Konspekt zajęć
rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych
Osoba prowadząca: mgr Olga Strzałkowska
Czas trwania zajęć: 120 minut
Temat zajęć: Stymulacja polisensoryczna kolorem zielonym– kolorem wiosny.
Cele ogólne zajęć:
• Stymulacja sensomotoryczna;
• Odbieranie wrażeń zmysłowych.
Cele szczegółowe zajęć:
• Zwiększanie orientacji w otoczeniu;
• Zwiększanie poczucia bezpieczeństwa;
• Stymulacja wielozmysłowa poprzez dostarczanie bodźców: dotykowych, smakowych, węchowych, słuchowych, czuciowych i wzrokowych.
Środki dydaktyczne:
• Pomoce niezbędne do prowadzenia Porannego Kręgu – wiosna, latarka z zielonym światełkiem, zielona chusta lub bibuła, zielony balon, kilka ziarenek grochu, kartka A4 w kolorze zielonym i czerwonym, trawa, maskotka żabka z dźwiękiem, zielona farba, miska z wodą.
Metody pracy:
• Metoda Porannego Kręgu – wiosna, Metoda M.Ch. Knill, terapia zabawą, metoda słowna, polisensoryczna, poznawcza, pokazowa, poglądowa, zadań stawianych dziecku.
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1. „Poranny krąg” – powitanie dziecka:
a) przywitanie ze światełkiem,
b) sprawdzenie pogody,
c) zapach, smak, dźwięk wiosny,
d) dni tygodnia.
II. Zajęcie właściwe:
1. Nauczyciel omawia dziecku temat zajęć. Uczeń przygląda się obrazkom na których widać nową porę roku (zielona trawa, zielone drzewa, kwiaty). Omówienie ilustracji przez n-la, zwrócenie uwagi dziecka na kolor zielony.
2. Wodzenie wzrokiem w linii poziomej i pionowej za zielonym światłem
(w zaciemnionym pomieszczeniu).
3. Podświetlanie zielonym światłem dłoni ucznia, prowokowanie do skupie-nia na nich wzroku.
4. Typowanie zielonego koloru, spośród dwóch poprzez wskazanie wzrokiem bądź dłonią.
5. Zabawa w „a-ku-ku”:
• Prowokowanie ucznia do wodzenia wzrokiem za n-lem przykrytym zieloną chustą;
• N-l przykrywa ucznia zieloną bibułą – uczeń ściąga, zrzuca bibułę dłonią.
6. Słuchanie piosenki pt: „Zielona trawa” – zabawa z zielonym balonem
w rytm muzyki (podrzucanie, trzymanie w dłoniach, zrzucanie z kolan poprzez uderzenie dłonią).
7. Zabawy z trawą:
• Oglądanie trawy, wąchanie, określanie koloru, faktury, temperatury);
• Dotykanie dłońmi trawy, ściskanie, rozrzucanie, zasypywanie trawą dłoni, poszukiwanie w trawie ukrytej przez n-la zabawki dźwiękowej.
8. Stymulacja słuchowa – lokalizowanie źródła dźwięku wydawanego przez zielony balon z ziarenkami grochu poprzez odwrócenie ku niemu głowy lub gałek ocznych.
9. Zabawy z wodą:
• Barwienie wody zieloną farbą, mieszanie rękoma wody, obserwacja wody przelewanej przez n-la. Wydłużanie czasu skupienia wzroku na czynności wykonywanej przez n-la.
10. Stymulacja smakowa: smakowanie zielonego lizaka, smarowania lizakiem języka, masaż wewnętrzny jamy ustnej lizakiem, obrysowywa-nie ust dziecka lizakiem – przeglądanie się w lustrze, obserwacja ufarbowanej na zielono jamy ustnej.
III. Program specjalny Knilla/wprowadzający.
IV. Zakończenie:
1. Pochwała dziecka, uporządkowanie miejsca pracy.
2. Pożegnanie z uczniem.
Nauczyciel prowadzący: