Numer: 34885
Przesłano:

Scenariusz zajęć dla klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy "Przysłowia ze zwierzętami"

Scenariusz zajęć dla klasy I Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Grupa: 6 osobowa grupa uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Czas trwania zajęć: 45 minut

Temat zajęć: „Przysłowia ze zwierzętami”.

Cel główny:
- pogłębianie wiedzy na temat przysłów.

Cele szczegółowe:
UCZEŃ:
- potrafi wymienić kilka przysłów dotyczących zwierząt;
- potrafi wyjaśnić ich znaczenie;
- umie korzystać z różnych źródeł aby uzyskać wiedzę;
- czyta tekst ze zrozumieniem;
- potrafi dopasować przysłowie do konkretnej sytuacji;
- rozwiązuje krzyżówkę, rebusy, zagadki.


Przebieg zajęć:
1.Powitanie uczniów.
2.Przedstawienie tematu i przebiegu zajęć, zapisanie tematu w zeszycie i na tablicy.
3.Rozdanie kart pracy i innych środków dydaktycznych (książki z przysłowiami, encyklopedia, itp.).
4.Wyjaśnienie znaczenia słowa „PRZYSŁOWIE”:
krótka wypowiedź pochodząca z literatury lub źródeł ludowych, utrwalona w tradycji ustnej, wyrażająca jakąś myśl, prawdę, przesłanie, wskazówkę. Cechą każdego przysłowia jest krótka treść zawierająca jakąś mądrość ludową;
– źródło: „Słownik współczesnego języka polskiego”, Wyd. Wilga, Warszawa 1996).
5.Wyszukanie z różnych książek przysłów związanych ze zwierzętami.
6.Zapisanie kilku przysłów w zeszycie.
7.Wyjaśnienie znaczenia danych przysłów.
8.Rozwiązywanie zadań z karty pracy.
9.Podsumowanie zajęć. Ocena pracy uczniów.
10.Pożegnanie uczniów, podziękowanie za współpracę.

