X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34849
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem metody W. Sherborne

SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEG

Temat dnia: „Ruch to zdrowie”
Treści z podstawy programowej:
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej
• jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości (5.3)
• uczestniczy w zajęciach ruchowych

Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności słuchania poleceń
• wdrażanie do uczestnictwa we wspólnych zabawach ruchowych
• kształtowanie świadomości własnego ciała

Cele szczegółowe dziecko:
• poznaje i próbuje prawidłowo wskazywać części ciała
• uczy się współpracować w grupie
• próbuje prawidłowo reagować ruchem na słyszany test
• uczestniczy w zabawach ruchowych

Formy pracy: zbiorowa, w parach
Metody pracy: metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, metoda M. Bogdanowicz
Środki dydaktyczne: koc

Przebieg zajęcia:
1. „Powitanie paluszkami”- cała grupa siedzi w kole wita się rękoma i paluszkami u stóp
2. „Moje- twoje”- wszyscy siedzą w parach naprzeciwko siebie i wykonują określone czynności związane ze wskazywaniem części ciała u siebie i u partnera.
3. „Spychacz”- siad w rozkroku na podłodze, stykanie się plecami dzieci w parach, zadanie polega na przepychaniu dziecka do przodu po podłodze, odpychając się nogami i rękoma od podłoża. Potem następuje zmiana ról
4. „Przeciąganie się- jak najwyżej”- w leżeniu na plecach w rozsypce na podłodze/dywanie, sięganie jak najwyżej nogami i rękoma wyciągniętymi w górę
5. „Odklejanie”- dzieci leżą na plecach na podłodze, całym ciałem przyklejają się do podłoża. Nauczyciel próbuje podnieść/ odkleić od podłogi różne części ciała.
6. „Bączek”- wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi, odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
7. „Turlanie”- wszyscy leżą na podłodze, swobodne turlanie się w kierunku wskazanym przez prowadzącego
8. „Wycieczka”- podróże na kocu. Nauczyciel wraz z dziećmi przeciąga siedzące dzieci na kocu.
9. „Tunel”- dwoje dorosłych stoi w rozkroku na krawędziach koca (przodem do siebie)- każdy z nich rękoma trzyma za dwa rogi koca i łączy je, tworząc z koca trójkątny „tunel”. Dzieci przechodzą przez niego.
10. Ćwiczenia relaksacyjne Masażyk „List do babci” w parach jedno z dzieci siedzi plecami odwrócone do drugiego, masuje plecy według słów wierszyka. Po masażu następuje zamiana ról.
Gładzimy papier listowy- gładzenie poziome i pionowe
Kochana babciu- piszemy palcem na plecach
KROPKA- z wyczuciem naciskamy plecy w jednym miejscu
Piszę Ci, że- kontynuujemy pisanie
Mamy w domu kotka
KROPKA- stawiamy kropkę
Kotek chodzi – kroczymy palcami
Kotek skacze- skaczemy
Kotek drapie- drapiemy
Kotek chrapie opieramy na plecach głowę i chrapiemy
Składamy listopad naklejamy znaczek- krzyżujemy ręce dziecka
Naklejamy znaczek- dotykamy jego czoła wewnętrzną stroną dłoni
I zanosimy na pocztę- bierzemy dziecko za ręce
11. Pożegnanie „Plażowanie”- cała grupa leży na brzuchach w kręgu, tak aby wszyscy się widzieli. Machanie nogami (góra-dół), bicie braw stopami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.