SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNYCH
W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
Temat zajęć: „Wesołe nutki” - zajęcia muzyczno-plastyczne
Cele ogólne:
wdrażanie do słuchania utworów dla dzieci i muzyki poważnej
czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki
zapoznanie z pojęciem „gama” oraz nazwami nut
utrwalanie nazw i wyglądu instrumentów muzycznych
poszerzanie wiedzy na temat F.Chopina
rozwijanie wyobraźni muzycznej i plastycznej
Cele operacyjne:
z zainteresowaniem słucha różnych utworów muzycznych
określi tempo, nastrój piosenki i utworu muzyki poważnej
wie, co to jest gama, nazywa nuty na pięciolinii
wie, kim był F.Chopin
namaluje obrazek inspirowany muzyką poważną i wypowie się na jego temat
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagranie piosenki „Polka fasolka” i koncertu f-moll F.Chopina, narysowana pięciolinia i nutki, ilustracje instrumentów muzycznych, farby akwarelowe, pędzle, kartki.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie piosenki pt. „Polka fasolka”. Określanie tempa,nastroju piosenki, omówienie jej treści. Rozmowa z dziećmi na temat sposobów zapisywania muzyki za pomocą nut.
2. Poznanie pojęcia „gama”, nazywanie i wymienianie po kolei wszystkich nutek w gamie.
3. Zabawa muzyczna „Jestem muzykantem” - utrwalanie nazw i brzmienia instrumentów muzycznych (pianino, skrzypce, bębenek).
4. Przypomnienie wiadomości na temat największego polskiego kompozytora, F.Chopina.
5. Słuchanie utworu „Koncert f-moll” F.Chopina, omówienie tempa, nastroju utworu.
6. Malowanie farbami akwarelowymi do muzyki dowolnych kompozycji, omówienie z dziećmi namalowanych obrazków – swobodne wypowiedzi dzieci na temat skojarzeń związanych z muzyką.