Numer: 34998
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak powstaje tęcza - scenariusz zajęć edukacyjnych

Temat zajęcia: „Tęcza na łące” – historyjka obrazkowa na podstawie filmu „Rodzina Pytalskich – Jak powstaje tęcza?”– zapoznanie z powstawaniem zjawiska atmosferycznego jakim jest tęcza.
Grupa wiekowa: 5,6 latki
Cel ogólny: Poznawanie etapów powstawania tęczy, rozwijanie mowy dziecka.
Cele operacyjne:
• Wymienia etapy powstawania tęczy.
• Doskonali analizę i syntezę słuchową.
• Wzbogaca swój słownik
• Rozwija umiejętność rytmicznego poruszania się.
• Rozwija umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas oraz spostrzegawczości.
• Rozwijanie wyobraźni.
Metody:
• Metoda oparta na słowie .
• Metoda oparta na praktycznej działalności uczniów.
• Metoda oglądowa.
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Obrazki do historyjki obrazkowej, obrazki do rebusu fonematycznego, drukowane litery film, emblematy z różnym kwiatkami, kostka z obrazkami, kartoniki z działaniami, woda, z miską lusterko latarka, karty, pracy, komputer, cd, odtwarzacz płyt CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Kolory” – rozwiązywanie rebusu fonematycznego, którego hasło to KOLORY, krótka rozmowa na temat kolorów, nakierowanie dzieci na kolory występujące w zjawisku atmosferycznym - tęczy.
2. „Jak powstaje tęcza” – oglądanie filmu z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, rozmowa na temat filmu, wspólne układanie historyjki obrazkowej „Jak powstaje tęcza?”
3. Rozwiązywanie zagadek związanych z elementami potrzebnymi do powstawania tęczy, dobieranie obrazków do rozwiązań zagadek oraz podpisów – czytanie globalne.
4. „Tęczowa kostka do gry” – rzucanie kostką na której znajdują się obrazki przedstawiające elementy potrzebne do powstawania tęczy, zadaniem dzieci jest podzielenie na głoski nazwy wylosowanego obrazka.
5. „Gdzie jest tęcza?” – zabawa ruchowa – dzieci tańczą w rytm melodii podczas przerwy w grze nauczyciel pokazuje zadanie na dodawanie lub odejmowanie, zadaniem dzieci jest policzenie działania na palcach, wybrane dziecko podchodzi do obrazka z wynikiem działania i określa gdzie znajduje się tęcza: po lewej, po prawej, za, przed, pod ,nad itp.
6. „Tęcza w naszej sali” – przeprowadzenie eksperymentu, którego efektem będzie tęcza na tablicy.
7. Liczenie słów w zdaniach związanych z tęczą:
Tęcza jest kolorowa.
Tęcza ma siedem kolorów.
Tęczę zawsze widzimy na niebie.
Tęcza to piękne, kolorowe zjawisko atmosferyczne.
8. Karty pracy – dzieci otrzymują karty pracy, na których znajdują się obrazki z etapami powstawanie tęczy, zadaniem dzieci jest ponumerować cyframi lub kropkami obrazki w odpowiedniej kolejności.
9. „Tęczowe kwiatki” – dzieci otrzymują kwiatki w różnych kolorach, różnej wielkości, dzieci maszerują w rytm tamburynu, zadaniem dzieci dobranie jest w taki sposób w jaki poprosi nauczyciel np. w tym samym kolorze, w tej samej wielkości.
10. „Tęcza, tęcza” – zaśpiewanie krótkiej piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.