Scenariusz zajęć w klasie pierwszej
Temat: Wujek Walenty – wprowadzenie głoski i litery W
Data: 14.12.2015r.
Prowadzący: mgr Kinga Zarzycka
CEL OGÓLNY :
- motywowanie do zdobywania wiedzy
- wprowadzenie poprawnego zapisu litery W
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wie co to to spółgłoska
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazy z głoską W
- pisze literę W
METODY:
- Poglądowa
- Czynna: zadania stawiane do wykonania
- Słowna: rozmowa
- Doświadczenia
FORMY:
- Indywidualna
- Zbiorowa
POMOCE:
- karty z wzorem litery
karty ćwiczeń
obrazek z literą po jednym dla każdego dziecka
kredki lub mazaki w kolorze niebieskim
woreczki z kaszą
PRZEBIEG:
1. Zaśpiewanie piosenki na przywitanie „Wszyscy są witam was...”
2. Nauczyciel prosi dzieci aby odpowiedziały na zagadkę: Odgadnijcie moi złoci, kim jest dla mnie mąż mej cioci?
Nauczyciel prosi dzieci aby posłuchały piosenki pt. „Wujek Walenty” i całymi zdaniami odpowiedziały na pytania, o czyim wujku opowiada piosenka? Jak ma na imię bohater piosenki? Jak wygląda wujek Walenty? Do czego Weronika porównała wzrost swojego wujka?
3. Prowadzący prosi dzieci, aby wypowiedziały słowa wujek, Weronika, Walenty a następnie aby te słowa wypowiedziały głoskami.
4. Nauczyciel pyta dzieci czy znają inne imiona, w których głoska W występuje na początku. Nauczyciel przypomina uczniom, że imiona piszemy zawsze wielką literą.
5. Nauczyciel prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, że są na spacerze w parku. Prosi dzieci aby stanęły na palcach i wysoko uniosły ręce do góry w taki sposób jakby chciały dotknąć liści na drzewie. Po czym nauczyciel mówi dzieciom aby maszerowały tak jak wujek Walenty z wysoko uniesioną głową, kolejnym zadaniem jest chodzenie na ugiętych nogach.
6. Uczniowie poproszeni przez nauczyciela siadają do ławek. Dyżurny rozdaje dzieciom po dwa woreczki i prosi aby skrzyżowały ręce przed sobą i położyły ręce na woreczkach. Nauczyciel włącza im piosenkę o wujku Walentym. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie piosenki i w trakcie odtwarzania piosenki wystukiwać rytm na woreczkach krzyżując ręce i je rozkrzyżowując.
7. Nauczyciel prosi dzieci aby uważnie przyjrzały się wielkiej literze W. Pyta dzieci z jakich elementów się składa i ile ich jest? Następnie nauczyciel prezentuje dzieciom poprawny zapis wielkiej litery W podczas śpiewania piosenki, dzieci powtarzają za nauczycielem
8. Nauczyciel prosi dzieci o wykonanie zadań na karcie ćwiczeń.
9. Na zakończenie, nauczyciel prosi dzieci aby odpoczęły słuchając wersji instrumentalnej piosenki o wujku.