Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4 letnich w dniu 14 marca 2017 roku
Marta Ch.
Temat:”Jak rośnie tulipan” na podstawie opowiadania M.Różyckiej „O żółtym tulipanie”.
Cele główne:
- Poznanie kolejnych etapów wzrostu tulipana od cebulki do kwiatu
-Uzupełnienie wiedzy na temat warunków niezbędnych do rozwoju roślin na przykładzie tulipana
- Wdrażanie do uważnego słuchania czytanego tekstu
- Utrwalenie przeliczania elementów za pomocą liczebników głównych, porównywania liczebności zbiorów
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Zna historię tulipanka na podstawie opowiadania, odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu
- Wie jak wygląda tulipan oraz jego części-nadziemna i podziemna
- Wie, czego potrzebuje roślina do prawidłowego wzrostu
- Liczy w zakresie 5, porównuje liczebność zbiorów
- Zgodnie współpracuje w grupie
Metody: słowna, czynna , oglądowa
Formy: indywidualna, z całą grupą
Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania, tekst opow.M.Rózyckiej”O żółtym tulipanie”, naturalne okazy roślin cebulkowych, szablony tulipanów żółtych i czerwonych do zabawy matematycznej, kolorowe obręcze-kałuże, kropelki deszczu wycięte z papieru, folia dla każdego dziecka, kontury tulipanów do pracy plastycznej, farby, pędzle, magnetofon, płyta z nagraną muzyką do zabaw ruchowych.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa integracyjna ”Wszyscy są”.
2.Zapoznanie z opowiadaniem „O żółtym tulipanie”
- rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.
3.”Poznajemy budowę tulipana”- zabawa badawcza. Opis rośliny cebulkowej na podstawie tulipana , nazywanie jego poszczególnych części- korzeń, cebula, łodyga, liście, kwiat.
4.Zabawa ruchowa „kwiaty rosną”. Dzieci ruchem naśladują wzrost tulipanów- od cebulki po łodygi i kwiaty.
5.Omówienie warunków ,jakich potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu,
6.Pokaz naturalnych okazów innych kwiatów cebulkowych-poznawanie wielozmysłowe.
7.Zabawa matematyczna ”Sadzimy tulipany”. Przeliczanie tulipanów na dwóch rabatkach, porównywanie ich liczebności.
8.Zabawa ruchowa ”Marcowa pogoda’’. Swobodny bieg przy muzyce, na przerwę pokazywanie ruchem elementów marcowej pogody-wiatr, deszcz, słońce.
9.Zabawa dydaktyczna ”Marcowe kropelki”- wrzucanie do kałuży-obręczy odpowiedniej ilości kropel deszczu.
10.Zabawa rytmiczna ”Wiosenny deszcz”.
11.Wykonanie pracy plastycznej-malowanie farbami konturów tulipanów.
12.Zakończenie zajęć, ewaluacja,