Temat zajęć: Ćwiczenia w odkrywaniu własnych rąk i ich możliwości.
Czas trwania zajęć: 120 minut.
Cel ogólny:
• Odkrywanie przez dziecko własnych rąk i ich możliwości;
• Kształtowanie właściwego napięcia mięśniowego dłoni;
• Wyrabianie płynności ruchów rąk z uwzględnieniem spostrzegania wzrokowego, koordynacji wzrokowo-ruchowej;
• Usprawnianie małych ruchów rąk: dłoni, nadgarstka i palców;
• Usprawnianie małej motoryki;
• Wyzwalanie aktywności twórczej dziecka.
Środki dydaktyczne:
• Środki dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zajęć : „Porannego kręgu”, stolik, naparstki, wstążeczki i barwne sznurki, gąbka, cerata, wata, papier, piasek, groch, kasztany, szyszki, miska z wodą, słój z zakrętką, kostka czekolady, pojemnik, flamastry.
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1. „Poranny krąg” – powitanie dziecka:
a) przywitanie ze światełkiem,
b) sprawdzenie pogody,
c) zapach, smak, dźwięk jesieni,
d) dni tygodnia.
II. Zajęcie właściwe:
1. Przedstawienie i omówienie tematu zajęć.
2. Oglądanie własnych dłoni przez dziecko połączone ze stymulacją dotykową i masażem:
• Masowanie i gładzenie dłoni dziecka;
• Liczenie kolejno paluszków dziecka z jednoczesnym poruszaniem nimi;
• Przykładanie dłoni dziecka do dłoni n-la, porównywanie czyja dłoń jest większa;
• Nawijanie dziecku na palce wstążeczek i różnej grubości barwnych sznurków. Opowiadanie dziecku o jego dłoniach.
3. Dostarczanie dziecku wrażeń dotykowych:
• Dotykanie przez dziecko gąbki, ceraty, papieru, waty;
• Wkładanie dłoni do ciepłej / zimnej wody;
• Otrzepywanie rąk z wody;
• Naśladowanie kropli padającego deszczu z jednoczesną recytacją wiersza:
„Pada deszczyk, pada deszczyk kap – kap – kap.
A niech sobie pada, nam to nie przeszkadza: kap – kap – kap”.
• Uderzanie rękoma dziecka w piasek, groch, kasztany, szyszki.
4. Ćwiczenia w odkrywaniu możliwości własnych rąk:
• Ciągnięcie obu rąk dziecka aż do krawędzi stołu;
• Naciskanie dłońmi dziecka na blat stołu;
• Nakładanie naparstków na paluszki dziecka i stukanie nimi po stole;
• N-l razem z dzieckiem zakręca i odkręca wieczko słoja (w środku znajduje się nagroda – kostka czekolady);
• Wrzucanie fasolek do pojemnika;
• Dobieranie (z pomocą n-la) zakrętek do flamastrów i ich nakładanie.
5. Zabawy paluszkowe:
• „Rak nieborak”;
• „Tu sroczka kaszkę ważyła”;
• „Paluszek”.
6. Zabawa „Łapki”: n-l i dziecko siedzą naprzeciwko siebie i w miarę możliwości rytmicznie, łączą swoje prawe dłonie, a następnie lewe dłonie.
7. Zabawa przy piosence pt: „Pięć paluszków rączka ma”.
Pięć paluszków rączka ma,
Prawa robi pa, pa, pa...
Lewa robi pa, pa, pa.
Pięć paluszków rączka ma,
Lewa robi pa, pa, pa...
Prawa robi pa, pa, pa.
III. Program specjalny Knilla.
IV. Zakończenie:
1. Pochwała dziecka, nagroda.
2. Uporządkowanie miejsca pracy.
Nauczyciel prowadzący: