Scenariusz zajęć przeprowadzony w klasie drugiej
przez mgr Anetę Mucek
Temat zajęć: „Doktor Dolittle i jego przyjaciele”.
Cele główne:
Uświadomienie wartości przyjaźni w życiu człowieka.
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania cech dobrego przyjaciela.
Doskonalenie rozpoznawania poszczególnych części mowy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- współpracuje z innymi
- podejmuje próby definicji słowa „przyjaciel”
- wypowiada się na zadany temat
- przedstawia postaci zwierząt za pomocą dramy
- głośno czyta fragmenty książki
- przepisuje notatkę do zeszytu
- rozpoznaje części mowy (rzeczownik, przymiotnik, czasownik)
- wykonuje pracę plastyczną
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody pracy:
- integracyjne
- pracy w grupie
- mapa pojęciowa
- drama
- dyskusja
Środki dydaktyczne:
gazeta, małe kartki, długopisy, tekst „Przepisu na przyjaźń”, lektura „doktor Dolittle i jego zwierzęta”, bibuła, kolorowy papier, nożyczki, klej, mazaki, kredki pastelowe
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Kładka”
Na środku sali rozłożona jest gazeta kładka. Dzieci mają tak przejść, aby nikt nie wpadł do rzeki. Po pewnym czasie papier składamy na połowę, potem znów na połowę. Dzieci powinny sobie pomagać, aby nikt nie wpadł do rzeki.
2. „Kto to jest przyjaciel?” – układanie definicji metodą słoneczka.
Każde dziecko dostaje kartkę, na której musi zapisać słowo, które kojarzy mu się ze słowem przyjaciel. Jeżeli słowa się powtarzają dokładamy je do siebie, tak aby powstały promienie.
3. Swobodne wielozdaniowe wypowiedzi na temat przyjaźni i koleżeństwa. Szukanie różnic.
- Po czym poznać prawdziwą przyjaźń?
- Co jest najważniejsze w przyjaźni?
- Czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela?
- Kto zasługuje na naszą przyjaźń?
4. Przepis na przyjaźń – praca w grupach dwuosobowych.
Uczniowie otrzymują kartki z rozpoczętymi zdaniami. Ich zadnie będzie ułożenie przepisu na najlepszego przyjaciela.
5. „Jakie to zwierzę?” – zabawa dramowa. Próba odpowiedzi na pytania co łączy przedstawione zwierzęta.
6. Odczytanie fragmentu książki przedstawiającego cechy doktora.
7. „Jakim człowiekiem był doktor Dolittle?” – swobodna rozmowa na podstawie przeczytanego tekstu.
8. Zapisanie notatki o doktorze.
9. „Jaka to część mowy?” – ćwiczenie.
Przypomnienie poznanych części mowy i tego na jakie pytania odpowiadają. Stworzenie tabeli i wpisanie do niej poznanych części mowy z notatki o doktorze.
10. „Postać idealnego przyjaciela” – praca plastyczna. Stworzenie idealnego przyjaciela z różnych materiałów
11. Zadanie pracy domowej.
Napisz imię swojego przyjaciela, kto jest Twoim przyjacielem i dlaczego.