Scenariusz konkursu recytatorskiego utworów Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy dla dzieci z Publicznego Przedszkola
Cel główny:
- rozbudzanie zainteresowania poezją dziecięcą
-przybliżenie twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
-rozwijanie umiejętności wspólnego słuchania i nie przeszkadzania sobie wzajemnie
-rozwijanie zdolności recytatorskich
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy
- odróżnia wiersz od prozy,
- recytuje wiersz z zastosowaniem zmiany siły głosu, tonu głosu, tempa i pauz,
- przedstawia mimiką, gestem, ruchem treść słowną,
- poznaje i stosuje elementy techniki żywego słowa (akcent, artykulacja, pauza itp.),
- zaspakaja potrzebę twórczej aktywności
-poprawnie recytuje wiersz
-uważnie słucha i nie przeszkadza innym
Forma: zbiorowa, indywidualna
Metody: czynna, słowna
Pomoce: plansze z napisem informującym o konkursie, ilustracje do wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, elementy dekoracyjne,rekwizyty, stroje adekwatne do wierszy, magnetofon, płyta CD, dyplomy, nagrody książkowe, zakładki dla każdego uczestnika konkursu.
Przebieg konkursu:
1. Powitanie zgromadzonych gości przez organizatorów konkursu oraz wspólne odśpiewanie piosenki „Witajcie w naszej bajce”.
2. Krótkie zapoznanie z postacią Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
3.Przedstawienie komisji i podanie kryteriów prezentowanych utworów:
- znajomość tekstu
- wyrazistość
- stosowanie kanonów pięknej recytacji ( siła głosu, pauza, tempo)
- ekspresja ( dynamika, gesty, mimika)
- wrażenie estetyczne ( rekwizyty, strój itp.)
4.Inscenizacja „Rzepki” w wykonaniu dzieci z grup „Jeżyki” i „Słoneczka”
5. Recytacja przygotowanych wierszy przez uczestników przeplatana zapowiedziami, rymowankami i zagadkami.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki ”Na wyspach Bergamutach”.
8.Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów, nagród książkowych oraz zakładek do książek.
9.zakończenie konkursu wspólnym pląsem ”Taniec przyklejaniec”