Scenariusz zajęć dla dzieci 4, 5 letnich
Prowadząca: Agnieszka Babula
Temat zajęć: Robimy sok owocowo-warzywny.
CELE OGÓLNE:
- utrwalanie nazw owoców,
- wykonanie soku z pomarańczy, jabłka i marchewki,
- zapoznanie z sokowirówką, wyciskaczem do owoców,
- zachęcanie do aktywnego udziału
w zabawach ,
CELE OPERACYJNE : dziecko:
- zapoznanie dzieci ze sposobem zrobienia świeżego soku,
- zapoznanie dzieci z wyglądem wyciskarki do soków oraz sokowirówki,
- uświadomienie zachowania ostrożności przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych (tylko pod opieką rodziców),
- uświadomienie znaczenia picia świeżo wyciśniętych soków dla zdrowia (źródło wielu witamin).
Metody pracy:
- oglądowe,
- słowne,
- praktycznego działania.
Formy pracy:
- z całą grupą,
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: wyciskarka do soków, sokowirówka, kubki dla wszystkich dzieci, owoce (pomarańcze, jabłka, marchew).
Przebieg zajęć:
1) Powitanie dzieci - nauczycielka wita się z dziećmi. Podawanie przedmiotu
Uczniowie stają w kole zwróceni twarzami do siebie. Prowadzący podaje pomarańczę, którą uczestnicy przekazują sobie tak, jakby ten owoc był: bardzo ciężki, gorący, kruchy, cuchnący, lepki itp. Prowadzący zmienia polecenia po każdej rundce.
2)Produkcja soku- oglądanie filmu o produkcji w fabryce soku jabłkowego.
3) Zaproszenie dzieci na dywan. Pogadanka z dziećmi na temat owoców, ich znaczenia dla zdrowia oraz tego co można zrobić z owoców i warzyw.
4)Zabawa muzyczno- ruchowa „Przyklejam się do podłogi”- dz. tańczą w dowolny sposób do muzyki, na przerwę w muzyce dotykają podłogi wymienioną przez nauczyciela częścią ciała.
5) Robimy soki – nauczycielka zapoznaje dzieci z sokowirówką i innymi akcesoriami do robienia soków (wyciskarki do soków).. Rozmowa na temat bezpiecznego używania urządzeń elektrycznych, tylko pod nadzorem rodziców (osób dorosłych).
6) Wykonanie soku z pomarańczy, marchwi i jabłka. Rozlanie soku do kubków i degustacja soku przez dzieci. Próby opisywania smaku soku przez dzieci: słodki, kwaśny.
7) Uporządkowanie sali.