PRZYSŁOWIA:
„Zapomniał wół jak cielęciem był” – używane, gdy chce się zwrócić komuś uwagę, że nie powinien pouczać, gdyż sam kiedyś (w młodości) zachowywał się tak samo.
„Patrzeć jak cielę na malowane wrota” – patrzeć w bezmyślnym zadumieniu.
„Baba z wozu koniom lżej” – o sytuacji, w której pozbycie się kogoś lub czegoś jest pożądane.
„Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda” – nie powinno się krytykować czegoś co otrzymuje się w prezencie.
„Konia kują, żaba nogi podstawia” – ktoś stwarza pozory uczestnictwa w pracy wykonywanej w rzeczywistości przez kogoś innego.
„Koń by się uśmiał” – o czymś bezsensownym, absurdalnym.
„Koń ma cztery nogi i też się potknie” – nawet największym mistrzom, znawcom i specjalistom zdarzają się pomyłki i błędy, każdy czasem też się myli.
„Pańskie oko konia tuczy” – gdy gospodarz (właściciel) sam dogląda swego gospodarstwa (przedsiębiorstwa) to lepiej one funkcjonują.
„Znać się jak łyse konie” – znać się bardzo dobrze, rozumieć się doskonale.
„Gdy kota nie ma myszy harcują” – kiedy nie masz przez jakiś czas kontroli nad podwładnymi (podopiecznymi), to następuje lekceważenie reguł obowiązków.
„Kot się myje, będą goście” – pewne znaki jednoznacznie zapowiadają zjawisko.
„Kot zawsze na cztery łapy spadnie” – zawsze wyjdziesz cało nawet z najtrudniejszych sytuacji.
„Pierwsze koty za płoty” – pierwsze poczynione próby nie muszą być udane.
„W nocy wszystkie koty są czarne” – gdy nie zna się sytuacji, można się łatwo pomylić.
„Gdyby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała” – brak umiaru może doprowadzić do niekorzystnych sytuacji.
„Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje” – z przechwałek niewiele wynika, ten kto najwięcej mówi zwykle niewiele robi.
„Biedny jak mysz kościelna” – bardzo biedny
„I wilk syty i owca cała” – rozwiązanie problemu z korzyścią dla obu stron
„Jak pies je to nie szczeka” – czasami lepiej nie robić dwóch rzeczy jednocześnie.
„Nie dla psa kiełbasa, nie dla kota spyrka” – nie wszystko jest dla wszystkich.
„Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” – lepsze coś, co jest niedoskonałe, ale pewne, dostępne niż niedostępny ideał.
„Indyk myślał o niedzieli a w sobotę mu łeb ucieli” – o kimś kto się zbyt długo lub nie potrzebie namyśla.
„Jedna jaskółka wiosny nie czyni” – nie należy wyciągać pochopnych wniosków na podstawie pojedynczych faktów.
„Grosz do grosza a będzie kokosza” – dzięki cierpliwemu oszczędzaniu można sobie pozwolić na więcej.
„Pisać jak kura pazurem” – pisać niewyraźnie, bazgrolić.
„Trafiło się ślepej kurze ziarno” – przypadkowo udało się komuś zdobyć coś/trafić na coś, czego normalnie by nie uzyskał (w ten sposób).
„Jak wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one” - jeśli ktoś wejdzie w jakieś towarzystwo, powinien upodobnić się (dostosować się) do niego, aby nie narazić się na przykrą lub nawet niebezpieczną sytuację.
„Nie wywołuj wilka z lasu” – nie przewiduj pesymistycznie, bo się sprawdzi.
„Na bezrybiu i rak ryba” - trzeba zadowolić się tym, co jest dostępne.
„Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka” – przez pewien czas komuś udawało się robić coś złego, ale w końcu musiał za to zapłacić, ponieść straty.
„Człowiek człowiekowi wilkiem” – ludzie nie są sobie życzliwi.
„Ryby i dzieci głosu nie mają” – dzieci nie powinni decydować o losach rodziny, nie powinny podejmować ważnych decyzji dotyczących jej bytu.
„Łaska pańska na pstrym koniu jeździ” – sympatia, pomoc, przychylność osób bogatych na wysokich stanowiskach łatwo ulega zmianom, jest niestała i zależna od kaprysów, chęci.
„Od rzemyczka do koniczka” – kto dopuszcza się drobnych wykroczeń, ten później popełnia poważne przestępstwa.
„Dla kota za dużo, dla psa za mało” – wszystkich nie da się zaspokoić.
„Nie igraj kotku z niedźwiedziem” – ostrzeżenie aby nie prowokować sytuacji, z którymi prowokujący sobie nie poradzi.
„Chodzić jak błędna owca” – chodzić w zamyśleniu, nieprzytomnie, bez celu.
„Każda sroka swój ogonek chwali” – każdy się chwali i przypisuje sobie zasługi.
„Daj kurze grzędę, a ona wyżej siędę” – o kimś, kto wiecznie jest niezaspokojony, żąda coraz więcej.

KARTA PRACY
1.Odpowiedz na pytania:

1. „Jaka ... taka płaca” ........................................
2. Zwierzę z przysłowia co mało mleka daje........................
3. Pisać „jak kura pazurem” to ... .................................
4. „Nie ... wilka z lasu”........................................
5. „Każda ... swój ogonek chwali”...................................
6. „...pańska na pstrym koniu jeździ”...............................
7. Jak wejdziesz między one musisz tak samo krakać...............
8. „I wilk syty i ... cała”........................................
9. „... i ryby głosu nie mają”......................................
10. „Na bezrybiu i ... ryba”........................................

2.Ułóż prawidłowo rozsypankę wyrazową:

nie, kózka, nóżki, to, złamała, nie, żeby, skakała, by
........................................
wilka, kilka, ponieśli, razy, i, wilk, nosił
........................................
a, kokosza, grosz, będzie, grosza, do
........................................
i, głosu, ryby, nie, dzieci, mają
........................................

3.Oblicz i uporządkuj wyniki od malejącego do rosnącego.

23+4+8 MĄD
1+2+2 PRZY
32+12+20 NAR
5+7+15 WIA
3+5+10 SŁO
30+60+3 ODU
25+10+15 CIĄ
14+14+18 ROŚ

Hasło: ........................................

Opracowała: Agnieszka Dobrzyńska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.