Scenariusz zajęć integracyjnych z elementami socjoterapii
w Przedszkolu Publicznym Nr 9 w Bartoszycach
dnia 31.05.2017 r.
Temat: „Baw się z nami emocjami”
Cele:
- Tworzenie bezpiecznej atmosfery poprzez zabawę,
-Przestrzeganie zasad obowiązujących w grupie
- Stworzenie okazji do odreagowania napięć emocjonalnych,
- Nabywanie umiejętności wyrażania uczuć i uświadomienie sobie, że uczucia mogą się zmieniać,
- Rozpoznawanie emocji u siebie i innych (nazywanie emocji i uczuć)
- Rozwijanie umiejętności swobodnego porozumiewania się , wyrażania swoich myśli, uczuć, potrzeb,
- Zgodne działanie w zespole i współdziałanie z innymi w zabawach i sytuacjach zadaniowych,
- Rozbudzanie gotowości do swobodnego wypowiadania się i formułowania dłuższych wypowiedzi o ważnych sprawach,
- Odczuwanie i okazywanie radości z wykonywanego zadania
- Rozwijanie sprawności i koordynacji ruchowej
- Rozwijanie sprawności manualnej
Metody pracy:
- czynne, słowne
Formy:
- indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyta CD z muzyką klasyczną wesołą (skoczną), smutną (spokojną) , tamburyno, balony (9 szt.), flamastr, farby barwy zimne (smutne) i ciepłe (wesołe), folia do malowania, flipczart , arkusz papieru, buźki (emotikony), kolorowe obrazki z dziećmi wyrażającymi emocje, korona
Przebieg zajęć:
1.”Witaj...”- zabawa integracyjna ze śpiewem na powitanie w kole.
Dziecko witane siedzi na krzesełku w środku koła z koroną na głowie
2. „Jak się czujesz?”- nazywanie swojego uczucia, zaznaczanie odpowiedniej buźki na tablicy (wesoła, smutna)
3. „Przyjaciele”- słuchanie krótkiego opowiadania nauczycielki
Prezentacja obrazków na tablicy
Chciałabym, żebyście poznali dziś czworo dobrych kolegów - Basię, Tomka, Zosię i Jasia. Wszystkie dzieci chodzą razem do przedszkola i bardzo lubią się ze sobą bawić. Dzielą się zabawkami i są bardzo dla siebie mili, nigdy się nie kłócą i nie biją. Są to zwyczajne przedszkolaki, tacy sami jak Wy i tak jak wszyscy ludzie odczuwają różne emocje i wyrażają swoje uczucia.
• Spójrzcie na Zosię:
- Co ona robi? (gra w piłkę)
- Jak się czuje Zosia? (wesoła, zadowolona, uśmiechnięta)
Który z tych emotikonów (buźka) pasuje do tego obrazka?
• Spójrzcie na kolejny obrazek
- Co się przytrafiło Jasiowi? (spadł mu lód na ziemię)
- Jak czuje się teraz Jaś, który miał bardzo duży apetyt na loda? (smutny)
Która buźka pasuje do tego obrazka?
• Na następnym obrazku jest Basia
- Kogo zobaczyła Basia? (mysz)
- Jak czuje się Basia po spotkaniu z myszą ? (wystraszona, przerażona)
Który emotikon (buźka) pasuje do tego obrazka?
• Spójrzcie na Tomka:
- Co trzyma Tomek w rękach? (deskorolkę)
- Co stało się z jego zabawką? (zepsuła się, połamała)
- Jakie uczucia towarzyszą Tomkowi ?, Jak on się czuje? (zły, zdenerwowany, rozdrażniony, wściekły)
Zaznaczcie odpowiedni emotikon, który pasuje do tego obrazka.
Podsumowanie zabawy:
Jak można zmienić uczucia tych dzieci, żeby się nie smucili, złościli, przestali się bać? (zaprosić do zabawy, pocieszyć, przytulić, powiedzieć miłe słowo, podzielić się swoją zabawką)
4. Zabawa ruchowa- „Pokaż jak czują się zwierzęta”
Poruszanie się po sali przy dźwiękach tamburyno, w przerwie muzyki pokazywanie przez dzieci jak wyglądają następujące zwierzęta:
- zły wilk
- wesoły motylek
- wystraszony kotek
- smutna małpka
5. „Smutna i wesoła muzyka”- malowanie na folii
Zarówno my ludzie, ale również i zwierzęta mogą być radośni, weseli lub smutni, tak samo muzyka może być wesoła, skoczna albo też smutna, spokojna. Za chwilę usłyszycie muzykę i chciałabym, żebyście namalowali na folii tą muzykę, odpowiednimi farbami w odpowiednim miejscu wg. własnego pomysłu, tak, żeby powstały nam piękne wspólne obrazy na folii.
6. „Wesołe i smutne kolory”- podsumowanie poprzedniej pracy
Kolory też mogą być smutne (zimne) oraz wesołe (ciepłe, przyjemne).
- Malując przy wesołej muzyce jakich kolorów używaliście ? (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny)
- Malując przy smutnej muzyce , jakich kolorów używaliście? (czarny, szary, granatowy, brązowy, fioletowy)
7. Rundka kończąca spotkanie
Dziś jestem tu po raz ostatni i chciałbym powiedzieć....-zaczyna nauczycielka
Z jakimi uczuciami dziś wychodzisz do domu...? Jak się czujesz...?
Wybieranie przez dziecko balonika, na którym nauczycielka rysuje odpowiednią buźkę (uśmiechniętą lub smutną).
8. Pożegnanie i wręczenie dyplomów oraz drobnych upominków.
Opracowała :
Joanna Wojciechowicz