Numer: 35070
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęce upodobania - scenariusz zajęć

Cele ogólne:
• Aktywizowanie myślenia poprzez stwarzanie sytuacji do wypowiedzi słownych.
• Rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 10
Cele operacyjne:
• rozwiązuje zagadki o zwierzętach mieszkających na wsi
• uważnie słucha wiersza
• wymienia i odnajduje nazwy zwierząt na wiejskim podwórku
• naśladuje głos danego zwierzęcia
• liczy w zakresie 10
• posługuję się znakami : „=” , „ >” , „<”
• potrafi współpracować z zespołem
• dokładnie wykonuje prace plastyczną
Metody:
• czynne – zadanie stawiane do wykonania, kierowanie działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń
• oglądowe – obserwacja, pokaz
• słowne – żywego słowa, objaśnienie, instrukcja
Formy pracy: zabawy z całą grupą, praca zespołowa i indywidualna,
Środki dydaktyczne: obrazki wybranych zwierząt wiejskich ( małe i duże) ,litery , sylweta konia, nożyczki , klej , paski bibuły


Przebieg:
1. „ Zagadki z wiejskiego podwórka” - układanie wyrazów zgodnie z nazwą zwierzęcia
- Dobre ma zwyczaje – ludziom mleko daje. (krowa)
- W każdej wsi jest taki budzik, który co dzień wszystkich budzi (kogut)
- Ma wspaniały ogon i korali sznur, nie gdacze, nie kwacze, a woła gul, gul. (indyk)
- Dzięki niej na zimę masz czapkę i szalik. Gdy w góry pojedziesz, ujrzysz ją na hali. (owca)
2. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Na podwórku”
Na podwórku u Władka jest wesoła gromadka:
długouchy pies Raczek i króliczek, co skacze,
kurka pstra i kotki dwa
i na koniec łaciaty prosiaczek.
Ma ten Władek zmartwienie,
Raczek garnek stłukł w sieni,
kotek wełnę rozwinął, spruł pończochę babciną,
drugi kot wlazł na płot i pobrudził łapkami pierzynę.
A od rana już kłopot:
barszcz zajada pies Raczek,
trawę królik, co skacze,
kurka pstra owies ma,
a otręby w koszyczku – prosiaczek.

3. Omówienie treści utworu:
• Jakie zwierzęta mieszkały w zagrodzie Włodka?
• Jak wabił się pies?
• Co robił króliczek?
• Ile było kotów?
• Jak wyglądał prosiaczek?
• Z jakiego powodu Włodek miał zmartwienie?
• Czy chłopiec dbał o zwierzęta? Jak to robił?

4. Zabawa ruchowa „Jakie to zwierzę”
Dzieci w rytmie akompaniamentu biegają w dowolnych kierunkach. Na hasło "jesteśmy" spoglądają w kierunku nauczyciela, który unosi sylwetę wybranego przez siebie zwierzęcia. Zatrzymują się i naśladują jego głos.

5. Zabawa matematyczna – rozwijanie umiejętności w zakresie 10 – Policz i pokaż obrazek
Dzieci otrzymują obrazki z różną liczbą zwierząt , o których będzie mówił nauczyciel. Dzieci siedzą w kole i układają swoje obrazki przed sobą.

Małe świnki trzy kwiczą kwi , kwi , kwi.
To są cztery pieski malutkiej Tereski.
Kotki białe dwa mruczą aaaaaa.
Jedna kózka biała małe rogi miała.
Na zielone pole wybiegły dwa konie.
Siedem kur gdakało , po grzędzie skakało.
Na wysokie płoty weszły cztery koty.
Dziesięć królików białych w skakaniu doskonałych.
Pięć kurek dziobało , ziarenka zbierało.
Sześć białych kotów gotowych do skoków.

6. Praca plastyczna
Dzieci otrzymują sylwetę konia. Ich zadaniem jest wycięcie sylwety według instrukcji oraz przyklejenie ogona .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.