Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych / grupowych
Osoba prowadząca: mgr Olga Strzałkowska.
Temat zajęć: Ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem żywiołu ziemia.
Czas trwania zajęć: 90 minut.
Cel ogólny:
• Pobudzanie aktywności poznawczej dziecka poprzez zachęcanie do kontaktu i zabaw z żywiołem ziemią;
• Dostarczanie dziecku wrażeń dotykowo – wzrokowych;
• Zapoznanie ucznia z żywiołem ziemia i jego właściwościami;
• Doskonalenie rozbieranie i ubierania (zdejmowania/zakładania butów i skarpetek);
• Stymulowanie czucia głębokiego u uczniów poprzez dotykanie ziemi rękoma i stopami;
Cele operacyjne (uczeń potrafi):
• Wyzwala aktywność ruchową rąk, bierze czynny udział w zajęciach;
• Uczeń poznaje ziemię, jej właściwości, kolor poprzez zmysł dotyku, wzroku, słuchu;
• Potrafi odnaleźć „zakopany” w ziemi przedmiot;
• Ćwiczy grafomotorykę poprzez pisanie po ziemi;
• Doskonalenie ruchów docelowych dłoni poprzez wsypywanie ziemi do foremek, kubków.
Środki dydaktyczne:
• Środki dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zajęć: „Porannego kręgu”, ziemia czarna, doniczkowa, plastikowe pojemniczki do przesypywania ziemi, foremki, kamyki, kasztany do ukrycia, folia, woda, mydło, ręcznik.
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1. „Poranny krąg” – powitanie dziecka:
a) przywitanie ze światełkiem,
b) sprawdzenie pogody,
c) zapach, smak, dźwięk wiosny,
d) dni tygodnia.
II. Zajęcie właściwe:
1. Przedstawienie i omówienie tematu zajęć. N-l informuje ucznia o temacie zajęć.
2. Ćwiczenia i zabawy z ziemią:
• Zapoznanie ucznia z ziemią. N-l pokazuje uczniowi ziemię, uczeń ogląda, dotyka, wącha. N-l zwraca uwagę na kolor, zapach, temperaturę ziemi.
N-l podsumowuje wrażenia dotykowo-wzrokowo-zapachowe: ziemia jest czarna, wilgotna, ma specyficzny zapach jest delikatna, łaskocze.
3. Przesiewanie ziemi przez palce, nabieranie w rączki, podejmowanie próby zaciśnięcia ziemi w rączkach i utrzymania jej przez chwilę, zasypywanie rąk w ziemi.
4. N-l chowa na oczach ucznia kamyki i kasztany w ziemi, zadaniem ucznia będzie „wygrzebanie”, ich odnalezienie, a następnie ponowne ukrycie.
5. Nabieranie ziemi do plastikowego pojemniczka i podejmowanie próby przesypania do drugiego. Słuchanie odgłosu przesypywanej ziemi.
6. „Zróbmy babkę” – napełnianie ziemią z pomocą n-la lub samodzielnie pojemniczków, foremek i podejmowanie próby zrobienia babki.
7. N-l rozsypuje ziemię na folii. Zadaniem ucznia jest wodzenie palcem w ziemi z pomocą n-la.
8. „Chodzenie” bosymi stopami po ziemi. N-l rozsypuje piasek na folii i stawia bose nogi ucznia na piasku. Uczeń z pomocą n-la udaje chodzenie. N-l dociska stopy ucznia do piasku, zasypywanie stóp w piasku.
9. Zabawy w błocie. N-l dodaje do ziemi odrobinę wody. Zadaniem ucznia jest zmieszanie ziemi z wodą, tak by powstała „papka”. Rozmazywanie błota na szkle. Klaskanie w rączki, pocieranie rąk.
10. Wyjście do toalety, umycie rąk (podwijanie rękawów, odkręcanie kranu, namydlanie rąk, spłukiwanie mydła, zakręcanie kranu, opuszczanie rękawów).
III. Program specjalny Knilla.
IV. Zakończenie:
1. Pochwała dziecka, nagroda.
2. Uporządkowanie miejsca pracy.
3. Pożegnanie z uczniem.
Nauczyciel prowadzący: