Numer: 34930
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wilk i siedem koźląt - bajka na zimowy wieczór i rozmowy. Scenariusz zajęć

Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności prowadzenia dialogu, jako formy wymiany poglądów oraz sposobu na osiąganie kompromisu i rozwiązania konfliktu
bogacenie wiedzy na temat bezpieczeństwa
wspomaganie rozwoju mowy

Cele szczegółowe:
zapoznanie dzieci z bajką „Wilk i siedem koźlątek” w aspekcie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontakcie z obcą osobą
wypowiadać się na temat sposobów aktywnego spędzania czasu zimą
wypowiadać się na temat zasad udanej pracy zespołowej
w grupach wymyślać oraz przedstawiać własne zakończenie bajki
uczestniczyć w zabawach anglojęzycznych

Metody pracy:
czynna – zadań stawianych dziecku, zabawa w teatrzyk
oglądowa – kontakt z dziełem sztuki, pokaz ilustracji
słowna – rozmowa kierowana, dyskusja

Formy organizacyjne:
zbiorowa
grupowa – praca w zespołach

Środki dydaktyczne: płyta z piosenkami „Mróz, mróz”, „I'm a little Snowman”, bajka „Wilk i siedem koźląt”, kukiełki dla każdego zespołu (koźlęta i jabłka), teatrzyk

Przebieg zajęć

1. Powitanie – nawiązanie do panującej pory roku i aury. Nauczyciel zadaje pytania: Jaką mamy porę roku? (zima), Jak możemy spędzać czas wolny zimą? ( lepić bałwana, jeździć na nartach, na łyżwach, na sankach, można zrobić kulig).
2. „Kulig” - zabawa ruchowa ze śpiewem. N-l prosi o dobranie się dzieci w zespoły (kuligi) o liczbie dzieci (saneczek) wskazanej przez nauczyciela. W trakcie piosenki dzieci – kuligi rytmicznie poruszają się po wyznaczonej przestrzeni; po każdej zwrotce n-l wskazuje inną liczbę, dzieci mają za zadanie o przegrupowanie się zgodnie z podaną liczbą.
3. „I'm a little Snowman” - zabawa anglojęzyczna ze śpiewem, dzieci ilustrują ruchem słowa piosenki.
4. N-l wraca do rozmowy z dziećmi na temat spędzania wolnego czasu zimą: A kiedy na zewnątrz panuje śnieżyca lub trzaskający mróz i nie można wyjść na dwór, co można robić w domu? (grać w gry planszowe, bawić się klockami, czytać książki). Zaprasza do wysłuchania baśni W. J. Grimm „Wilk i siedem koźląt” i pokazu ilustracji.
5. Rozmowa kierowana na temat treści bajki. Dzieci odtwarzają kolejność zdarzeń. N-l rozmawia z nimi na temat aspektów bezpieczeństwa aspektów związanych z treścią bajki – komu i w jakich okolicznościach możemy podać swój adres, jak się zachować, gdy nieznajomy prosi, aby otworzyć mu drzwi itp.
6. Nowe zakończenie bajki – teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu dzieci. N-l dzieli dzieci na trzy zespoły, prosi aby wspólnie wymyśliły i przedstawiły przy użyciu kukiełek nowe zakończenie bajki, w którym koziołkom nie dzieje się krzywda, gdyż stosują się do zasad bezpieczeństwa. N-l wspiera zespoły przypominając o zasadach udanej pracy zespołowej tj. słuchamy siebie wzajemnie, każdy ma prawo głosu, dzielimy się pracą, ustalamy kto będzie aktorem, jak się nie zgadzamy, robimy głosowanie.
7. Prezentacja bajek w losowej kolejności. Dzieci oglądają swoje przedstawienia, nagradzają siebie brawami, stosują się do zasad kulturalnego zachowania podczas spektaklu.
8. Podsumowanie. Dzieci dzielą się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.