Numer: 34989
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Krainie Wiecznych Lodów - scenariusz zajęć

Temat: Kraina Wiecznych Lodów

Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości o Arktyce,
- zapoznanie z Antarktydą,
- zachęcanie dzieci do udziału w zabawach ruchowych,
- doskonalenie koncentracji na opowiadaniu,
- posługiwanie się komunikacją werbalną i mową ciała,
- poszerzenie wiedzy dotyczącej życia Inuitów,
- rozwijanie sprawności manualnych.

Cele operacyjne- dziecko:
- umie wskazać na globusie Arktykę i Antarktydę,
- wie jakie zwierzęta zamieszkują biegun północny a jakie południowy,
- umie wskazać różnice między Arktyką a Antarktydą,
- posługuje się nazwami: Inuita, igloo,
- wypowiada się na zadany temat,
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych,
- słucha i reaguje ruchem na treść opowiadania,
- odlicza od 10 do 0,
- wykona pingwinka z rolki po papierze toaletowym.

Metody:
Słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia, opis, instrukcja.
Oglądowe: ilustracje, pokaz
Czynne: zadań stawianych przez nauczyciela
Aktywizyjące: burza mózgów, metoda Thulina

Forma: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: list od Pani Zimy, ilustracje przedstawiające: Inuitów, pingwina i innych zwierząt żyjących na obu biegunach, igloo i stacji badawczej; plecak, rękawiczki, szalik, czapka, strój kąpielowy, sandały, okulary i gogle,wycięte z gazet ubrania zimowe i letnie, kompas, lornetka, mapa, globus, sznur, nożyk, termos, nagrania odgłosów pingwina, niedźwiedzia polarnego, renifera, morsa, laptop, pingwin zrobiony z rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, nożyczki, klej, rolki po papierze toaletowym, nagranie piosenki „Piosenka Pingwinka”.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie – zabawa w "Iskierkę"
2. Prezentacja Listu od Pani Zimy
Kochane dzieci
Piszę do Was z bardzo dalekiej krainy. Na kole podbiegunowym północnym i południowym spędzam niemal cały rok. Chciałabym zaprosić Was abyście pokazały moim mieszkańcom jak świetnie potraficie się bawić. Tylko pamiętajcie aby ubrać się ciepło. W moich krainach jest bardzo zimno, jest tu dużo śniegu i lodu.
Do zobaczenia
List jest na końcu zniszczony tak, że dzieci muszą odgadnąć od kogo dostały list
3. "Co polarnik zabiera w podróż?". Nauczyciel informuje, że zanim wybiorą się w podróż muszą się do niej przygotować.
- O jakich miejscach mówiła Pani Zima? Dzieci oglądają globus i wskazują bieguny.
- Jaka jest tam pogoda? Co powinien zabrać polarnik w podróż? Nauczyciel prezentuje ilustracje różnych przedmiotów, ubrania zimowe i letnie, okulary, gogle, przedmioty potrzebne w podróży. Dzieci wybierają i układają obok plecaka, argumentując swój wybór.
Nauczyciel prezentuje kompas i tłumaczy do czego jest potrzebny.
4. Podróż na biegun. Zabawa ruchowa. Nauczyciel wyznacza za pomocą kompasu kierunek północ. Dzieci reagują ruchem na opowiadanie Nauczyciela: Zakładamy kombinezon, buty, czapkę, szalik i rękawiczki. Bierzemy plecaki i wsiadamy do samolotu (dzieci siadają na dywanie). Zapinamy pasy. Uwaga startujemy. (Nauczyciel z dziećmi odlicza kolejno od 10 do 0). Start! Skręcamy w prawo (dzieci przechylają się w prawo), skręcamy w lewo (dzieci przechylają się w lewo). Lądujemy.
5. Arktyka.
Prezentacja na globusie położenia Arktyki. Nauczyciel prezentuje odgłosy zwierząt żyjących w Arktyce. Dzieci odgadują wskazując odpowiednią ilustrację. Przypominają jakie jeszcze zwierzęta zamieszkują biegun północny. Następnie nauczyciel pokazuje ilustracje igloo. Opowiada o Inuitach, ich zwyczajach (pocieranie nosem na powitanie, jedzenie surowego mięsa, wybór rodziny z która chce mieszkać dziecko) i prezentuje ilustrację przedstawiające Inuitów. Dzieci żegnają się pocierając nosami i wybierają w podróż na biegun południowy.
6. Antarktyda. Podróż na biegun południowy.
Wskazanie na globusie celu podróży, wskazanie za pomocą kompasu kierunku. Zabawa ruchowa: Odliczanie do startu (od 10 do 0). Podróż samolotem. Lądowanie na Antarktydzie. Nauczyciel prezentuje odgłosy wydawane przez pingwiny. Dzieci odgadują co to za zwierzę. Nauczyciel prezentując pingwina z rolki toaletowej opowiada o ciekawostkach dotyczących życia tych zwierząt (lubią ślizgać się na brzuchu, jaja i pisklęta noszą na łapach, przedszkola pingwinie, wrzucają się do przerębli, są nielotami, świetnie pływają). Nauczyciel prezentuje inne zwierzęta żyjące na biegunie południowym. Opowiada o srogim klimacie i stacjach badawczych prezentując ilustracje.
7. Powrót samolotem do szkoły. Zabawa ruchowa. Dzieci żegnają się z pingwinkiem i „odlatują” do ławek.
8. Praca plastyczna. Pingwiny z rolki po papierze toaletowym. Nauczyciel prezentuje wykonanie pingwina. Dzieci wykonują swoje pingwiny i słuchają piosenki „Piosenka Pingwinka”. Porządkują swoje miejsce pracy.
9. Zakończenie i podsumowanie
Nauczyciel pyta co najbardziej podobało się dzieciom z zajęć. Zadaje pytania sprawdzające co dzieci zapamiętały z zajęć.
Podziękowanie za udział w zajęciach i taniec przy piosence „Piosenka Pingwinka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.