Numer: 35000
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Od ziarenka do bochenka - scenariusz zajęć edukacyjnych

Temat zajęcia: „Od ziarenka do bochenka dawniej i dziś” – historyjka obrazkowa na podstawie filmu „Od ziarenka do bochenka” dr M. Starczewskiego – zapoznanie z procesem powstawiania chleba dawniej i dziś.Grupa wiekowa: 5,6 latki
Cel ogólny: Poznawanie etapów powstawania chleba dziś i dawniej oraz zapoznanie z maszynami i narzędziami do pracy na roli dziś i dawniej, rozwijanie mowy dziecka.
Cele operacyjne:
• Wymienia etapy powstawania chleba.
• Doskonali analizę i syntezę słuchową.
• Wzbogaca swój słownik
• Rozwija umiejętność rytmicznego poruszania się.
• Rozwija umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas oraz spostrzegawczości.
• Rozwijanie wyobraźni.
Metody:
• Metoda oparta na słowie .
• Metoda oparta na praktycznej działalności uczniów.
• Metoda oglądowa.
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Obrazki do historyjki obrazkowej, obrazki do zagadek, wiersz Abecadło o chlebie”, emblematy z różnym rodzajem pieczywa, patyczki, kłosy na sznureczkach, ziarenka, młynek, obrazki z różnym rodzajem zboża, tamburyn, trójkąt, koszyk płyta Cd, odtwarzacz płyt Cd, karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Gdy zjem chlebek” – mówienie krótkiej rymowanki rozpoczynającej się od najgłośniejszych dźwięków i kończenie szeptem.
2. „Od ziarenka do bochenka” – oglądanie filmu z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, rozmowa na temat filmu, wspólne układanie historyjki obrazkowej „Jak powstaje chleb dziś?” porównywanie jej z historyjką „Jak powstaje chleb dawniej?”
3. Rozwiązywanie zagadek związanych z chlebem, dobieranie obrazków do zagadek, dopasowywanie napisu do obrazka – czytanie globalne, analiza i synteza rozwiązań zagadek – wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski, wymyślanie nowych słów na podaną głoskę, podział wybranych słów na głoski – POLE, KŁOS, CHLEB, BUŁKA, ROGAL.
4. „Rogaliki, chlebki i bułeczki” – dzieci siadają w kole otrzymują emblematy z chlebem, bułką oraz rogalem, do każdego pieczywa przypisany jest inny instrument, kiedy dziecko usłyszy dźwięk instrumentu przypisanego do jego pieczywa musi obiec wokół dywanu i usiąść jak najszybciej na swoje miejsce.
5. Liczenie słów w podanym przez nauczyciela zdaniu przy pomocy patyczków:
Chleb jest bardzo zdrowy.
Kłosy są żółte jak słońce.
Zboże rośnie na polu.
Ziarno mieli się na mąkę.
6. „Żółty kłos” – ustawianie kłosa na stole z uwzględnieniem określeń – na, za, przed, po lewej, po prawej, pod.
7. „Z czego powstaje chleb” – zaprezentowanie dzieciom różnych rodzajów zbóż, zmielenie z jednego z nich na mąkę.
8. „Kłosy” – dzieci przy dźwiękach muzyki tańczą po dywanie kiedy muzyka przestanie grać wsłuchują się w trójkąt, ilość dźwięków, które usłyszą oznacza liczbę dmuchnięć w kłos zawieszony na sznureczku.
9. Karty pracy – dzieci otrzymują karty pracy, na których znajdują się obrazki związane z powstawaniem pieczywa zadaniem narysowanie pod nimi tyle kresek ile sylab jest w ich nazwie oraz tyle kropek ile głosek jest w ich nazwie..
10. „Bułeczki” – dzieci otrzymują emblematy z różna ilością bułek, maszerują w rytm tamburynu podczas przerwy w grze zadaniem dzieci jest znaleźnie koszyka z taką samą ilością bułeczek.
11. „Jak powstaje chleb” – zaśpiewanie krótkiej piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.