SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT KOMPLEKSOWY: Cztery żywioły
TEMAT ZAJĘĆ: Ogień
GRUPA: 6- 5 latki
CEL OGÓLNY:
• Zapoznanie dzieci z jednym z czterech żywiołów – ogniem.
• Zapoznanie z przyczynami powstawania pożarów i niebezpieczeństwem związanym z ogniem.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• Zna właściwości ognia
• Uważnie słucha wiersza
• Wie, jakie są przyczyny pożaru
• Wie, jak prawidłowo i bezpiecznie zachować się podczas pożaru
• Wyciąga wnioski z oglądanych doświadczeń
METODY:
• Oglądowa
• Pokaz
• Słowna
• Problemowa
FORMA PRACY:
Z całą grupą
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Zapałki, świeca, słoik, soda oczyszczona, płyn do naczyń , barwnik, ocet, plansze: strażak i praca strażaka, kartki, farby, pędzel, chusta.
PRZEBIEG:
1. Powitanie. Iskierka.
2. „Jaki jest ogień?” – zabawa badawcza. Określanie właściwości ognia.
3. Gromadzenie słownictwa kojarzonego z wyrazem „ogień” np. pożar, zapałki, zniszczenie, ciepło, światło – skojarzenia dzieci i zapis na kartce.
4. Zabawa ruchowa „Głęboko po ziemią”- pląs ze śpiewem.
5. „Taniec iskry” L. Sulim- Ciundziewicki – słuchanie wiersza i rozmowa na temat zagrożeń związanych z ogniem.
6. Rozmowa na temat:
• najczęstszych przyczyn powstawania pożaru w domu:
- zabawa zapałkami, pozostawienie niewyłączonego żelazka, wadliwa instalacja elektryczna, pozostawienie niedopałków
• co należy zrobić gdy zauważymy pożar:
- powiadomić dorosłego i straż pożarną
7. „Strażnik ognia” – zabawa ruchowa.
8. Zajęcia w ogrodzie przedszkolnym
Doświadczenie WULKAN – przygotowanie wspólnie z dziećmi i wykonanie doświadczenia. Analiza i omówienie wybuchu wulkanu – zniszczenie, niebezpieczeństwo i straty.
9. Malowanie farbami – „Wulkan” – odzwierciedlenie w pracy plastycznej doświadczeń i wiadomości z zajęć.
10. Urządzenie wystawy prac.
11. Podziękowanie za czynny udział w zajęciu.
WULKAN reakcja wymieszania sody oczyszczonej z płynem do naczyń , barwnikiem oraz octu. W ten sposób wytwarza się spora ilość CO2, która efektownie spienia zabarwiony płyn do naczyń. Umieszczenie tego roztworu w imitacji wulkanu pozwala uzyskać ciekawy efekt.
Monika Kotlarczyk