SCENARIUSZ HOSPITACJI W GRUPE V „KRASNOLUDKI”
1. Data: 09 .03.2017
2. Temat kompleksowy: Pojazdy- na lądzie, wodzie i w powietrzu
3. Temat zajęcia: Telefony alarmowe
4. Prowadząca: Agnieszka Barczyńska
5. Obszar edukacyjny: 1 (1), 3 (1,2,3,4,) 4, (2,3) , 5 (4), 6(1), 14(3)
6. Cele ogólne:
- wdrażanie dzieci do dbania o bezpieczeństwo własne i innych
- budowanie wiedzy o świecie, ćwiczenie właściwych zachowań w sytuacjach trudnych
- rozpoznawanie i zapamiętanie ważnych numerów telefonów
7. Cele operacyjne:
- próbuje odczytać hasło krzyżówki
- wie, w jakich sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby
- potrafi połączyć numery telefonów alarmowych z odpowiednimi
pojazdami
- naśladuje głosem sygnały pojazdów uprzywilejowanych
- sprawnie posługuje się nożyczkami
8. METODA: czynnościowa, słowna, samodzielnych doświadczeń, rozmowa
9. FORMA: indywidualna, grupowa, zespołowa
10. POMOCE: krzyżówka, ilustracje do krzyżówki, ilustracje z pojazdami
(karetka, straż pożarna, policja) ilustracje przedstawiające różne
sytuacje, książka z bajką, koła w trzech kolorach czerwony, niebieski,
żółty, treść zgłoszenia dla telefonistki, telefon, koperty z napisami i
cyframi, karty pracy, nożyczki, klej, odznaki dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci- integracja grupy „Iskierka”
2. Zaproszenie do rozwiązania krzyżówki zawieszonej na tablicy: (hasło ALARM). Zapytanie dzieci z czym kojarzy Wam się słowo alarm?
Przypomnienie ważnych telefonów (999- pogotowie ratunkowe, 998 straż pożarna, 997 policja)
3. Słuchanie bajki Beaty Ostrowickiej „Telefon alarmowy”
-rozmowa na temat sytuacji w bajce
- na temat co może czuć osoba, która jest świadkiem np. wypadku?
4. Segregowanie obrazków na te wymagające interwencji (policji, pogotowia, straży pożarnej i dopasowanie ich do odpowiedniego numeru)
5. Zabawa dydaktyczna „Ważne telefony”. Podział na grupy – koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym. Każda grupa otrzymuje ilustrację, jako znak rozpoznawczy.
- I grupa: strażacy – kolor czerwony
- II grupa: policjanci – kolor niebieski
- III grupa: lekarze – kolor żółtym
• Każdy zespół ma numer alarmowy i koła z podziału na grupy jako kierownice.
- Nauczycielka – telefonistka odbiera zgłoszenia. Dzieci ustalają, która grupa – pogotowie, straż pożarna czy policja powinien wyjechać, aby udzielić pomocy. Odpowiednie dzieci podnoszą do góry swoje koła, jako kierownice, wchodzą do środka koła, okrążają je z odpowiednim sygnałem. Gdy nauczycielka podniesie do góry lizak policjanta, dzieci zatrzymują się i wracają na miejsca.
ZGŁOSZENIA:
1. Halo! Tak rozumiem. Małe dziecko weszło na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam pomoc.
- Która drużyna powinna wyjechać do wezwania? – straż pożarna
2. Halo! Mały chłopiec stoi sam na przystanku i płacze. Chyba zgubił się rodzicom. - policja
3. Halo! Dziewczynka przewróciła się podczas jazdy rowerem. Nie może się podnieść. Skarży się, że boli ją noga. - pogotowie ratunkowe
4. Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. - policja
5. Halo! Nad lasem unosi się gęsty dym. – straż pożarna
6. Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. - pogotowie ratunkowe
6. Podział na małe grupki rozdanie kopert w których są napisy (policja, straż pożarna, pogotowie, telefon alarmowy oraz kartoniki cyframi). Zadaniem dzieci jest ułożenie pod każdym napisem odpowiedniego numeru.
7. „Książka telefoniczna”- Kończenie kolorowania pojazdów odpowiednimi barwami. Wycinanie cyfr i układanie z nich numerów alarmowych. Przyklejanie ich przy odpowiednich pojazdach.
8. Podsumowanie i wręczenie odznak Bezpiecznego Przedszkolaka.