Numer: 35073
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa do zoo - scenariusz zajęć

Konspekt zajęć
Prowadzący: Iwona Kmiecik
Data: 22 lutego 2016 rok
Grupa: 6-latków

Temat zajęcia: Wyprawa do zoo – szukanie odpowiedzi na cel tworzenia ogrodów zoologicznych. Wprowadzenie do pojęcia „ochrona zagrożonych gatunków”.
Utrwalenie wiedzy przyrodniczej z zakresu ochrony zwierząt oraz ćwiczenie zapisów matematycznych ( używanie znaków dodawania i odejmowania).
Budzenie radosnej atmosfery podczas zajęć poprzez śpiewanie ulubionych piosenek dzieci i wspólne tańce.

Cele zajęć:
Dziecko:
• Koncentruje się na przekazywanych treściach
• Potrafi wykonać określone i swobodne ruchy podczas ilustrowania treści piosenek
• Akceptuje konieczność tworzenia ogrodów zoologicznych dla zagrożonych gatunków
• Rozumie konieczność opieki i troski nad zwierzętami żyjącymi w zoo
• Wzbogaca swoje słownictwo, wykorzystuje w rozmowie zdobytą wiedzę z poprzednich zajęć
• Potrafi liczyć obiekty, dodaje i odejmuje z użyciem palców oraz próbuje zapisać zadanie korzystając z cyfr i znaków umieszczonych na kartonikach
• Rozróżnia prawą i lewą stronę
• Potrafi ułożyć wzór

Metody:
• Słowna – rozmowa na temat zwierząt, odwoływanie się do doświadczeń dzieci, wyrażanie opinii na tematy zadawane przez nauczyciela.
• Czynna – ilustrowanie ruchem treści piosenek, wykonywanie pracy plastycznej, układanie wzorów z podanych elementów.
• Oglądowa – uczestniczenie w projekcie multimedialnym, oglądanie ilustracji w książce „Prywatne życie ptaków”, wystawa prac.

Środki dydaktyczne: materiał zdjęciowy, książka ornitologiczna „Prywatne życie ptaków”, koperty z cyferkami i znakami matematycznymi, koperty z symbolami i znakami do ułożenia wzorów, nagrania CD: „Micziganka”, „Pojedziemy w cudny kraj”, „Idziemy do zoo”, „Pingwin”, „Samba”, arkusz papieru do notowania spostrzeżeń dzieci, dekoracje do wykonania rajskiego ptaka.

Przebieg zajęcia:
1. Wstęp do zajęć. Wspólne śpiewanie piosenki ”Pojedziemy w cudny kraj”. Dzieci dowiadują się, że czeka ich wyprawa. Tym razem wybiorą się do zoo. Nauczyciel proponuje dzieciom przypomnienie sobie, jakie można zobaczyć zwierzęta w zoo, a które występują na wolności.
2. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat celu budowania ogrodów zoologicznych i zgodnie z metodą Burza mózgów zapisuje odpowiedzi dzieci. Notuje także odpowiedzi sugerujące negatywną stronę trzymania zwierząt w zoo.
3. Nauczyciel proponuje poznanie zwierząt, które są bardzo rzadkie i zobaczyć je można tylko w zoo.
4. Oglądanie materiału zdjęciowego- I część projektu multimedialnego – poświęconemu pingwinowi żółtookiemu. Opowiadanie na temat miejsca zamieszkania tych pingwinów, sposobie ich życia i wyglądzie.
5. Swobodny taniec przy piosence „Pingwin”. Podczas tańca dzieci rozróżniają prawą i lewą stronę.
6. Zadanie matematyczne „Opowiadanie o pingwinkach”. Dzieci rozwiązują zadanie z użyciem palców następnie szukają odpowiednich kartoników z obrazem cyfr i znaków matematycznych, aby zapisać równanie.
7. Oglądanie materiału zdjęciowego – II część projektu multimedialnego – poświęcona ptakom egzotycznym. Dzieci starają się wypowiedzieć sami na temat wyglądu ptaków, w szczególności ich piór. Nauczyciel podaje trudne nazwy, dzieci je powtarzają.
8. Ilustrowanie ruchem treści piosenki „Micziganka”.
9. Zadanie matematyczne „Ułóż wzór”. Dzieci układają wzór korzystając z różnobarwnych kartoników.
10. Wspólny taniec do piosenki „Idziemy do zoo”. Dzieci ilustrują treść piosenki ruchem; odtwarzają zachowanie i ruch ciała znanych zwierząt (słonie, hieny, papugi).
11. Zabawa według Klanzy „Wiem, że...”.
12. Swobodny taniec, metodą ruchu rozwijającego Sherborne, do piosenki „Samba” oraz do utworu instrumentalnego, podczas którego dzieci relaksują się i odpoczywają.
13. Zaproponowanie dzieciom pracy plastycznej: wykonanie, z wykorzystaniem wymyślonego wzoru, ogonka dla rajskiego ptaka.

Iwona Kmiecik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.