Scenariusz zajęć z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania (ważne zadanie wychowania przedszkolnego)
1.Temat: Wprowadzenie litery „ O, o” w oparciu o wyrazy –oko,Ola.
2.Cele: główne:
poznanie litery O,o – drukowanej
poznanie litery O ,o – pisanej
Cele operacyjne:
globalne czytanie wyrazów Ola , oko .
wyróżnianie głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
słuchanie w skupieniu czytanego wiersza i wyszukiwanie w nim poznanej litery o ,
wyszukiwanie na obrazku wyrazów z głoską o,
głoskowanie wyrazu Ola, oko,
układanie modelu wyrazu,
kolorowanie obrazków , które zaczynają się na głoskę o,
reagowanie na dźwięk podczas zabawy,
3. Metody:
pokaz, zabawa ruchowa przy muzyce, czynnościowa- układanie sylab, głosek, kolorowanie, ustna- słuchanie czytanego wiersza, pytań i odpowiedzi na pytania, głoskowanie, rozmowa z dziećmi,
4. Formy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa podczas zabawy,
5. Środki dydaktyczne:
wzory liter, (duże, małe), napisy Ola, oko , ilustracje podręcznik s. 27, 28, cegiełki: białe (sylaby), czerwone samogłoski, niebieskie spółgłoski, litery o, ilustracje dzieci .
6. Przebieg zajęć:
przypomnienie części ciała w oparciu o wczorajsze rysunki.
Poszczególne dzieci wskazują poszczególne części ciała i odczytują globalne napisy.
Nauczyciel przedstawia ilustrację i mówi : popatrzcie na ilustrację i postarajcie się jak najwięcej zapamiętać (nauczyciel pokazuje ilustrację na około 10 s. i zamyka książkę.
- Co przedstawiał obrazek? ( dziewczynkę, która przegania osę)
-Dlaczego osa wleciała do pokoju? ( w pokoju było otwarte okno)
-Jak miała na imię dziewczynka ? (Ola)
Z chwilą, gdy dzieci nie pamiętają już obrazka, nauczyciel rozdaje książki, dzieci otwierają je na s.27.
- Na jaką literę zaczyna się jej imię? (na literę „o”)
- Co jeszcze na tym obrazku zaczyna się na literę „o” ? (owoce, okno, oko, opaska, obraz)
-wszystkie wyrazy dzielimy na sylaby , aby słyszeć głoskę „o”.
-Jakie przedmioty mają głoskę „o” na końcu? (krzesło, oko, okno, niebo)
-jakie przedmioty mają głoskę „o” w środku? ( nos, stolik , podłoga, włosy, noga)
Prezentacja litery „O, o”, porównanie do koła.
Rozdanie cegiełek białych na sylaby, czerwonych na samogłoski i niebieskich na spółgłoski.
Dzielenie słowa „oko” na sylaby i głoski. Ułożenie modelu wyrazu. Położenie litery „o” w odpowiednim miejscu.
Dzielenie słowa „Ola” na sylaby i głoski. Ułożenie modelu wyrazu. Położenie litery „o” w odpowiednim miejscu.
Przerwa – zabawa „Witamy się różnymi częściami ciała” przy muzyce.
Po zabawie dzieci siadają na dywanie . Nauczyciel czyta wiersz, a dzieci wyszukują w tekście literki „o” - zamalowują je na czerwono, liczą ilość zamalowanych liter (11) -zadanie 1 – str.28.
Kolorowanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę „o”- zadanie 2- str. 28.( praca przy stolikach).
Dzieci wracają na dywan . Powtórzenie -jaką literę dzisiaj poznały.
Zabawa w pociąg- śpiewamy znaną piosenkę: Jedzie pociąg , do pociągu wsiadają dzieci, które powiedzą wyraz na literę „o” .
Opracowała i prowadziła
Danuta Stępień