Numer: 3501
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 - letnich "Ślizgawka"

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna

OBSZARY EDUKACYJNE (wg „ABC Program wychowania przedszkolnego XXI wieku)
A) Obszar edukacji zdrowotnej
- Dbam o swoje zdrowie

B) Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia
- Uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć
- Doskonalę swoją wymowę

C) Obszar edukacji przyrodniczej
- Obserwuję, eksperymentuję i odkrywam przyrodę w okresie zimy

D) Obszar edukacji kulturowo- estetycznej:
- Poznaję sztukę plastyczną i sam jestem jej twórcą

ZAGADNIENIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

I. Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
1. Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu.

II. Nabywanie umiejętności poprzez działanie.
1. Kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych oraz proekologicznych.
2. Umożliwianie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu.

CELE OGÓLNE:
- Ubieramy się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku (zapobieganie przegrzaniu i zmarznięciu).
- Świadome i konsekwentne unikanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu.
- Uświadamianie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów bawienia się w miejscach niedozwolonych.

CELE OPERACYJNE; DZIECKO:
- Dopasowuje ubrania do odpowiedniej pory roku
- W skupieniu słucha opowiadania
- Ocenia zachowanie bohaterów opowiadania
- Wie, w jakich miejscach nie należy się bawić, gdyż są niebezpieczne
- Naśladuje ruchem poszczególne sporty zimowe
- Reaguje ruchem na umowne sygnały
- Wypowiada się na temat konsekwencji nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie.
- Bawi się przy piosence
- Maluje palcami „śniegowe zabawy”
Estetycznie wykonuje pracę plastyczną
- Wypowiada się na temat swojej pracy

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie dzieci w kółeczku „Iskierką przyjaźni’.

2. Zabawa dydaktyczna ”Zajrzyj do szafy”. Dzieci wyciągają z dużego kartonu – szafy, różne części garderoby. Nazywają je i określają w jakiej porze roku można je nosić.

3. Słuchanie opowiadania D. Niewoli pt.: „Ślizgawka”.
Wypowiedzi dzieci nt. miejsca, w którym dzieci zrobiły ślizgawkę; zwrócenie uwagi na ubiór chłopca oraz jego postępowanie wobec dziewczynki; wskazanie konsekwencji wyboru do zabaw niewłaściwych miejsc oraz ubierania się niestosownego do pory roku. Próba oceny postępowania Piotrka, jego kolegów i dziewczynki.

4. Zabawa ruchowa, pt. „Sporty zimowe”. Dzieci są podzielone na trzy zespoły. Każdy zespół otrzymuje emblemat, na którym znajdują się: sanki, sanki lub łyżwy. Na sygnał odpowiedniego instrumentu (np. trójkąt, tamburyn, kołatka) poruszają się poszczególne grupy. Przy powtórzeniach zabawy, dzieci zamieniają się emblematami.

5. Wypowiedzi dzieci nt. zasad bezpieczeństwa dotyczących zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Wskazanie na niekonsekwencje ich nieprzestrzegania.

6. Zabawa ruchowa przy piosence pt.: „Zima”

7. „Śniegowe zabawy”. Malowanie palcami akwarelą z dodatkiem białej pasty do zębów na granatowym tle. Zachęcanie dzieci, aby prace były przemyślane, pomysłowe i estetycznie wykonane.

8. Zorganizowanie wystawy i omawianie wykonanych prac.

9. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.