SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH
W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH
Temat zajęć: „Jedz warzywa – to samo zdrowie!”
Cele ogólne:
wdrażanie dzieci do częstego jedzenia różnych warzyw
poznanie roli warzyw dla zdrowia i urody
utrwalanie wyglądu i nazw warzyw
rozwijanie zmysłu dotyku, wzroku i węchu
poszerzanie zasobu słownictwa dzieci
kształtowanie percepcji wzrokowej oraz analizy i syntezy wzrokowej
rozwijanie wyobraźni twórczej
Cele operacyjne:
rozwiąże słowne zagadki o warzywach
nazwie prezentowane warzywa
rozpozna warzywa za pomocą zmysłu dotyku
wymieni cechy opisujące dane warzywo
dobierze w pary warzywa i ich połówki
naklei na papierze sylwety warzyw i wykona z nich kompozycję
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, piłeczki plastikowe w kolorach czerwonym, zielonym i żółtym, płyta CD z podkładem do piosenki pt. „Kapuściana piosenka”, pudełko z wyciętymi dziurami, warzywa całe, przekrojone na połówki i pokrojone na kawałki (marchewka, pietruszka, ziemniak, cebula, burak, pomidor, rzodkiewka, kukurydza, czosnek), papierowe talerzyki, papierowe sylwety warzyw (marchewka, papryka, ziemniak, rzodkiewka, ogórek), klej, kredki, pisaki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa integracyjna „Dotykanie” - dzieci wykonują polecenia N., np. :
-pokażcie, jak dotykacie podłogi plecami
-pokażcie, jak dotykacie łokciami kolan
-pokażcie, jak dotykacie nosem podłogi
-pokażcie, jak dotykacie rękami stóp itp.
2. Pokazanie dzieciom przyniesionego przez N. pudełka – niespodzianki, próba odgadnięcia przez dzieci, co zostało schowane w pudełku. N. podpowiada (np. „To jest bardzo zdrowe”, „Wszyscy powinni to jeść”), zadaje zagadki o niektórych warzywach:
Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń i zieloną natkę. (pietruszka)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w słoiku leży kiszony. (ogórek)
Jakie warzywo, chociaż niewielkie,
wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula)
Ma gruby brzuszek i ogonek mały
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)
3. Zabawa z chustą animacyjną „Zupa warzywna”. Nauczycielka rozdaje dzieciom po 1 plastikowej piłeczce w kolorach czerwonym, zielonym i żółtym i wyjaśnia, że to będą warzywa (buraczki, ogórki i cebula). Dzieci siedzą dookoła chusty i słuchają rymowanki N.: „Zupę gotuję, warzyw potrzebuję - wkładam buraczki” (dzieci wrzucają do środka chusty czerwone buraczki) i podobnie - „...wkładam ogórki” (zielone piłeczki), „...wkładam cebulki” (żółte piłeczki). Gdy wszystkie dzieci włożą swoje warzywa, N. mówi: „Zupa ugotowana, musi być wymieszana” - dzieci wstają, chwytają za chustę i delikatnie nią potrząsają, aby wymieszać warzywa nie wysypując ich z garnka.
4. Zabawa – opowieść ruchowa „Kwaszenie kapusty” z wykorzystaniem podkładu do piosenki pt. „Kapuściana piosenka” (fragmenty).
5. Zabawa dydaktyczna „Zaczarowane pudełko” - N. pokazuje dzieciom pudełko, w którym wycięte są dziury w przeciwległych bocznych ścianach. Następnie prezentuje wyjęte z pudełka warzywa o różnym kształcie, wielkości, fakturze (np. kukurydza, pomidor, rzodkiewka, ogórek, cebula itp.). Dzieci nazywają warzywa. Jednemu dziecku N. zawiązuje chustką oczy, a następnie wkłada do pudełka 1 warzywo. Zadaniem dziecka jest „obejrzenie” warzywa rękami poprzez dziury w pudełku i nazwanie go.
6. Zabawa słowna „Jaka jest marchewka?” - dzieci siedząc w kole podają sobie marchewkę, jednocześnie podając jakieś określenie opisujące ją (np. pomarańczowa, twarda, słodka, długa, zdrowa itp.). Po wyczerpaniu określeń można zmienić warzywo na kontrastowe (np. kapusta).
7. Zabawa dydaktyczna „Połówki warzyw” - N. prezentuje dzieciom tacę z połówkami warzyw oraz całymi warzywami. Wybrane dzieci starają się dobrać warzywa w pary. Zwrócenie uwagi, że niektóre warzywa mają inny kolor skórki i środka (np. ziemniak, cebula, rzodkiewka, ogórek), a niektóre taki sam (marchewka, pietruszka, pomidor).
8. Degustacja różnych warzyw pokrojonych przez N., rozmowa nt. konieczności mycia, obierania i gotowania niektórych warzyw przed spożyciem. Odznaczenie tych dzieci, które spróbowały jakiegoś warzywa „Orderem Zdrowego Przedszkolaka”.
9. Zabawa plastyczna „Talerz z warzywami”. Dzieci dostają po 1 papierowym talerzu, papierowe sylwety warzyw (marchewka, papryka, ogórek, rzodkiewka, ziemniak). Na talerzykach naklejają dowolne warzywa (te, które lubią jeść lub których chciałyby się nauczyć jeść), tworząc dowolną kompozycję. Następnie kredkami lub pisakami dorysowują inne elementy warzyw (ogonek, listki, natka). Po zakończonej pracy dzieci nazywają naklejone na talerzyku warzywa.