Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Cele : - Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania
w zakresie 8.
- Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.
Cele operacyjne : - potrafi określić liczebność (więcej, mniej, tyle samo);
- zna znaki matematyczne: „+ , -, =” i potrafi je stosować;
- zna cyfry w zakresie od 0 do 8;
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 8;
- układa działania z gotowych znaków;
- zna i stosuje określenia: w lewo, w prawo, w tył, w przód;
- potrafi oceniać wartość logiczną zapisów matematycznych;
Metody : czynne – metoda ćwiczeń praktycznych,
zadań stawianych do wykonania
słowne - rozmowy, instrukcji
oglądowe – pokazu, obserwacji
twórcze – pedagogiki zabawy, metoda Gruszczyk-Kolczyńskiej
Formy : - z całą grupą,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne : kapelusz z zadaniami; kartoniki od 0 do 8 (3 komplety);
liczmany dla dzieci; 6 czerwonych kapeluszy i 2 niebieskie na
tablicy; 8 mioteł na tablicy; cyfry do działań; karteczki lizakowe
z napisami „TAK”, „NIE” dla każdego dziecka; napisy działań
matematycznych: 2+3=5, 5+1=0, 4-1=3, 4-1=8; karteczki z
działaniami matematycznymi i ukrytą odpowiedzią z tyłu dla
każdego dziecka; cyfry w sali ; muzyka; karton podzielony na 8
części i mały kapelusz z papieru dla każdego dziecka; „mapa”-
do sprawdzenia poprawności zadania; obrazek szkoły magii;
list od Harrego.
Przebieg zajęcia :
Dzieci zgromadzone na dywanie . Nauczycielka zapowiada zabawy z Harrym Potterem, który przygotował dla nich kilka zadań ,które to trzeba wyczarować z kapelusza i rozwiązać, a nagrodą będzie jego odnalezienie. Dzieci muszą pomóc n-lce w czarach recytując z nią zaklęcie:
„Czary – mary , to zadanie wysłał Potter Harry”.
1. Po czym n-lka odczytuje pierwsze zadanie wyjęte z kapelusza, które brzmi:
„Musicie udowodnić, ,że znacie liczby i cyfry”.
Dzieci siedzą w kole na dywanie i otrzymują kartoniki z cyframi od 0 do 8.
Zadanie polega na ułożeniu tylu liczmanów ( w zasięgu dzieci ), ile wskazuje cyfra na kartoniku. Następnie podczas wypowiadania przez n-lkę wierszyka:
„ Bawimy się wesoło , cyferki krążą w koło, a Harry Potter zgadnie, kto umie liczyć ładnie.”
podają sobie w prawą stronę kartoniki z cyframi. Gdy wierszyk się kończy – odczytują liczby na kartonikach i sprawdzają , czy liczba ich liczmanów jest większa, czy mniejsza , niż na kartonikach. Następnie dobierają lub odkładają liczmany , aby mieć ich tyle , ile wskazuje cyfra na kartoniku.
Zabawa powtarza się jeszcze raz.
2. Nauczycielka wraz z dziećmi czaruje drugie zadanie z kapelusza i odczytuje je:
„Rozwiążcie zadania matematyczne, które znajdują się na tablicy”.
Nauczycielka odsłania zadanie na tablicy i wygłasza jego treść:
„Harry Potter miał w swoim pokoju 4 zaczarowane kapelusze, a jego przyjaciółka Hermiona przyniosła mu w prezencie jeszcze 2 zaczarowane kapelusze. Ile wszystkich kapeluszy miał Harry?”
Zadaniem dzieci jest ułożenie i obliczenie działania pod kapeluszami na tablicy:
4 + 2 = 6
Nauczycielka wybiera dzieci do tablicy.
Następnie n-lka odsłania jeszcze jedno zadanie na tablicy i znów recytuje jego treść: „Harry Potter miał 8 czarodziejskich mioteł, ale 3 z nich używał bardzo często i straciły one swą moc. Ile czarodziejskich mioteł mu zostało?”
Dzieci ponownie muszą ułożyć i obliczyć działanie pod miotłami na tablicy:
8 - 3 = 5
Nauczycielka wybiera inne dzieci do tablicy.
3. Nauczycielka ponownie z dziećmi wyczarowuje trzecie zadanie i odczytuje:
„Udowodnijcie, że umiecie rozpoznać prawdę- rzeczywistość od fałszu-kłamstwa”.
Każde dziecko otrzymuje 2 karteczki lizakowe z napisami „TAK” i „NIE”,
które posłużą im do udzielania odpowiedzi na pytania n-lki:
- Czy to prawda? (pokazując jednocześnie zapisy matematyczne)
2+3=5
- Czy to prawda?
5+1=0
- Czy to prawda?
4-1=3
- Czy to prawda?
4-1=8
4. Nauczycielka z dziećmi wyczarowuje czwarte zadanie z kapelusza, które
brzmi:
„Policzcie i znajdźcie właściwy wynik w sali”.
Każde dziecko otrzymuje karteczkę z działaniem matematycznym (dodawaniem lub odejmowaniem) bez wyniku. Zadaniem dzieci jest obliczenie wyniku podczas trwającej muzyki i znalezieniem cyfry w sali, która odpowiada wynikowi działania, gdy muzyka cichnie. Każde z dzieci sprawdza poprawność wykonania zadania porównując wybraną cyfrę z ukrytą odpowiedzią na odwrocie karteczki.
5. Po raz ostatni dzieci z nauczycielką wyczarowują zadanie, które brzmi:
„Znajdźcie na mapie drogę do mnie”.
Dzieci siadają do stolików ; przed nimi „mapa”- karton podzielony na osiem części. W górnym lewym rogu leży kapelusz Harrego, który dzieci przesuwają zgodnie z poleceniami n-lki:
- 1 krok w tył;
- 3 kroki w prawo;
- 1 krok w przód;
- 1 krok w lewo;
Tam dzieci pozostawiając kapelusz sprawdzają poprawność wykonania zadania z prawdziwą „mapą”, którą odsłania n-lka.
Jeśli udało się dzieciom dotrzeć w to samo miejsce, to w nagrodę mogą zobaczyć SZKOŁĘ MAGII HARREGO POTTERA.
Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan i odsłania obrazek szkoły.
Dzieci dostrzegają na tablicy obok szkoły list.
N-lka odczytuje go:
„Drogie starszaki !
Skoro dotarliście do mojej szkoły to znaczy, że wyśmienicie poradziliście sobie z zadaniami.
Jeśli chcecie mnie zobaczyć to policzcie ile zadań mieliście do wykonania.
Kiedy policzycie zadania to dowiecie się, które okno można otworzyć w Szkole Magii, aby w nim ujrzeć mnie- Harrego Pottera.
Do zobaczenia!”
Harry
Dzieci głośno wymieniają i liczą na palcach zadania oraz wspólnie ustalają, od której strony liczymy piąte okno i nauczycielka otwiera okno, aby dzieci mogły zobaczyć Pottera.
Uwaga:
Oceny wykonania każdego zadania mogą dokonać rodzice stwierdzając czy zadanie jest zaliczone.